Toshio Suzuki: Miyazaki dijital platformlar hakkında bilgi sahibi değil

Asya Sineması
Toshio Suzuki, usta yönetmen Hayao Miyazaki’nin dijital platformlar hakkında bilgi sahibi olmaması onu filmlerin satışı konusunda ikna etmeyi kolaylaştırdığını söyledi.

The Story of Ghibli Museum (Ghibli Müzesi’nin Hikayesi) adlı fotoğraf kitabının yayınlanmasını desteklemek amacıyla bu ay bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik sırasında Studio Ghibli‘nin kurucu ortaklarından yapımcı Toshio Suzuki, birçok filmde birlikte çalıştıkları Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli hakkında açıklamalarda bulundu.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Studio Ghibli‘nin filmleri Netflix‘e gelmiş, stüdyonun dijital platform yasağı da böylelikle ortadan kalkmıştı. Suzuki, Ghibli‘nin “film prodüksiyonuna para kazandırmak” için dijital dağıtım yasağını kaldırdığını söyledi. Suzuki, “Hayao Miyazaki şu anda bir film yapıyor, ancak bu çok zaman ve elbette maddi açıdan fazla uzun sürüyor” dedi.

Studio Ghibli, 2020 yılında iki yeni film yayınlayacağını açıklamıştı. Filmlerin uzunluğu ya da türü hakkında bilgi vermeyen Studio Ghibli, filmlerden birinin Hayao Miyazaki‘nin son filmi How Do You Live? olduğunu doğrulamıştı.

Suzuki ise bu film prodüksiyonuna destek olması için bu adımın atıldığını açıkladı. Yapımcı ayrıca Miyazaki’nin dijital platformlar hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığına dikkat çekerek, “Hayao Miyazaki dijital platformların ne olduğunu bilmiyor. Çünkü bilgisayar veya akıllı telefon kullanmıyor.” dedi.

Suzuki, endüstrinin genel yayın akışından Ghibli’nin artık kaçınmayacağını ima etti ve gelecekteki Ghibli projeleri doğrudan dijital platformlarda yayınlanmaya başlayabilir açıklamasında bulundu.

Yapımcı, “Netflix’te yapılan yeni filmlerle ilgileniyorum. Netflix’in hizmeti için yeni filmlerin oluşturulması daha olası. Bir film yaratıcısı olarak sinemaların ve DVD’lerin bir filmin yayınlanması için önemli olduğunu düşünsem de dijital dağıtımın da önemini göz ardı etmiyorum. ” dedi.

Kaynak: IndieWire

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up