Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Tepelerin Ardında

Yayınlandı

tarihinde

nurullah-tigli

 Tepelerin Ardında

tepelerin-ardinda

Cristian Mungiui,  Romanya sinemasının önemli yönetmenlerinden olduğunu bir kez daha Dupa Dealuri filmiyle gösteriyor. Mungiui’nin önemi sadece sinema diliyle değil, ülkesi Romanya’nın geçmişiyle yüzleşmesini sağladığı için de önemlidir.

4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün filmiyle hafızalarımıza kazınan öfkeli sinema dili, yeni filmi Tepelerin Ardında ile sürdüyor. İki kız ( Aline ve Voichita) yetimhanede zor şartlar altında birlikte büyümüş yakın arkadaştırlar. Biri Almanya’ya göç etmiş diğeri Romanya’da bir manastıra sığınmıştır. Yakın arkadaşlıkları yetimhanede gönül ilişkisine dönüşmüştür ve Almanya göç eden Alina, manastırdaki sevdiği kadın Voichitayı birlikte dönmesi için, ikna etmeye Romanya’ya gelir. Planları isteği gibi olmayınca Alina’nın manastıra yerleşme süreci başlayacaktır.

Manastır, Hristiyan kültürüne göre en nihayetinde tanrıya, şeksiz şüphesiz inanma yeridir. Arzunun bedenden yok olduğu, yok edildiğine inanılan kutsal mabettir. Şehrin en uzak yerinde, tepelerin ardındadır. Halktan uzak, hakka yakınlardır klişe bir söylemle.

Alina, Voichita için manastırda kalmaya çabalar. Manastırda kalması içinde günahlarından arınmış olması gerekmektedir. Günahlarından arınmış olması içinde günahlarını itiraf edip, bir daha işlediği günahları işlememesi, tanrıya kendini adaması gerekmektedir.

Filmin, gerçekçi ve naturalist yapısı gereği, gündelik yaşamı dışlamaz. Manastırın ihtiyaçlarından yemek boyunca söz edildiğini görürüz. Konuşulan konular uzun ve boğucudur.

Masa etrafında konuşulan konulardan bir tanesi de manastırdaki bekçi köpeğinin zincirlerini kırmasını anlatır. Film boyunca bekçi köpeğinin iki defa zincilerini kırmasından bahsedilir. Köpek yan anlamıyla hristiyan kültüründe şehvet ve arzuyu temsil eder. Yani şeytanı…

Aline’nin Voichita’dan beklediği karşılığı bulmaması sonucu ilk önce hastaneye yatırılır. Doktorun manastırda daha iyi bakılacağını öne sürüp yeterince tedavi edilmeden taburcu edilir.

Filmin gelişen seyrinde Aline’nin içine şeytan girdiğini ve şeytandan kurtulması için en sonunda haça germeleriyle son bulur.

Bir yandan Aline’nin hastalığına çare bulmayan bilim, diğer yandan geleneksel yöntemlerle çare arayan manastır. Yönetmenin derdi din ve seküler hayat arasındaki çatışma değil, asıl derdi bu iki hayat arasında gelip giden insanın, yerini tayin edememesinden ileri geldiğini söyler. Çünkü günümüz insanın her iki hayat tarzının insana yabancılaştığını, insana dair ne varsa ondan uzak kaldığını dile getirir.

twitter.com/ntigli

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler