The Dark Knight: Bir Anti Kahramanın İşlevi

Manşet Meraklısına
The Dark Knight: Bir Anti Kahramanın İşlevi

Kara Şövalye’deki Joker karakteri, Heath Ledger’in performansı sayesinde mi efsaneleşti, yoksa anti kahramanı özel kılan başka bir şey mi vardı? Bu soruyu Lessons of Screenplay adlı Youtube kanalı masaya yatırmış.(Aşağıdaki iki video da aynı biri Türkçe diğeri altyazılı)

Robert McKee şöyle der anti kahramana dair: “Bir kahraman ve onun hikayesinin entellektüel çarpıcılığı ve duygusal ilginçliği anti kahramanın mümkün kıldığı ölçüde mümkündür” ya da Hitchcock’un deyimi ile bir filmi ilginç ve güzel kılan kötü adamın başarısıdır. Yani anti kahraman güçlü olmalıdır ki kahramanımız da başa çıkması güç engellerle uğraşıp hikayeyi daha da ilgi çekici kılsın.

Peki bu nasıl mümkün olur?

John Truby şöyle der: “Kahramanın zaaflarına saldıran fevkalade güçlü rakipler tasarlayın.”

Joker bu zaaflara saldırmada güçlü ve sağlam bir isim. Çünkü Batman daha çok ‘korkutarak’ kötüleri kötülük yapmaktan caydırıyor; yani fiziklesel gücünden. Ancak Joker bundan etkilenmediğini her fırsatta gösteriyor. Rachael ve Dent’i esir aldıktan sonra Batman tarafından sorgulanan Joker, Batman’in ürkünç yüzünü etkisizleştiriyor, hatta onun kendisini öldürmesi için tahrik ediyor. Ancak Batman’in ilk kuralı öldürmemek. Joker, insanları öldürdükçe Batman’in bu gücünün aslında onun zayıflığı da olabileceği ortaya çıkıyor. Bu ilişki Joker’in asıl amacı Batman’i etkisiz hale getirmek ya da ortadan kaldırmak değil. O, Batman’in asıl yüzünü Gotham’a göstermek istiyor. Bunun için de Batman’i her defasında seçim yapmak zorunda bırakıyor.

Robert McKee, bireyin gerçek karakterinin baskı altındayken ortaya çıktığını söyler. Baskı ne kadar büyük ve benlik de ne kadar derinse ve seçim de ne kadar sahiciyle gerçek benlik de o kadar güçlü olur. Yani her anti kahraman esas kahramanı baskı altına almalı, onu seçmesi zor tercihler arasında bir seçeneğe yöneltmeli. Joker’in işi de Batman’i tercihlere zorlayarak onun karakterini ortaya çıkarmak.

Joker önce Batman’i kimliğini açıklamaya zorluyor. Bunun için de her gün bir kişinin öleceğini açıklıyor. Tabii ki Batman bunu reddediyor; ardından Joker ikinci adımı atıp durdurulamaz bir anti kahraman ve Batman’dan her zaman bir adım önde oluğunu gösteriyor. Bu durum tıpkı Se7en filmine de benziyor. Se7en’deki John Doe adlı anti kahraman da manipülatif kanıtlarla kahramanımızı yönlendirerek tuzağa çekiyor ve onu bir seçim yapmaya zorluyor. Batman’in seçim yaparken zorlanıp karakterinin ortaya çıktığı an Harvey ile Rachael arasında tercihini Rachael’den yana kullanması idi. Çünkü Gotham’in Kara Şövalye’si bu şehre iyilik yapmak yerine sevdiği bir insanı korumak için harekete geçiyordu; ama söz konusu Joker ise seçimler o kadar da basit değildi. Çünkü, Batman kapıyı açtığında karşısına Harvey Dent çıkıyordu.

Film boyunca Joker, Batman’i defalarca seçim yapmaya itti ve onu kendisiyle yüzleşmeye zorladı…

Kahraman ile aynı amaç için mücadele etmeli.

John Truby, aynı amaç için mücadele eden iki kahramanın öykü akışı boyunca tekrar tekrar çekişeceğini/çekişmeye mecbur olacağını söyler. Batman ve Joker’in çatışma nedeni ikisinin de ideal bir Gotham için mücadele ediyor olması. Biri hukuk ve adaletin yani kanunların hükmettiği Gotham için diğeri ise kaosun egemen olduğu bir şehir için savaşıyor. Joker ve Batman’in son karşılaştığı sahne bunu net açıklar.

Joker’in işlevi

Alfred film boyunca Batman’a kötü adamın niteliklerini sadece mantıklı ve menfaatleri için hareket etmeyeceğini söyler durur. “Bazıları sadece dünyanın alevler içinde yanmasını izlemek ister”. Joker aslında Batman’i Kara Şövalye’ye dönüştürür. O artık Gotham ne istiyorsa, neye ihtiyaç duyuyorsa odur.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up