The Criterion Collection, siyahilerin hayatına odaklanan birçok filmi ücretsiz erişime açtı

Afrika Sineması Günün Haberi
The Criterion Collection, Amerika’da meydana gelen George Floyd cinayetine dikkat çekmek adına siyahilerin hayatına odaklanan birçok filmi ücretsiz erişime açtı.

Amerika’da siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesi sonrasında birçok insanın sokaklara çıkarak ırkçılığı ve Trump yönetimini protesto etmesi dünya gündemine hızla oturdu.

Protestoların artış göstermesiyle birçok kuruluş George Floyd cinayetine dikkat çekmek için yeni adımlar attı. Sinema tarihindeki önemli filmleri, DVD formatında sinemaseverlere sunan bir Amerikan şirketi The Criterion Collection, ırkçılığa dikkat çekmek için siyahilerin hayatına odaklanan birçok filmi ücretsiz erişime açtı.

Sosyal yaşamlarının yanı sıra sinema ve televizyon sektöründe de ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kalan siyahilerin çektikleri ve yer aldıkları filmleri erişime açan şirket konuyla ilgili, “Adalet talebiyle sokağa çıkan protestocuları destekliyor ve onların umutlarını paylaşıyoruz. Sistematik ırkçılığa karşı savaşmaya kararlıyız.” ifadeleri kullandı.

Daughters of the Dust, Down in the Delta, Portrait of Jason, Black Panthers ve Losing Ground gibi yapımların yer aldığı seçkiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up