Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Tartışmalı Portakal’da Ödüller Sahiplerini Buldu!

Yayınlandı

tarihinde

48. Altın Portakal Film Festivali’nde Müjde Ar başkanlığındaki kadınlar jürisi kimine göre sürpriz kimine göre tartışmalı kararlar verdi. Özellikle En İyi Film dalındaki Güzel Günler Göreceğiz en büyük sürpriz oldu!

Altın Portakal 48. yılında perdeyi Güzel Günler Göreceğiz filmiyle kapattı.

Hasan Tolga Pulat’ın ilk filmi Güzel Günler Göreceğiz, Müjde Ar başkanlığındaki kadınlardan oluşan jüriden En İyi Film Ödülü’nü aldı. Festivalin vasat filmleri arasında bulunan yapıma giden bu ödül açıkçası sürpriz oldu.

Nar, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Zenne, Geriye Kalan arasından jürinin Güzel Günler Göreceğiz’i tercih etmesinin sebebi ise pek anlaşılamadı. Ulusal Yarışma’da eleştirmenlerin favorisi olan, Ümit Ünal’ın Nar filmine sadece Kadınlar Jürisi Özel Ödülü verilmesi epey yadırgandı. Jürisi- nin bir başka sürprizi ise En İyi Yönetmen Ödülü’nde oldu. Geriye Kalan filmini çeken Çiğdem Vitrinel’e bu ödülün verilmesi bekleniyordu ama güçlü rakipleri de yok değildi. Can filmindeki Selen Uçer ile Geriye Kalan‘da rol alan Devin Özgün Çınar En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün favorileriydi. Birbirine denk performans sergiliyorlardı. Jüri bu iki favoriden Devin Özgür Çınar’dan yana tercihini kullandı. Böylece Çınar da Altın Portakal’lı kadın oyuncular arasındaki yerini aldı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün favorisi çoktu. Ama Behzat Ç. karakteri ile bir fenomen haline gelen Erdal Beşikçioğlu hakkıyla bu ödülün sahibi oldu. Ama jüri, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm‘e de sadece bir ödül vererek filmi yine es geçmiş oldu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ise bu ödülün iki favorisi arasında Nesrin Cavadzade ve Tilbe Saran arasında paylaştırılması isabetli bir karardı. Lakin Zenne filmindeki performansıyla Erkan Avcı’ya verilen En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ise oldukça tartışmalıydı. Çünkü filmde Avcı, babası tarafından cinsel tercihleri nedeniyle öldürülen Ahmet Yıldız’ı oynuyordu ve hikaye gereği başroldeydi. Zaten filmin yönetmenleri de Yıldız’ın hikayesini anlatmak için bu filmi çektiklerini açıklamışlardı.

TÜRK SİNEMASINDA TEHLİKE ÇANLARI
Bu yıl Türk sinemasında ilk filmini çeken yönetmenler önceki yıllara oranla daha fazla. Ama önceki yıllarda olduğu gibi ilk uzun metrajıyla çarpıcı bir film koyan yönetmen ya da yönetmenler maalesef yok. Genellikle genç yönetmenlerin keşfedildiği Adana ve Antalya’da toplam 18 ilk film izledik. Kimilerinin konuları çarpıcıydı, kimi estetik bir anlatımın peşindeydi ama “Ele aldığı konuyu özgün bir sinematografiyle anlatan dört başı mamur bir film var mı ortada?” derseniz; maalesef yok… Bu 18 ilk filmin dokuzunun yer aldığı Altın Portakal’da en son bu kadar zayıf bir Ulusal Yarışma’ya 2002’de rastlamıştık. Bunun sebebi 2001 ekonomik krizinde sinemacıların film çekememesiydi. Yedi film yarışmıştı ve o yıl jüri bu durumla ilgili uyarı yaptıktan sonra sonuçları açıklamıştı. Şimdi ortada bir ekonomik kriz yok. O yıllara göre ülkemizde film çekmek (dijital teknoloji ve Kültür Bakanlığı desteği sayesinde) daha kolay. Ama anlaşılan şimdi kriz yaratıcılıkla ve görsel olarak yönetmenlerin kendini ifade etmesiyle ilgili… Aslında son birkaç yıldır sinema dünyasının usta yönetmenleri cılız da olsa, Türk sinemasının son yıllardaki yükselen grafiğinin bir gün duracağı uyarısını yapıyordu. “Bu böyle gitmez, sel gider kum kalır” diyorlardı. Galiba o zamanlara geldik. Bunun sebeplerini de tartışmak gerek…

