Temizliği Takıntı Haline Getiren Film Karakterleri

Liste Manşet

Kimisi için bir takıntı meselesi haline gelmiş, kimisi için ise vazgeçilmez bir tutkuya dönüşmüş olan temizlik konusu beyaz perdeye birçok şekilde yansıdı.

Benden Bu Kadar (As Good as It Gets) ile takıntı haline gelmiş olan titizlikten kurtulmanın ferahlığına kavuşurken, Üç Kağıtçılar’la (Matchstick Men) birlikte komediye doyabilirsiniz. Sizler için ‘Temizliği Takıntı Haline Getiren Film Karakterleri’ listemizde.

“Roy Waller”
Üç Kağıtçılar (2003) Matchstick Men IMDb 7,3  

Kıdemli dolandırıcı Roy ile onun himayesi altındaki hırslı partneri Frank, son günlerde su arıtma mekanizmalarına ilişkin bir dolandırıcılık sistemi üzerinde çalışmaktadırlar. Hiçbir şeyden şüphelenmeyen bir takım insanlar, bu su arıtma filtrelerini esas değerinin on katı bedel ödeyerek satın alıp araba, mücevher ya da deniz aşırı seyahat kazanmayı hayal etseler de hiç kimsenin bir şey kazanması söz konusu olmamaktadır. Roy’un özel hayatı pek de iyi gitmemektedir. Kendisinin geniş alan fobisi, titiz kişiliğini ve aşırı duyarlı mizacı suç işleme yeteneğini tehdit altında bırakınca çaresiz, bir psikologdan destek almak zorunda kalır. Bir an önce iyileşmeyi talep ederken, terapiler onu bambaşka bir noktaya taşıyacaktır. Bir zamanlar varlığından şüphe etmiş olsa da bundan emin olamadığı 14 yaşındaki kızı ile yüz yüze gelmek yeterince sıra dışı bir deneyim yaşatacaktır kendisine. Aralarındaki bağ giderek güçlenirken, Roy baba olmanın keyfini çıkartmaya başlar. Ancak bu sırada Angela da babasının soru işaretleri ile dolu mesleğine karşı müthiş bir merak ve ilgi geliştirmektedir.

“Carol White”
Güvenli (1995) Safe IMDb 7,2

Oldukça titiz kişiliği ve düzen tutkusu ile ön plana çıkan Carol White, zengin kocası ve üvey oğlu ile birlikte yaşadığı evinde gayet mutlu bir aile tablosu çizmektedir. Fakat nedeni anlaşılamayan bir şekilde aniden ortaya çıkan hastalığıyla mükemmel gözüken hayatı derinden sarsılacaktır.

Günlük hayatta karşılaştığımız, makyaj malzemelerinden böcek ilacı gazlarına kadar her türlü kimyasal gaz ve maddeye karşı alerjik reaksiyon göstermeye başlayan Carol’ın hayatı çekilmez hale gelir. Sürekli öksüren, kusan, astım krizi tutan ve nefes alamayan Carol, en sonunda kendisiyle aynı dertten muzdarip olan insanlarla birlikte dağın tepesindeki bir klinikte tedavi görmeye başlar. Kapatıldığı bu klinik iyileşmesi için yeterli olmayacak rahatsızlığı daha da ileri gidecektir.

“Melvin Udall”
Benden Bu Kadar (1997) As Good as It Gets IMDb 7,7

Melvin Udall oldukça zor bir insandır. Obsesif kompulsif ve başarılı bir yazar olan Udall, sahip olduğu korkular sebebiyle sokak kapısını dört kez kapamakta, her zaman eldivenle dolaşmakta, ellerini tek kullanımlık sabun ile sıcak suda yıkamakta, Yahudilerden ve siyahîlerden nefret etmektedir. Udall, tüm bu ayrımcı özelliklerini hiçbir şekilde gizlememektedir. Bir gün komşusu olan Simon saldırıya uğrayıp hastaneye kaldırılır. Ona yardım etmek zorunda kalacak olan Melvin’in hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.  

” Bob Wiley”
Peki ya Bob? (1991) What About Bob? IMDb 7,0

Bob Wiley, hat safhada takıntılı ve bu takıntıları yüzünden hayatını tam bir cehennem azabına çevirmiş olan bir adamdır. Artık daha fazla bu şekilde yaşayamayacağına, bu soruna bir çözüm bulması gerektiğine karar verir. Yapması gereken tek şey bir psikolog bulmaktır. Fakat bulduğu psikologlar da kendisinin bu takıntılı ve obsesif haline dayanamamakta ve doktoru olmayı bırakmaktadırlar. En son psikoloğu da Bob’a tahammül edemez ve onu bir başka doktora, Dr. Leo Marvin’e gönderir. Başına geleceklerden habersiz, Bob’u kabul eden Marvin, ona kendisinin ailesi ile birlikte tatilde olacağı süre boyunca okuması için kendi yazdığı bir psikoloji kitabını verir. Fakat kitapla birlikte Bob’un bütün tatil boyunca peşinden ayrılmayağından habersizdir. Tam bir kovalamaca şeklinde geçecek olan bu tatil, Marvin için kabusa dönüşecektir.

“Scott Turner”
Dikkat Köpek Var (1989) Turner & Hooch IMDb 6,2  

California’nın sahil bölgelerinden birinde yaşayan polis memuru Scott Turner, bölge plajının nizam ve düzenini korumakla görevlidir. Buradaki huzurlu ve sakin yaşam Amos Reed adlı arkadaşının öldürülmesiyle sekteye uğrar. Çalıştığı bu sakin yerde bir hayli sıkılmakta olan memur Turner, şefi Howard Hyde’dan kendisini Amos’un cinayet davasına atamasını talep eder. Amos cinayetinin tek görgü şahidi ise Hooch isimli köpektir. Turner davayı çözebilmek için Hooch’u evine alır, ancak işler pek de öngördüğü gibi ilerlemez. Yaramaz köpek Hooch, ev düzeni ve kişisel temizliğinde takıntılı olan Scott Turner’ın hayatını büyük bir karmaşaya sürüklese de aralarında sıradışı bir ilişki oluşur. 

“Howard Huges”
Göklerin Hakimi (2004) The Aviator IMDb 7,5

Film, hiçbir şey olanı milyarlara dönüştüren Howard Huges üzerine bir biyografik çalışmadır. Kendisi havacılık ve sinema alanında parlasa da aşk hayatı da yeterince göz kamaştırıcıdır. İkinci Dünya Savaşında bile uçaklarını savaş uçaklarına uyarlayarak kariyerini yukarılara çıkartmıştır.

Ancak her şey Hughes’a doğru değildir. Hughes’ın kendi üzerinde baskı yarattığı takıntısı olan titizlik ile başı derttedir.

“Adrian Monk”
Monk (2002 – 2009) IMDb 7,9  

Dizi, diziye adını da veren Adrian Monk isimli eski bir dedektifin hayatına odaklanıyor. Karsının otoparkta bir bombayla öldürülmesinin ardından, obsesif kompulsif bozukluk hastalığına yakalanır. Titizliğiyle dikkatleri üzerine çeken Monk, bazı farklı özellikleri sebebiyle yeniden San Francisco Polis Departmanı için çalışmaya başlar.

Başlar başlamasına da, Monk bir sürü takıntısı ve fobisi olan, bunun yanısıra fotografik hafızası ve ipuçlarını birleştirme yeteneğine sahip bir adamdır. Yani bir taraftan sizi deli edebilecekken, diğer taraftan günlerdir gözünüzün önünde olup da görmediğiniz bir ayrıntıyı tek hamlede bulabilir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up