Susam Sokağı’ndan Sosyal Sorumluluk Projesi

Dünya

Farkındalık oluşturma sırası Susam Sokağı‘nda!

Her ne kadar ülkemiz 90’lar sonrası kuşağı tarafından pek bilinmiyor olsa da, Susam Sokağı bir zamanlar Türk izleyicisinin gözdesiydi.

Susam Sokağı’nın son çıkardığı uygulama ise daha önce çocuklar için yapılmış işlerden farklı bir yerde duruyor. Otizm hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan uygulamada oyunlar, videolar, hikayeler ve çeşitli aktiviteler yer alıyor. Uygulamanın merkezinde ise Julia isimli otistik bir çocuk karakter yer alıyor. Susam Sokağı’nın ilk otistik karakteri Julia, bu anlamda bir ilk olma özelliği taşıyor.

susam-sokagi-geri-donuyor-1900x700_c

Otizm hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmayan kişiler nedeniyle, otistik çocuklar toplum genelinde yanlış tanınıyor. Susam Sokağı yapımcıları, hazırladıkları uygulamanın toplum içinde kötü muamele gören otizmli çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği  konusunda kaynak olmasını amaçlıyor.

Türkiye’de artık yayınlanmayan dizi, dünyanın pek çok ülkesinde yeni nesilleri büyütmeye devam ediyor. Biz Susam Sokağı’nı 90’lı yılların başında TRT’de yayınlanan haliyle hatırlıyoruz fakat köprünün altından çok sular aktı… Dizi artık internet üzerinden de yayınlanıyor, uygulamaları çıkıyor, oyunları yapılıyor bir başka deyişle tüplü televizyon kullandığımız yıllardan çok daha fazla içerik barındırıyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up