ÖDÜLLER 2011


ULUSAL UZUN METRAJ
En İyi Film: 
Güzel Günler Göreceğiz- Hasan Tolga Pulat
Kadınlar Jürisi Özel Ödülü: Nar- Ümit Ünal
En İyi İlk Film: Zenne – M. Caner Alper, Mehmet Binay
En İyi Yönetmen: Çiğdem Vitrinel- Geriye Kalan
En İyi Senaryo: Emre Kavuk- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Görüntü Yönetmeni: Kenan Korkmaz – Lüks Otel ve Norayr Casper – Zenne
En İyi Müzik: Frank Schreiber- Hamin Derya- Yürüyüş
En İyi Kadın Oyuncu: Devin Özgür Çınar- Geriye Kalan
En İyi Erkek Oyuncu: Erdal Beşikçioğlu- Behzat Ç.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nesrin Cavadzade Güzel Günler Göreceğiz – Tilbe Saran Zenne
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erkan Avcı – Zenne
En İyi Kurgu: Kalendar Hasan- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Sanat Yönetmeni: Gıyaseddin Şehir- Yürüyüş
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Lüks Otel, Can,
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Canavarlar Sofrası

ULUSLARARASI UZUN METRAJ
En İyi Film Ödülü: 
Sınırda – Leila Kılani
Jüri Özel Ödülü: Almanya

SİYAD ÖDÜLLERİ
Ulusal Uzun Metraj: 
Zenne
Uluslararası Uzun Metraj: Güle Güle

GENÇLİK ÖDÜLÜ
Güle Güle

BELGESEL FİLM
En İyi Belgesel Film Ödülü: 
Bedensiz Ruhlar- Sabite Kaya
Jüri Özel Ödülü: Kadim Arabesk
En İyi İlk Belgesel Film Ödülü: Geçmiş Mazi Olmadı ve Oğlunuz Erdal

KISA FİLM
En İyi Kısa Film Ödülü: 
Dua -Tuluhan Balkan
jüri özel ödülü: Can Mengilibörü- İnfital Amnezi Emre Akay- Kırmızı Alarm

HALKIN PORTAKALI ÖDÜLLERİ
Birincilik Ödülü: 
Rengim
İkincilik Ödülü: Kumanda
Üçüncülük Ödülü: Gül ve silah

Altın Portakal Ödül Töreninden Kareler:

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali Başladı

Festival, 2- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali Atlas 1948 Sineması’ndaki gösterimler ve Beyoğlu Akademi’de gerçekleşen “Dijital Dünyada Film Yolculuğu” söyleşisi ile başladı.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, “İnsani Bakış” ve “Panorama Seçkisi”nde yer alan filmlerinin gösterimleriyle sinemaseverlerle buluştu. Bugün Atlas 1948 Sineması’nda yeryüzünde savaş, doğal afet ve salgın gibi tehlikelerin insanoğluna verdiği zararı ve bu konuda mücadele eden insanların vicdanını konu edinen “İnsani Bakış” bölümünde yer alan David Del Âguila’nın “Martians” filmi, Luca Esposito’nun “Paper Boat” filmi, Daniel Ortiz Entrambasaguas’ın “Breath” filmi, Arturo Duenas’ın “Dajla: Cinema and Oblivion” filmi, Bahare Nikjoo’nun “İncurable” filmi, Malaz Usta’nın “Sürgünde Bir Yıl” filmleri gösterildi. Dünyada önemli festivallerde gösterime açılan ve çok sayıda ödüle layık görülen kısa filmlerin Türk izleyici ile buluştuğu bölüm olan Panorama Seçkisi’nde ise Alıaksei Pluyan’ın “Lake of Happiness” filmi, Amaz Moradi’nin “Duel” filmi, Lolita Naranovich’in “The Power of Childhood” filmi ve Ozan Sertdemir’in “Teşekkürler Süpermen” filmleri de seyirciyle buluştu.  

“Dijital Dünyada Film Yolculuğu”

Festivalin bugün gerçekleşen ilk etkinliği Ezgi Büşra Çınar’ın modere ettiği “Dijital Dünyada Film Yolculuğu” söyleşisi oldu. Söyleşi dağıtımcı Kemal Ural, yönetmen Ramazan Kılıç ve yapımcı Emre Oskay’ın katılımıyla Beyoğlu Akademi’de düzenlendi. Dijital dünyanın film sektörü üzerinde etkisinin konuşulduğu panelde, herkes kendi perspektifinden dijital dünyanın etkilerini anlattı. Bugünkü ezberlerin bozulduğunu, tüketim alışkanlıklarının değiştiğini, talep edilmeyen malların da arz edilmeye başladığını belirten Kemal Ural, pandemi ile tüm bu sürecin hızlandığını ve dijital platformların böylelikle önünün açıldığını söyledi. Yapımcı Emre Oskay, çok fazla film projesinin geldiğinin, üretimin arttığının altını çizerken, bu durumda ekip bulmanın zorluğundan bahsetti. Yönetmen Ramazan Kılıç ise pandemi yokken de kısa film sektörünün kötü olduğunu, dijital platformların ise ticari anlamda tatmin edici olmadığını belirtti ve pandemi ile birlikte festivallere katılamadıkları için işlerin daha kötüye gittiğini anlattı.

“Sinema Ölmeyecek Sadece İzleme Alışkanlıkları Değişti”

Emre Oskay dijital platformlarla birlikte film tüketme kültürünün değiştiğini, her yerde film tüketebildiğimizi ve bunun hızlı tüketime neden olduğunu söyledi ve sinema salonlarının azalıp özel mekanlar haline gelebileceğini belirtti. Kemal Ural “Sinema ölmeyecek sadece izleme alışkanlıkları çok değişti. İnsanlar artık cep telefonu ekranından bile film izliyor.” dedi ve sinemaların sürekli değişime açık olup sektörü canlı tutması gerektiğinin altını çizdi. Ramazan Kılıç ise sinema izleyici sayılarının azalmasının fon bulma konusunda kısa film sektörünü etkilediğini söyledi.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, ORZAX gibi birçok kurum iş birliği ile düzenleniyor ve ana sponsorluğunu ise Halkbank üstleniyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Gezici Festival’in Ankara’daki Gösterimleri Sona Erdi

Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 26. kez düzenlenen Gezici Festival, yolculuğunun ilk durağı Ankara’ya veda etti. Festival yolculuğuna Sinop ve Kastamonu’da devam edecek. Gezici Festival’in Ankara’daki bir haftalık sinema maratonu sinemaseverlerin yoğun ilgisi ve sinemacıların katılımıyla gerçekleşti. 

Gezici Festival kapsamında Türkiye 2021, Kısa İyidir, Dünya Sineması ve Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümlerinde toplam 33 film izleyiciyle buluştu. Türkiye 2021 bölümünde yer alan filmlerin gösterimleri sonrasında gerçekleşen söyleşilerde izleyiciler ve film ekipleri bir araya geldi.

“İki Şafak Arasında” filminin yönetmen Selman Nacar ve filmin oyuncularından Yıldırım Şimşek, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu, oyuncular Serpil Gül ve Muttalip Müjdeci, “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, “Yaramaz Çocuklar” filminin yönetmeni Ahmet Necdet Çupur ve yardımcı yapımcısı İrem Akbal, “Kerr” filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu ve yapımcı Vildan Erşen, “Bembeyaz” filminin başrol oyuncusu Mert Fırat ve yapımcısı Berk Özdemir, “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş ile oyuncular İpek Türktan ve Koray Ergün, “Diyalog” filminin yönetmeni Ali Tansu Turhan, başrol oyuncuları Hare Sürel ile Ushan Çakır, filmin yapımcı ve senaristlerinden Burcu Uğuz, yardımcı yönetmen Osman Sarp Altay, filmin müziklerine imza atan Tuğçe Şenoğlu ve sanat yönetmeni Gizem Kâhya İyem Ankaralı izleyicilerle buluştu.

Gezici Festival, bugün ikinci durağı Sinop’ta izleyicilere merhaba diyecek. 5 Aralık’a kadar Sinop’ta gösterimlerine devam edecek festival, 6-8 Aralık’ta ise Kastamonu izleyicisi ile buluşacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler