Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi

Türkiye

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin Avrupa Birliği Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Telif Hakları ve Online Yayıncılık projesinde sona gelindi.

Projede, Türkiye’deki telif hakları ve sinema alanında var olan mevcut durum analiz edilerek önceden yapılmış olan çalışmalar değerlendirildi. Türkiye sinemasında toplu hak yönetimi ve işlevsel bir telif dağılım modelinin uygulanabilmesi için yapılması gerekenler konusunda bir yol haritası çizildi. Bu kapsamda hazırlanan ve “Telif Hakları ve Sinema” adlı rehber niteliği taşıyan bir kitap hazırlandı. Proje kapsamında ayrıca “Online Video Yayıncılık İçin Teknik Rehber” isimli çalışma kamuoyuyla paylaşıldı.

Ocak ayından itibaren yapılan çalışmalar neticesinde 150 belgesel film dijital ortama aktarıldı. Telif Hakları ve Online Yayıncılığın farkındalığı konusunda üç kamu spotu çekildi.
Ekim ayında Müzik ve Sinema Meslek Birlikleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen arama toplantısında Kişisel Kopyalama Harcı’nın meslek birlikleri eliyle dağıtılması konusu ele alındı.

1444735914_BSB__PANEL_1

On aylık bir çalışmanın eseri olan Telif Hakları ve Sinema adlı kitapta; fikri mülkiyet hukuku temel kavramları, eser, eser sahipliği, mali ve manevi haklar ile özel olarak sinema eseri ve buna bağlı olarak Türkiye Sinema Endüstrinin yapısı, mevcut mevzuatın eksik yanları ve bunların geliştirilmesi için gereken öneriler; uluslararası mevzuat ve uluslararası mesleki organizasyonların telif hakları yönetimi gibi konular yer alıyor. Telif hakları konusunda sorun yaşayan yada bilgi edinmek isteyenler için bir rehber niteliğinde olan kitap, BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin Avrupa Birliği Bakanlığı desteği ile Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi kapsamında gerçekleştirildi. Daha çok kişiye ulaşması amacıyla kitabın dijital kopyası da tamamlandı.

Hazırlanan çalışma Online Video Yayıncılık alanında var olan temel kavramlara ve güncel teknolojilere genel bir bakış sağlıyor. Genel bir teknik rehber niteliğindeki çalışma, dijital video, yayın platformları, gelir ve paylaşım modeleri ve topluluk inşaası olmak üzere dört temel bölümde hazırlandı.

Sivil Toplum Diyaloğu programının medya ayağında gerçekleşecek 16 projeye toplam 2.1 milyon avro bütçe ayrıldı. Toplam 4.9 Milyon Avro ile destelenecek bu projeler insan hakları, ayrımcılıkla mücadele; demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi konulara yoğunlaşıyor.

——————————————–

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up