Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Tarladan başrole…

Yayınlandı

tarihinde

Mevsimlik tarım işçileri 9 yaşındaki Ali Can ve kardeşi 6 yaşındaki Zeliha, Çukurova’da tarlada ‘keşfedildi’. İki kardeş, başrol oynayacak. 

Ali Can ve Zeliha Can

Mevsimlik tarım işçilerinin hayatını anlatan ‘Toprağa Uzanan Eller’ filmi için Çukurova’da oyuncu arayan yönetmen Ömer Can, başrolleri keçi çobanı 9 yaşındaki Ali Can Bilen ile 6 yaşındaki kardeşi Zeliha Bilen’e verdi. Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Sirkenli Köyü’nde çadırları ziyaret ederken ağabey-kardeşi görüp “İşte bunlar” diyen Can, kardeşlerin oyunculuk yeteneğiyle kendisini şaşırttığını belirtti.

Elektriksiz-televizyonsuz bir çadırda yaşayan iki kardeş ise çekimleri ‘eğlenceli bir oyun’ olarak görüyor.

Yönetmen Ömer Can, “Mekân ve yüzler bulmaya çalışırken keçi otlatan Ali Can’ı gördüm. Biraz konuştuk. ‘Toprak’ karakterini oynayabileceğini düşündüm. İzin almak için ailesinin bulunduğu çadıra girdim. Aileyle konuşurken, bir kız çocuğu gelip masayı sildi ve çay ikram etti. ‘Başroldeki Zeliha karakteri için aradığımız kız işte’ dedim, içimden. Sonradan adının Zeliha olduğunu öğrenince şaşırdım. Tatlı bir tesadüf oldu. Aile razı olunca 2 ay oyunculuk eğitimi verdik. Şimdi de kamera karşısına geçtiler. Ben bu kadarını beklemiyordum. Gerçekten çok başarılılar. Çocuklarda o cevheri bulduğumuza inanıyorum. Çocukların gelişimini de takip edeceğiz. Kendileri de isterlerse, sinema eğitimi almalarına katkıda bulunacağız” dedi.

‘Bizde çocuklar öyle her gün okula gitmez’

Adana’dan Çukurova’ya göç eden Bilen ailesi, yaz-kış yaklaşık 15 ailenin yaşadığı çadır alanında kalıyor. Baba İbrahim Halil Bilen çocukları için umutlu: “Biz ailece tarım işçisiyiz. Ali Can da artık büyüdüğü için bizimle çalışıyor. Bizde çocuklar her gün okula gitmez. İş olmayınca okula gönderiyoruz. Ali Can ve Zeliha’yı şimdi sinemacılara emanet ettim. Çocuklarımın arkasındayım.”


Rol arkadaşı Şerif Sezer

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ‘Toprağa Uzanan Eller’ filminin çekimlerinin Adana’nın çeşitli mekânlarında yaklaşık 4 hafta sürmesi planlanıyor. Şerif Sezer, Nail Kırmızıgül, Melih Selçuk gibi ünlü isimler ve tiyatro kökenli oyuncuların oynadığı filmin şubat ayında gösterime girmesi planlanıyor.

Timeturk
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Popüler