The Expendables 3; Her Şey İnsanlığın İyiliği İçin

Serbest Kürsü

gulten-inan

‘Mükemmel bir oyuncu kadrosuyla nasıl kötü bir film yapılır? Cevabını merak ediyorsanız Cehennem Melekleri 3 ve diğer iki serisine bir göz atın derim.

Bazı filmler yönetmeni ve filmografisiyle anılır.  Bazı filmler senaryosuyla ilgi görür.  Bazı filmler de sadece oyuncu performanslarıyla adından söz ettirir. Cehennem Melekleri serisi ise geçmişte yaptıkları güzel işlerle efsane olmuş oyuncuların sadece bir araya gelmesiyle adından söz ettiriyor. Serinin üçüncü filmi bu hafta vizyona girdi. Patrick Hughes’in yönetmenliğini üstlendiği; senaryosunu, aralarında Sylvester Stallone’nin de bulunduğu bir ekibin kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda kimler mi var?  Diğer iki filminde de yer alan Jason Statham, Arnold Schwarzenegger, Jet Li, Dolph Lundgren, Terry Crews, ve Sylvester Stallone. Yenilerden Harrison Ford, Mel Gibson, Antonio Banderas, Wesley Snipes.

Bu muhteşem kadrolu filmin konusu ise şöyle; Barney Ross ( Sylvester Stallone) ve ekibinin bu seferki durağı silah kaçakçılığı yapan ve Barney’in eski ekip arkadaşı olan Conrad Stonebanks ( Mel Gibson)’ı CIA’e teslim etmek. Stonebanks’in Barney’i çok iyi tanıması onun bir şekilde Barney ve ekibinin elinden kaçmasına sebep olur. Barney eski yol arkadaşlarıyla devam etmeme kararı alır ve gençlerden oluşan yeni bir ekip kurar. Stonebanks’ın ise hedefi Barney ve askerlerini yok etmek. Genç ekibin Stonebanks’in eline geçmesiyle eski ekip devreye girer ve kurtarma operasyonu başlar.

expendibles3

Tabi bu kurtarma operasyonunu suya sabuna dokunmadan, tatlı tatlı yapabilmek için çok uğraşmış olmalılar. Tipik aksiyon filmlerinde yer alan her şey bu filmde mevcut. Amerika’nın milli çıkarlarına ters düşen kötü bir adam ve adaleti sağlamak için görevlendirilmiş bir kaç Amerikalı. Vicdan, ahlak, sanat, sanatçı gibi ciddi konulara yer verilmeye çalışılmış. Lakin bu tür ciddi sorgulamaları sırf senaryodaki boşlukları kapama gayretiyle, temellendirmeden filmde kötü bir karakteri canlandıran Stonebanks’a yaptırmakla ne kadar samimi olabildikleri görülmüş oluyor. Bir bölümde Habil ile Kabil’e değinilmesi filmdeki vahşeti meşrulaştırıyor. Seyircinin rahatsız olmadan daha fazla keyif alarak izlemesine yardımcı olunuyor. Böylece bu tarz filmler ölümü, öldürmeyi, kanı, silahı, acımasızlığı insan zihninde daha fazla duyarsızlaştırmış oluyor.

Kurgusu ve aksiyon sahneleri bir bilgisayar oyununu aratmayan filmin senaryosu serinin diğer filmlerine aşina olanlar için hiçte yabancı değil. Neredeyse bir sonraki sahnenin ne olabileceği tahmin ediliyor. Oyunculuklar ise bir hayal kırıklığı. Duyguların, yüzlere kameranın zoom hareketiyle verilmeye çalışılması, Sylvester Stallone’nin ‘hepinizin ciğerini bilirim’ bakışlarıyla, hayatın sırrını çözmüş tavırları filmi kurtarmaya yetmiyor.

Aksiyon sevenlerin muhakkak gideceği bir film Cehennem Melekleri. İlk iki filmin yapmış olduğu gişe hasılatından da  ( ilk film 274 milyon dolar, ikinci film 300 milyon dolar) anlaşılacağı gibi son filmin ne kadar gişe yapacağı da tahmin ediliyordur.

Gülten İnan
https://twitter.com/gltnnan

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up