‘Tartışmalı Portakal’da Ödüller Sahiplerini Buldu!

Festivaller Manşet

48. Altın Portakal Film Festivali’nde Müjde Ar başkanlığındaki kadınlar jürisi kimine göre sürpriz kimine göre tartışmalı kararlar verdi. Özellikle En İyi Film dalındaki Güzel Günler Göreceğiz en büyük sürpriz oldu!

Altın Portakal 48. yılında perdeyi Güzel Günler Göreceğiz filmiyle kapattı.

Hasan Tolga Pulat’ın ilk filmi Güzel Günler Göreceğiz, Müjde Ar başkanlığındaki kadınlardan oluşan jüriden En İyi Film Ödülü’nü aldı. Festivalin vasat filmleri arasında bulunan yapıma giden bu ödül açıkçası sürpriz oldu.

Nar, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Zenne, Geriye Kalan arasından jürinin Güzel Günler Göreceğiz’i tercih etmesinin sebebi ise pek anlaşılamadı. Ulusal Yarışma’da eleştirmenlerin favorisi olan, Ümit Ünal’ın Nar filmine sadece Kadınlar Jürisi Özel Ödülü verilmesi epey yadırgandı. Jürisi- nin bir başka sürprizi ise En İyi Yönetmen Ödülü’nde oldu. Geriye Kalan filmini çeken Çiğdem Vitrinel’e bu ödülün verilmesi bekleniyordu ama güçlü rakipleri de yok değildi. Can filmindeki Selen Uçer ile Geriye Kalan‘da rol alan Devin Özgün Çınar En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün favorileriydi. Birbirine denk performans sergiliyorlardı. Jüri bu iki favoriden Devin Özgür Çınar’dan yana tercihini kullandı. Böylece Çınar da Altın Portakal’lı kadın oyuncular arasındaki yerini aldı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün favorisi çoktu. Ama Behzat Ç. karakteri ile bir fenomen haline gelen Erdal Beşikçioğlu hakkıyla bu ödülün sahibi oldu. Ama jüri, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm‘e de sadece bir ödül vererek filmi yine es geçmiş oldu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ise bu ödülün iki favorisi arasında Nesrin Cavadzade ve Tilbe Saran arasında paylaştırılması isabetli bir karardı. Lakin Zenne filmindeki performansıyla Erkan Avcı’ya verilen En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ise oldukça tartışmalıydı. Çünkü filmde Avcı, babası tarafından cinsel tercihleri nedeniyle öldürülen Ahmet Yıldız’ı oynuyordu ve hikaye gereği başroldeydi. Zaten filmin yönetmenleri de Yıldız’ın hikayesini anlatmak için bu filmi çektiklerini açıklamışlardı.

TÜRK SİNEMASINDA TEHLİKE ÇANLARI
Bu yıl Türk sinemasında ilk filmini çeken yönetmenler önceki yıllara oranla daha fazla. Ama önceki yıllarda olduğu gibi ilk uzun metrajıyla çarpıcı bir film koyan yönetmen ya da yönetmenler maalesef yok. Genellikle genç yönetmenlerin keşfedildiği Adana ve Antalya’da toplam 18 ilk film izledik. Kimilerinin konuları çarpıcıydı, kimi estetik bir anlatımın peşindeydi ama “Ele aldığı konuyu özgün bir sinematografiyle anlatan dört başı mamur bir film var mı ortada?” derseniz; maalesef yok… Bu 18 ilk filmin dokuzunun yer aldığı Altın Portakal’da en son bu kadar zayıf bir Ulusal Yarışma’ya 2002’de rastlamıştık. Bunun sebebi 2001 ekonomik krizinde sinemacıların film çekememesiydi. Yedi film yarışmıştı ve o yıl jüri bu durumla ilgili uyarı yaptıktan sonra sonuçları açıklamıştı. Şimdi ortada bir ekonomik kriz yok. O yıllara göre ülkemizde film çekmek (dijital teknoloji ve Kültür Bakanlığı desteği sayesinde) daha kolay. Ama anlaşılan şimdi kriz yaratıcılıkla ve görsel olarak yönetmenlerin kendini ifade etmesiyle ilgili… Aslında son birkaç yıldır sinema dünyasının usta yönetmenleri cılız da olsa, Türk sinemasının son yıllardaki yükselen grafiğinin bir gün duracağı uyarısını yapıyordu. “Bu böyle gitmez, sel gider kum kalır” diyorlardı. Galiba o zamanlara geldik. Bunun sebeplerini de tartışmak gerek…

ÖDÜLLER 2011


ULUSAL UZUN METRAJ
En İyi Film: 
Güzel Günler Göreceğiz- Hasan Tolga Pulat
Kadınlar Jürisi Özel Ödülü: Nar- Ümit Ünal
En İyi İlk Film: Zenne – M. Caner Alper, Mehmet Binay
En İyi Yönetmen: Çiğdem Vitrinel- Geriye Kalan
En İyi Senaryo: Emre Kavuk- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Görüntü Yönetmeni: Kenan Korkmaz – Lüks Otel ve Norayr Casper – Zenne
En İyi Müzik: Frank Schreiber- Hamin Derya- Yürüyüş
En İyi Kadın Oyuncu: Devin Özgür Çınar- Geriye Kalan
En İyi Erkek Oyuncu: Erdal Beşikçioğlu- Behzat Ç.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nesrin Cavadzade Güzel Günler Göreceğiz – Tilbe Saran Zenne
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erkan Avcı – Zenne
En İyi Kurgu: Kalendar Hasan- Güzel Günler Göreceğiz
En İyi Sanat Yönetmeni: Gıyaseddin Şehir- Yürüyüş
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Lüks Otel, Can,
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Canavarlar Sofrası

ULUSLARARASI UZUN METRAJ
En İyi Film Ödülü: 
Sınırda – Leila Kılani
Jüri Özel Ödülü: Almanya

SİYAD ÖDÜLLERİ
Ulusal Uzun Metraj: 
Zenne
Uluslararası Uzun Metraj: Güle Güle

GENÇLİK ÖDÜLÜ
Güle Güle

BELGESEL FİLM
En İyi Belgesel Film Ödülü: 
Bedensiz Ruhlar- Sabite Kaya
Jüri Özel Ödülü: Kadim Arabesk
En İyi İlk Belgesel Film Ödülü: Geçmiş Mazi Olmadı ve Oğlunuz Erdal

KISA FİLM
En İyi Kısa Film Ödülü: 
Dua -Tuluhan Balkan
jüri özel ödülü: Can Mengilibörü- İnfital Amnezi Emre Akay- Kırmızı Alarm

HALKIN PORTAKALI ÖDÜLLERİ
Birincilik Ödülü: 
Rengim
İkincilik Ödülü: Kumanda
Üçüncülük Ödülü: Gül ve silah

Altın Portakal Ödül Töreninden Kareler:

Sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up