Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Tartışmalı Portakal’da Ödüller Sahiplerini Buldu!

Yayınlandı

tarihinde

48. Altın Portakal Film Festivali’nde Müjde Ar başkanlığındaki kadınlar jürisi kimine göre sürpriz kimine göre tartışmalı kararlar verdi. Özellikle En İyi Film dalındaki Güzel Günler Göreceğiz en büyük sürpriz oldu!

Altın Portakal 48. yılında perdeyi Güzel Günler Göreceğiz filmiyle kapattı.

Hasan Tolga Pulat’ın ilk filmi Güzel Günler Göreceğiz, Müjde Ar başkanlığındaki kadınlardan oluşan jüriden En İyi Film Ödülü’nü aldı. Festivalin vasat filmleri arasında bulunan yapıma giden bu ödül açıkçası sürpriz oldu.

Nar, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Zenne, Geriye Kalan arasından jürinin Güzel Günler Göreceğiz’i tercih etmesinin sebebi ise pek anlaşılamadı. Ulusal Yarışma’da eleştirmenlerin favorisi olan, Ümit Ünal’ın Nar filmine sadece Kadınlar Jürisi Özel Ödülü verilmesi epey yadırgandı. Jürisi- nin bir başka sürprizi ise En İyi Yönetmen Ödülü’nde oldu. Geriye Kalan filmini çeken Çiğdem Vitrinel’e bu ödülün verilmesi bekleniyordu ama güçlü rakipleri de yok değildi. Can filmindeki Selen Uçer ile Geriye Kalan‘da rol alan Devin Özgün Çınar En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün favorileriydi. Birbirine denk performans sergiliyorlardı. Jüri bu iki favoriden Devin Özgür Çınar’dan yana tercihini kullandı. Böylece Çınar da Altın Portakal’lı kadın oyuncular arasındaki yerini aldı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün favorisi çoktu. Ama Behzat Ç. karakteri ile bir fenomen haline gelen Erdal Beşikçioğlu hakkıyla bu ödülün sahibi oldu. Ama jüri, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm‘e de sadece bir ödül vererek filmi yine es geçmiş oldu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ise bu ödülün iki favorisi arasında Nesrin Cavadzade ve Tilbe Saran arasında paylaştırılması isabetli bir karardı. Lakin Zenne filmindeki performansıyla Erkan Avcı’ya verilen En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ise oldukça tartışmalıydı. Çünkü filmde Avcı, babası tarafından cinsel tercihleri nedeniyle öldürülen Ahmet Yıldız’ı oynuyordu ve hikaye gereği başroldeydi. Zaten filmin yönetmenleri de Yıldız’ın hikayesini anlatmak için bu filmi çektiklerini açıklamışlardı.

TÜRK SİNEMASINDA TEHLİKE ÇANLARI
Bu yıl Türk sinemasında ilk filmini çeken yönetmenler önceki yıllara oranla daha fazla. Ama önceki yıllarda olduğu gibi ilk uzun metrajıyla çarpıcı bir film koyan yönetmen ya da yönetmenler maalesef yok. Genellikle genç yönetmenlerin keşfedildiği Adana ve Antalya’da toplam 18 ilk film izledik. Kimilerinin konuları çarpıcıydı, kimi estetik bir anlatımın peşindeydi ama “Ele aldığı konuyu özgün bir sinematografiyle anlatan dört başı mamur bir film var mı ortada?” derseniz; maalesef yok… Bu 18 ilk filmin dokuzunun yer aldığı Altın Portakal’da en son bu kadar zayıf bir Ulusal Yarışma’ya 2002’de rastlamıştık. Bunun sebebi 2001 ekonomik krizinde sinemacıların film çekememesiydi. Yedi film yarışmıştı ve o yıl jüri bu durumla ilgili uyarı yaptıktan sonra sonuçları açıklamıştı. Şimdi ortada bir ekonomik kriz yok. O yıllara göre ülkemizde film çekmek (dijital teknoloji ve Kültür Bakanlığı desteği sayesinde) daha kolay. Ama anlaşılan şimdi kriz yaratıcılıkla ve görsel olarak yönetmenlerin kendini ifade etmesiyle ilgili… Aslında son birkaç yıldır sinema dünyasının usta yönetmenleri cılız da olsa, Türk sinemasının son yıllardaki yükselen grafiğinin bir gün duracağı uyarısını yapıyordu. “Bu böyle gitmez, sel gider kum kalır” diyorlardı. Galiba o zamanlara geldik. Bunun sebeplerini de tartışmak gerek…

ÖDÜLLER 2011


ULUSAL UZUN METRAJ
En İyi Film: 
Güzel Günler Göreceğiz- Hasan Tolga Pulat
Kadınlar Jürisi Özel Ödülü: Nar- Ümit Ünal
En İyi İlk Film: Zenne – M. Caner Alper, Mehmet Binay
En İyi Yönetmen: Çiğdem Vitrinel- Geriye Kalan
En İyi Senaryo: Emre Kavuk- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Görüntü Yönetmeni: Kenan Korkmaz – Lüks Otel ve Norayr Casper – Zenne
En İyi Müzik: Frank Schreiber- Hamin Derya- Yürüyüş
En İyi Kadın Oyuncu: Devin Özgür Çınar- Geriye Kalan
En İyi Erkek Oyuncu: Erdal Beşikçioğlu- Behzat Ç.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nesrin Cavadzade Güzel Günler Göreceğiz – Tilbe Saran Zenne
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erkan Avcı – Zenne
En İyi Kurgu: Kalendar Hasan- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Sanat Yönetmeni: Gıyaseddin Şehir- Yürüyüş
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Lüks Otel, Can,
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Canavarlar Sofrası

ULUSLARARASI UZUN METRAJ
En İyi Film Ödülü: 
Sınırda – Leila Kılani
Jüri Özel Ödülü: Almanya

SİYAD ÖDÜLLERİ
Ulusal Uzun Metraj: 
Zenne
Uluslararası Uzun Metraj: Güle Güle

GENÇLİK ÖDÜLÜ
Güle Güle

BELGESEL FİLM
En İyi Belgesel Film Ödülü: 
Bedensiz Ruhlar- Sabite Kaya
Jüri Özel Ödülü: Kadim Arabesk
En İyi İlk Belgesel Film Ödülü: Geçmiş Mazi Olmadı ve Oğlunuz Erdal

KISA FİLM
En İyi Kısa Film Ödülü: 
Dua -Tuluhan Balkan
jüri özel ödülü: Can Mengilibörü- İnfital Amnezi Emre Akay- Kırmızı Alarm

HALKIN PORTAKALI ÖDÜLLERİ
Birincilik Ödülü: 
Rengim
İkincilik Ödülü: Kumanda
Üçüncülük Ödülü: Gül ve silah

Altın Portakal Ödül Töreninden Kareler:

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler