The Godfather Üçlemesi Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Liste Meraklısına

Al Pacino canlandırdığı Michael Corleone karakteriyle 35 bin dolar kazanmış, serinin devam filminde ise ücretini 600 bin dolara çıkarmıştır.

 

Sonny’nin Carlo’yu dövdüğü sahnenin çekimleri 4 günde tamamlanmış.

———————————————————————————————————–

 

Luca Brasi rolündeki Lenny Montana, Marlon Brando ile çalışmanın heyecanıyla repliklerini unutur. Bu heyecanı normal karşılayan yönetmen Coppola, duruma müdahale etmez. Unutulan replikler dublajla tamamlanır.

———————————————————————————————————–


The Godfather

Al Pacino filmde daha fazla göründüğü için Akademi’nin onu en iyi aktör yerine en iyi yardımcı aktör adayı göstermesi nedeniyle Oscar törenini boykot etmiştir.

———————————————————————————————————–Marlon Brando canlandırdığı Don Corleone karakterinin bir buldog gibi görünmesini istediği için, deneme çekimlerinde ağzına pamuk koyar, film çekimlerinde ise dişçisine ağızlık yaptırır.

———————————————————————————————————–


The Godfather

Al Pacino’nun büyükannesi ve büyükbabası Amerika’ya tıpkı filmdeki Vito Corleone gibi Sicilya’nın Corleone köyünden göç etmiş.

———————————————————————————————————–

 

Filmin ilk sahnesinde Vito Corleone’nin kucağında oturan kedi, orijinal senaryoda bulunmamakta. Marlon Brando sinema tarihinin en meşhur kedisini sokakta bulmuş fakat set ortamına yabancı olan hayvan oyuncuyu sürekli tırmalayarak çekimleri aksatmış.

———————————————————————————————————–

 

Marlon Brando repliklerinin birçoğunu ezberleyemediği için önündeki kağıtlardan yardım  almış.Marlon Brando rolüyle En İyi Aktör Oscar’ına layık görülür fakat film endüstrisinin Kızılderililere yaptığı kötü muameleden ötürü törene katılmaz. Kendisini temsilen Sacheen Littlefeather isimli bir Kızılderiliyi törene gönderir. Genç kız ödül heykelciğini almayı reddeder ve ardından bir konuşma yapar.

———————————————————————————————————–

 

Filmin meşhur “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım.” repliği Amerikan Film Enstitüsü tarafından sinema tarihinin en etkili 2. repliği olarak seçilmiştir.

—————


Orson Welles Coppola’dan Vito Corleone rolünü kendisine vermesini ister. Coppola, büyük bir Welles hayranı olmasına rağmen bu isteği reddeder.

Serinin ikinci filminde Vito Corleone’nin gençliğini canlandıran Robert De Niro, Sonny Corleone rolü için seçmelere katılmış ancak kabul edilmemiştir.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up