Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Tartışmalı Portakal’da Ödüller Sahiplerini Buldu!

Yayınlandı

tarihinde

48. Altın Portakal Film Festivali’nde Müjde Ar başkanlığındaki kadınlar jürisi kimine göre sürpriz kimine göre tartışmalı kararlar verdi. Özellikle En İyi Film dalındaki Güzel Günler Göreceğiz en büyük sürpriz oldu!

Altın Portakal 48. yılında perdeyi Güzel Günler Göreceğiz filmiyle kapattı.

Hasan Tolga Pulat’ın ilk filmi Güzel Günler Göreceğiz, Müjde Ar başkanlığındaki kadınlardan oluşan jüriden En İyi Film Ödülü’nü aldı. Festivalin vasat filmleri arasında bulunan yapıma giden bu ödül açıkçası sürpriz oldu.

Nar, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Zenne, Geriye Kalan arasından jürinin Güzel Günler Göreceğiz’i tercih etmesinin sebebi ise pek anlaşılamadı. Ulusal Yarışma’da eleştirmenlerin favorisi olan, Ümit Ünal’ın Nar filmine sadece Kadınlar Jürisi Özel Ödülü verilmesi epey yadırgandı. Jürisi- nin bir başka sürprizi ise En İyi Yönetmen Ödülü’nde oldu. Geriye Kalan filmini çeken Çiğdem Vitrinel’e bu ödülün verilmesi bekleniyordu ama güçlü rakipleri de yok değildi. Can filmindeki Selen Uçer ile Geriye Kalan‘da rol alan Devin Özgün Çınar En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün favorileriydi. Birbirine denk performans sergiliyorlardı. Jüri bu iki favoriden Devin Özgür Çınar’dan yana tercihini kullandı. Böylece Çınar da Altın Portakal’lı kadın oyuncular arasındaki yerini aldı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün favorisi çoktu. Ama Behzat Ç. karakteri ile bir fenomen haline gelen Erdal Beşikçioğlu hakkıyla bu ödülün sahibi oldu. Ama jüri, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm‘e de sadece bir ödül vererek filmi yine es geçmiş oldu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ise bu ödülün iki favorisi arasında Nesrin Cavadzade ve Tilbe Saran arasında paylaştırılması isabetli bir karardı. Lakin Zenne filmindeki performansıyla Erkan Avcı’ya verilen En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ise oldukça tartışmalıydı. Çünkü filmde Avcı, babası tarafından cinsel tercihleri nedeniyle öldürülen Ahmet Yıldız’ı oynuyordu ve hikaye gereği başroldeydi. Zaten filmin yönetmenleri de Yıldız’ın hikayesini anlatmak için bu filmi çektiklerini açıklamışlardı.

TÜRK SİNEMASINDA TEHLİKE ÇANLARI
Bu yıl Türk sinemasında ilk filmini çeken yönetmenler önceki yıllara oranla daha fazla. Ama önceki yıllarda olduğu gibi ilk uzun metrajıyla çarpıcı bir film koyan yönetmen ya da yönetmenler maalesef yok. Genellikle genç yönetmenlerin keşfedildiği Adana ve Antalya’da toplam 18 ilk film izledik. Kimilerinin konuları çarpıcıydı, kimi estetik bir anlatımın peşindeydi ama “Ele aldığı konuyu özgün bir sinematografiyle anlatan dört başı mamur bir film var mı ortada?” derseniz; maalesef yok… Bu 18 ilk filmin dokuzunun yer aldığı Altın Portakal’da en son bu kadar zayıf bir Ulusal Yarışma’ya 2002’de rastlamıştık. Bunun sebebi 2001 ekonomik krizinde sinemacıların film çekememesiydi. Yedi film yarışmıştı ve o yıl jüri bu durumla ilgili uyarı yaptıktan sonra sonuçları açıklamıştı. Şimdi ortada bir ekonomik kriz yok. O yıllara göre ülkemizde film çekmek (dijital teknoloji ve Kültür Bakanlığı desteği sayesinde) daha kolay. Ama anlaşılan şimdi kriz yaratıcılıkla ve görsel olarak yönetmenlerin kendini ifade etmesiyle ilgili… Aslında son birkaç yıldır sinema dünyasının usta yönetmenleri cılız da olsa, Türk sinemasının son yıllardaki yükselen grafiğinin bir gün duracağı uyarısını yapıyordu. “Bu böyle gitmez, sel gider kum kalır” diyorlardı. Galiba o zamanlara geldik. Bunun sebeplerini de tartışmak gerek…

ÖDÜLLER 2011


ULUSAL UZUN METRAJ
En İyi Film: 
Güzel Günler Göreceğiz- Hasan Tolga Pulat
Kadınlar Jürisi Özel Ödülü: Nar- Ümit Ünal
En İyi İlk Film: Zenne – M. Caner Alper, Mehmet Binay
En İyi Yönetmen: Çiğdem Vitrinel- Geriye Kalan
En İyi Senaryo: Emre Kavuk- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Görüntü Yönetmeni: Kenan Korkmaz – Lüks Otel ve Norayr Casper – Zenne
En İyi Müzik: Frank Schreiber- Hamin Derya- Yürüyüş
En İyi Kadın Oyuncu: Devin Özgür Çınar- Geriye Kalan
En İyi Erkek Oyuncu: Erdal Beşikçioğlu- Behzat Ç.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nesrin Cavadzade Güzel Günler Göreceğiz – Tilbe Saran Zenne
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erkan Avcı – Zenne
En İyi Kurgu: Kalendar Hasan- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Sanat Yönetmeni: Gıyaseddin Şehir- Yürüyüş
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Lüks Otel, Can,
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Canavarlar Sofrası

ULUSLARARASI UZUN METRAJ
En İyi Film Ödülü: 
Sınırda – Leila Kılani
Jüri Özel Ödülü: Almanya

SİYAD ÖDÜLLERİ
Ulusal Uzun Metraj: 
Zenne
Uluslararası Uzun Metraj: Güle Güle

GENÇLİK ÖDÜLÜ
Güle Güle

BELGESEL FİLM
En İyi Belgesel Film Ödülü: 
Bedensiz Ruhlar- Sabite Kaya
Jüri Özel Ödülü: Kadim Arabesk
En İyi İlk Belgesel Film Ödülü: Geçmiş Mazi Olmadı ve Oğlunuz Erdal

KISA FİLM
En İyi Kısa Film Ödülü: 
Dua -Tuluhan Balkan
jüri özel ödülü: Can Mengilibörü- İnfital Amnezi Emre Akay- Kırmızı Alarm

HALKIN PORTAKALI ÖDÜLLERİ
Birincilik Ödülü: 
Rengim
İkincilik Ödülü: Kumanda
Üçüncülük Ödülü: Gül ve silah

Altın Portakal Ödül Töreninden Kareler:

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler