Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Ankara’da

Festivaller

2008 yılından bu yana bir kez Karlskrona-İsveç ve üç kez İstanbul’da gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Ankara’ya geliyor. Festival 11-14 Nisan tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 24 film ücretsiz olarak izleyiciye ulaşacak.

11 Nisan saat 19’da Özgürlük Tohumları filmi ile festival başlayacak ve 4 gün boyunca ayrıca dans gösterisi, konserler ve söyleşiler de yer alacak.

Kurgusal Değil, Belgesel!

Günümüzde birçok birey ve kurum tarafından çokça kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına dair dünyanın dört bir yanından örnekler sunarak gerçek hikâyelerle ilham vermek amacını taşıyor. Festivalin dikkate değer özelliği sadece filmleri ve filmlerin içeriği ile sınırlı değil. İzleyicileri, konuşmacıları ve müzisyenleriyle tamamıyla renkli bir etkinlik ve bir buluşma zemini. Sürdürülebilirliğe duyarlı destekçileri ve düzenleme süreci ile de bir örnek oluşturuyor.

Sürdürülebilirliğe sadece ekonomi olarak değil, çevre ve toplumu da dahil eden bir pencereden bakan filmlerin hepsi belgesel. Fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğinin artık sıkça aşırı hava olaylarını karşımıza çıkardığı şu günlerde, filmler sürdürülebilirlik kavramının farklı boyutlarını izleyiciye aktarıyor.

Yacuba’nın nasıl çölü durdurduğunu, arıların son yıllarda neden kaybolduğunu, atıkların nasıl israf edildiğini, Çin’de çevre hareketinin nasıl HES projelerini durduğunu veya ABD’de 83 bin öğrencinin artık nasıl yerel gıda ile beslediğini festival filmleri bütün boyutlarıyla anlatıyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesine rağmen ürünlerin neden hemen eskidiğine, Türkiye’de kentsel dönüşüm yaşanırken dünyanın artık neden pasif mimariye döndüğüne dair soruların cevapları vurucu görüntüler ve anlatımlarla cevaplanıyor.

Festival İmece’si…

2009 yılından bu yana iklim değişikliği konusunda eylem ve çalışmaları ile bilinen 350 Ankara grubu ve gönüllüler festivali organize ediyor. Festival, sürdürülebilirlik konusunda ilgi duyan, emek harcamak isteyen gönüllüler ve destekçilerin ortak imecesi ile Ankara’ya taşınıyor.

İlk festival İkincisinin habercisi…

11 Nisan’da ilk filmle başlayacak festivali şimdiye kadar her yıl Kasım ayında Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi tarafından İstanbul’da gerçekleşiyordu. Kolektifi’in kazandırdığı festival, gelecek Kasım ayında Ankara’da ikincisi gerçekleşecek.

Filmler:

Özgürlük Tohumları / Dünyanın Ucundaki Bahçe / Güney Afrika’da Permakültür Hareketi / Çöpün Tadına Bak / Ampul Tuzağı: Planlı Eskitmenin Anlatılmayan Öyküsü / Su için Karbon / Havza: Yeni Batı için Yeni bir Su Etiği Arayışı / Yeşil Kaplanın Uyanışı: Çin’de Yükselen Yeşil Hareket / Yasuni: Sıra Dışı Bir Fikir / Sucumbíos, Kötülüğün Olmadığı Yer / İsraf Etme! / Yemekhanelerin Adamı /  Sürdürülebilirlik Tutkusu / Pasif Mimari Tutkusu / Yaşam Dostu Tasarım: Hayatın Mimarisi / Güçlü: Herkes İçin Enerji / Güneş Kraliçesi: Arılar Bize Ne Anlatıyor? / Aşk Devrimi / Çölü Durduran Adam / Kutsal Ekonomi / Kalkınmazedeler / Vahşi Işık: Ruh Eylemle Buluşunca / Toprak / Şeytan Operasyonu

Ev Sahipleri:  Çankaya Belediyesi

Festival Destekçisi: Simat Ltd. Şti

Film Destekçileri:    

İspanya Büyükelçiliği

Fotoelektron Güneş Elektriği

Ven Enerji

JCI Ankara

Organizasyon Destekçileri:

Radyo ODTÜ

4 K Prodüksiyon

Kafe Orta Dünya

Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği – Tüvik-Der

Web: http://350ankara.org/festival

Twitter: https://twitter.com/350ankara

Facebook: https://www.facebook.com/groups/350Ankara

İletişim: 350Ankara@gmail.com

 

afıs 24 MArt

Sinefesto | Özlem Kaya

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up