“Teknoloji ve Sanat Arasında Denge Kurmalıyız”

Röportajlar Teknoloji

Görüntü yönetmeni Vittorio Storaro sahasındaki asıl sorunla ilgili uyarıda bulundu

Cafe Society filminin görüntü yönetmeni Vittorio Storaro geri adım atmak yerine her zaman ilerleme konusunda ısrarlı olmak gerektiğini vurguladı. Tüm zamanların en iyi görüntü yönetmenlerinden biri olarak lanse edilen Storaro son eseri Woody Allen’ın Cafe Society filminin de gösterimini gerçekleştirdiği Cine Gear Expo’da ilgili kalabalığa bugünün sinematografi alanında gördüğü birincil problemi anlattı. Yönetmene göre dijital kameralarını kullanımı ile birlikte yeni bir trend ortaya çıktı, “İnsanlar daha hızlı çalışmak istiyorlar ya da daha az ışık kullandıklarını gösterme peşindeler, oysaki sahnenin asıl ihtiyaç duyduğu ışık düzeyine odaklanmaları gerekir. Sinematografi değildir, bu sadece imgeyi kaydetmektir… Mevcut ışıkla çalışmak zorunda kaldığım setlerde hiçbir zaman mutlu olmamışımdır.”

Apocalypse Now, Reds ve The Last Emperor ile Oskar kazanan Storaro, “Akademi Ödülü alan önemli filmler de bile lokasyon ışığı olmayan imge görebilirsiniz. Bu ışık o karakter için doğru ışık değildir. Geri adım atmaktansa ileriye doğru gitmeliyiz.” Storaro şöyle devam eder, “Teknoloji ve sanat arasında bir denge kurmalıyız.” Yönetmen “sinematograf” yerine kullanılan “görüntü yönetmeni” kavramını çokça eleştiriyor, “Asıl hata bu, iki tane yönetmen olmaz… Yönetmene saygı duyalım.” Storaro’ya göre “sinematograf” kavramını fotoğrafçı ile değiş tokuş edemezsiniz, “sinematografi” harekettir, bir seyahate ihtiyacınız vardır ve ulaşmanız gereken bir nokta. Güzel bir kare değil işimiz, güzel bir film yaratmaktır. Bu yüzden ‘ışıkla yazmak’ diyorum ben.”

Storaro Cafe Society’de 1930’ları beyaz perdeye aktarıyor. Geçen ay Cannes bu film ile açılışını yapmıştı. İlk çıkışını Amerika’da 15 Temmuz’da Paramount’ta yapan Storaro projeksiyonun kendi istediği gibi olması için saatler önceden salonda yerini almış. Storaro günümüzde projeksiyonların ciddi manada geliştirilmesi gerektiğini en azından 4K ve 16-bit olmaları gerektiğini savunuyor. Sony’nin F65’lik dijital sinematografi kamerası ile çekilmiş Cafe Society Storaro ve Allen’in dijital kamera ile çekilmiş ilk uzun metrajlı filmidir. Storaro uzun süredir dijital çekimi inceliyormuş, böylece Sony’nin 1983’lere kadar giden HD kamera teknolojisi Cafe Society için en yaratıcı seçim olmuş. “Birkaç evvel film mi yoksa dijital mi diye zorlu seçimlerle uğraşıyorduk. Yapımcılar dijitalin daha ucuz olduğunu ileri sürüyorlardı ki değil, daha hızlı olduğunu iddia ediyorlardı ki yine değil.” Sonuç olarak Sony kamera teknolojisinde karar kılmışlar, yani Sony F65’te. Bir oturumda Storaro’ya F65’in ten rengi için çok keskin olup olmadığı sorulduğunda, “Bir firmanın bize sağlayabileceği en önemli şey tonlamayı kaydetmektir, sonrasında tonlamayı az kullanmak ya da çok kullanmak size kalmıştır.”

Çeviri: Elif Şimşek

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up