Dijital 1 yıl önce

Sinefesto

Tartışmalı Netflix Belgeselinin Yönetmeni Konuştu

Kleopatra'yı siyahî olarak gösterdiği için Mısır'da yargıya taşınan Netflix yapımı "Kraliçe Kleopatra” belgeselinin yönetmeni Tina Gharavi, konu hakkında konuştu.

Mısır'da tartışma yaratan "Kraliçe Kleopatra” belgeselinin yönetmeni Tina Gharavi, çocukken izlediği, Elizabeth Taylor'ın oynadığı 1963 yapımı “Kleopatra” filmini hatırlatarak “Büyülenmiştim ama o zaman bile görüntünün doğru olmadığını hissettim. Teni gerçekten o kadar beyaz mıydı?" diyerek “Bu yeni yapımla, Kleopatra'nın mirasıyla ilgili cevapları bulabilir miyim ve onu Hollywood'un imajına yerleştirdiği boğucu baskıdan kurtarabilir miyim?” sorusunu sözlerine ekledi.

Mısır'ın eski Kültür Bakanı ve aynı zamanda tarihçi Zahi Hawass'ın, “Bu tamamen yalan, Kleopatra Yunan kökenliydi, bu da açık tenli olduğu anlamına geliyor” sözlerinden yetkililerin ve halkın Kleopatra’nın açık tenli olduğu konusunda hemfikir olduğu anlaşılırken, geçtiğimiz günlerde Mısırlı avukat Mahmoud al-Semar, belgeselin Mısır’ın basın yasalarını ihlal ettiği ve “Mısır kimliğine zarar verdiği” iddiasıyla Netflix yayınlarının ülkede yasaklanmasını talep etmişti.

Gharavi, belgeselin yargıya taşınmasının yanı sıra dizinin iptali için hazırlanan iki dilekçenin toplam 88.000'den fazla imzalanmasını yapımın, 'büyük bir çevrimiçi nefret kampanyasının hedefi haline geldiği' şeklinde yorumladı. Kleopatra'nın beyaz olmasının görünüşe göre Mısırlıların gözünde onu daha değerli kıldığı tespitinde bulunan Pers-İranlı yönetmen “Belki de sadece Kleopatra'yı siyah olarak tasvir eden bir dizi yönetmedim, Mısırlılardan kendilerini Afrikalı olarak görmelerini istedim ve bunun için bana çok kızdılar" dedi.

Gharavi sözlerini "Yani, Kleopatra Kara mıydı? Kesin olarak bilmiyoruz ama Elizabeth Taylor gibi beyaz olmadığından emin olabiliriz. Renkçiliğimiz ve Hollywood'un bize aşıladığı içselleştirilmiş beyaz üstünlüğü hakkında kendimizle konuşmamız gerekiyor" diyerek noktaladı. Belgeselde Kleopatra'ya hayat veren İngiliz aktris Adele James ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Kleopatra bir kraliçeydi, köle değil. Oyuncu kadrosunu beğenmiyorsanız diziyi izlemeyin" diyerek gelen kötü yorumlara karşı tepkisini ortaya koydu.

İlginizi Çekebilir