Tek Oyuncunun Birden Fazla Karakteri Oynadığı 10 Film

Keşfet Liste

The Play House (1921)

Buster Keaton bu filmde, oyuncu, seyirci, müzisyen, liderdir. Filmim her şeyidir kısaca. Çoklu pozlama ile dönemin şartlarını zorlayan filme birden fazla Keaton görmek güzeldir.

___

Büyük Diktatör

Büyük Diktatör (1940) The Great Dictator

Charles Chaplin’in Nazi Almanya’sını ve Hitler’i hicvettiği bu eğlenceli komedide Chaplin’i hem Hitler hem de yahudi bir berber olarak görürüz.

____

alec_guiness_split

Yumuşak Kalpler (1949) Kind Hearts and Coronets

Bu filmde yetenekli bir makyaj eşliğinde virtüozca bir performansla, tüm aile fertlerini yetkin bir biçimde canlandıran Alec Guinness böylece muhteşem oyunculuk yeteneğinin yelpazesini ve derinliğini sergilemişti.

___

Vertigo

Vertigo (1958)

Alfred Hitchcock’un bu şaheserinde oyuncu Kim Novak’ı iki farklı rolde görürüz. Madeleine Elster/Judy Barton karakterleri ile bir sarışın bir esmerdir ve esas oğlanın kafasını karıştırır.

____

monty python and holy grail

Kutsal Kase (1974)

Monty Python and the Holy Grail, („Monty Python ve Kutsal Kâse“), İngiliz komedi grubu Monty Python’ın 1974 yılı yapımı filmidir. Film, Kral Arthur efsanesi ve Kutsal Kâse arayışını hicivsel olarak işler. Filme yakın plandan bakınca aslında söz konusu olan, Fransız-İngiliz ilişkileri gibi ya da “medya gerçeği” ve “gerçek” arasındaki farklılaşma gibi durumlardır.

Filmdeki tüm oyuncular en az üç karakteri oynamıştır. 4 oyuncunun filmdeki karakter sayısı 23’tür.

____

Dead Ringers

Ölü İkizler (1988) Dead Ringers

Jinekolog ikizler Elliot ve Beverly’nin sıra dışı hikayesini anlatan filmde Jeremy Irons ikizlere hayat verir. Biri içine kapanık diğeri ise olabildiğince cesur. Tek oyuncudan iki zıt performansı bulduğumuz farklı bir yapıt

_____

Véronique?in İkili Yaşamı

Véronique’in İkili Yaşamı (1991)
La double vie de Véronique

Krzysztof Kieslowski ‘nin yönetmenliği, Irene Jacob’un oyunculuğu, Zbigniew Preisner’in müzikleriyle öne çıkan filmde, biri Fransa’da diğeri Polonya’da birbirinin ikizi olan, aynı ismi paylaşan iki kadın aslında birbirinden habersiz nerdeyse benzer bir yaşamı sürdürmekte ve benzer duyguları hissetmektedirler. Birinin hayatının bittiği yerde diğeri hayata “aşk”la devam edecektir.

___

Face/Off

Yüz Yüze (1997)
Face/Off

FBI ajanı Sean Archer, sadist bir terörist olan Castor Troy’un Los Angeles’ta sakladığı biyolojik silahın peşine düşer. Archer, oğlunun ölümünden sorumlu tuttuğu Troy’u ele geçirir ve onun yüzünü alarak terör çetesinin içine girmeyi planlar. Ancak öldüğünü sandığı Troy komadan çıkarak Archer’ın laboratuvarda bıraktığı yüzü ameliyatla kendine taktırır. Archer, teröristlerin arasında kalırken, Troy da Archer’ın ailesinin içine sızar.

İkili bir yer değiştirme yaşanan filmde Nicolas Gace ve John Travolta filmin iki kahramanını aralarında paylaşmıştır. İyi kötüye, kötü iyiye dönmüştür. Kafalar zaman zaman karışır.

_____

Enemy

Enemy (2013)

Adam Bell, güzel kız arkadaşı Mary ile bile birlikte olma isteği duymayan asık suratlı, dağınık bir tarih profesörüdür. Bir iş arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izleyen Adam, kendisini Anthony Clair isimli aktörde görür ve adamı takip etmeye karar verir, zevkine varacağı bir macera olacaktır bu. Benzer adamlar karşılaşır ve hayatları garip ve geri döndürülemez bir biçimde birbirine geçer.

Jake Gyllenhaal’i  hem Adam hem de Anthony olarak gördüğümüz yapıtta teknolojinin nimetlerinin de farkına varırız.

_____

Adaptation.

Bonus: Tersyüz (2002)
Adaptation

Charlie Kaufman, dönemin en meşhur kitaplarından biri olan The Orchid Thief’ı Hollywood için senaryolaştırmaya çabalamaktadır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, bir türlü senaryosunda yeni adımlar atamamakta, attığı her adımda da daha fazla tıkanmaktadır. Yaşadığı tüm bu sıkıntılı süreç ona yetmiyormuş gibi bir de son derece başarısız bir gerilim senaryosu yazmaya çabalayan ikiz kardeşiyle didinmektedir. Geçen her gün Charlie’nin biraz daha kaybolmasına ve kendi başını belaya sokmasına yol açacaktır.

Filmde yine Nicolas Cage iki roldedir. Hem Charlie’dir, içine kapanık olan hem de Donald’dir dünyayla barışık.

_

Bonus 2: Yedinci Hayat (2017) Seven Sisters IMDb 6.9

Dünyanın nüfus artışı sebebiyle yeni bir yasa getirilmiştir ve aileler artık sadece birer çocuk sahibi olabilecektir. Ancak birbirinin birebir aynı olan yediz kız kardeşler hükümet tarafından müdahale edilmeden ve tehlikeli bir çatışmanın içinde kalmadan hayatta kalmaya çalışmak zorundadır. İçlerinden birinin ortadan kaybolması kardeşleri tehlikeli sulara doğru çekecektir…

Filmde Naomi Rapace, 7 karakteri canlandırıyor.

___

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up