“Suskunlar” ABD’ye Uyarlandı

Diziler Dünya Manşet
Suskunlar dizisi Game of Silence adıyla ABD’de gösterime girdiğinde izleyenlerin çoğu bunun Türk televizyon sektörü için ne anlama geldiğini anlamayacak. NBC’nin uyarladığı dizi, ABD’nin Türkiye’den adapte ettiği ilk dizi olmakla beraber, bu sektörde dünyanın en büyük ikinci ihracatçısı olan Türkiye için de oldukça büyük bir dönüm noktası.
İstanbul merkezli Global Agency’nin CEO’su İzzet Pinto konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu bizim için bir dönüm noktası. İsrail için Homeland neyse, Türkiye için de Suskunlar o. Bu bizim ilk büyük başarımız. İhraç edilen ilk dizi Şili’ye satılan, Binbir Gece adlı yapımdı ve hit haline geldi. Hatta dizinin final bölümü, ülkenin Brezilya’yla oynadığı dünya kupası maçını bile geçerek reytinglerde ilk sıraya oturdu. Bu da pembe dizi seven Latin Amerika pazarının kapısını Türkiye’ye açtı. Latin Amerika’ya girdiğimizde aldığımız reaksiyon olağanüstüydü.
Game-of-Silence3
Osmanlı Sultanı Muhteşem Süleyman’ın maceralarını anlatan dönem dizisi Muhteşem Yüzyıl, ABD dahil olmak üzere 68 ülkeye satıldı ve çok izlendi.
Dünyaya açılan Türk dizilerinden ülkemizde halen yayınlanmakta olan Paramparça dizisi, uluslararası bir popülariteye sahip duruma geldi, 20 ülkeye satıldı ve kanalıyla 34 bölüm için sözleşme yeniledi.
Dizinin yıldızı Erkan Petekkaya; “Türk televizyon sektörü son yıllarda oldukça gelişti ve belli bir üretim seviyesine ulaştı. Ancak şu anda yabancı sermaye Türk dizilerine yatırım yapıyor. Kuresel bir şirketin Türk pazarına girmesi olağanüstü” dedi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up