Televizyon Tarihinin Unutulmaz 10 Türk Dizisi

Genel Liste

 5576081048_ac6d5df6db_o

    Kaynanalar (1997)

Türkiye’de ilk sit-com örneklerinden birisi olan dizi 1997 yılında Anadolu’dan İstanbul’a gelen Kantar Ailesi’ne bizi misafir editor. Kayserili bir ailenin büyük şehire ayak uydururken geleneklerinden kopmama çabasını anlatan dizi özellikle Kayseri şivesinin geniş kitlelerce tanınmasını sağlamış ve oyuncular uzun süre karakterleri ile anılmıştır.

___

jenerik-sarkisi-ikinci-bahar-dizi-film-enstrumantal-fon-muzik-sarki-piyano-teaser_8456319-78640_1920x1080

 İkinci Bahar(1998-2001)

Dizi Antepli kebap ustası Ali Haydar’ın, işe ihtiyacı olan iki çocuklu Hanım’ı işe alması ve zorluklarla mücadele ederken ikinci baharlarının başlamasını konu alır. Şener Şen ve Türkan Şoraylı kadrosu ve sinema tadındaki öyküsüyle unutulmazlar arasında yerini almıştır.

___

18

Mahallenin Muhtarları (1992-2002)

Çaycı Temel ve sevdiği kız etrafında gelişen olayların mahalledeki eğlenceli gelişimlerini konu alan dizi. Lakabı kıvırcık (Fadime’nin değişi ile kilçuk) olan Temel’in Karadeniz şivesi, Çaydanlık isimli maymunu diziyi unutulmaz kılanlardan.

bizimkilere-ne-oldu-aykut-oray-bizimkiler-dizi-ozge-ozberk-yaman-okay-nerede-guzin-ozipek-ercan-yazga-1016497_(1)1

Bizimkiler(1989-2002)

Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkilerin komik bir dille anlatımı. Cemil’in camdan bakışı, Cafer’in Maşuk’u bugün bile özlemden burnumuzun direklerini sızlatıyor.

___

1280x720-pfQ

 7 Numara(2000-2003)

3 köylü genç ve 4 şehirli kızın çeşitli sebeplerden dolayı aynı evde altlı üstlü oturmak zorunda kalmasıyla başlayan eğlenceli olaylar dizisi. Yöresel dilin ustaca kullanıldığı dizi Türk dizi tarihinde başı çekenlerden.

__

Süper-Baba

 Süper Baba (1993-1997)

Üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fiko’nun çocuklarıyla yaşadığı macerayı ve çocukluk aşkı olan İpek’e aşkını anlatır bize. Kızının özgürlük çabası, oğlunun aşkı Çengelköy esnafının dertleri ve Fiko!

___

01-ekmek-teknesi

 Ekmek Teknesi (2002-2005)

Orta direk bir fırıncı olan Nusret Baba’nın 5 kızı, karısı ve çevresi arasında sabırla yaşamasının eğlenceli bir hikayesidir. 5 tane başına bela kızı bir tane karısına sabreden Nusret baba, gördüğü her şeyi yiyebilen Kirli, hikayeleriyle bizi bizden alan Heredot Cevdet ve diğerleri… Arzular şelale efendim!

1280x720-Ukr

Bir Demet Tiyatro

Çıtır ailesinin ve çevresindekilerin tatlı ve komik hikayelerini anlatan dizidir. Yılmaz Erdoğan’ın maço ancak gönlünde bir şiir kitabı saklayan Mükremin Çıtır karakteri unutulmazdır. Demet Akbağ’ın Lütfiye karakterine saygı duruşunda bulunan dizi adını da Demet Akbağ’dan alır.

Behzat-C-3-e1393498124411

Behzat Ç.

Ankaralı cinayet bürosu polisi Behzat Ç. ve ekibinin girdiği olayları anlatan dizi aynı zamanda diziye adını veren karakterin iç dünyasına misafir eder bizi. “Seviyorum merkez” diyerek telsizden efkarlanan polisler bunlar. Kafamızdaki polis algısı birden darmadağın oldu.

leyla2

Leyla İle Mecnun

Kendi çölünde kaybolan Mecnun’un şirin ve garip mahallesinde hayata tutunmasının hikayesi. Onlar çok bizdendi. Evet çevremizde hiç parlak ceket giyen biri olmadı veya birbirimize hiç sahilde bağırarak konuşmadık ama onları bizden yapan bir şey vardı. Bir anda gelip bir anda gittiler ama hatıraları hiç gitmedi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up