Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Süpermen’ den Neyim Eksik?

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

” Ben gidiyorum dediğimde, ‘gitme’ diyen birini değil, Ben de geliyorum, yalnız gidemezsin! diyen birini istiyorum… “

Neredesin Süpermen, hayatın acı gerçeklerini trajikomik bir dille vermesinin yanında günümüz çocuklarına hayal kahramanların asıl yüzünü gösterebilmemiz için izletilmesi gereken süper:) bir film…
Ve Saddam’dan kurtuluşu Amerika’ya gidip Süpermen’i memlekete transfer etmekte bulan Zana ve Dana isimli iki yetim kardeşin hikâyesini anlatıyor.  Yönetmenliğini Karzan Kader’in yaptığı Neredesin Süpermen ayrıca Eurimages’ dan destek alarak çekilmiş bir yapım olması dolayısıyla  da ilk dakikalardan filme daha derinlemesine bakmamız gerektiğini fısıldıyor bizlere.
Kürt Sineması’nın en güzel örneklerinden birini veriyor.

Çekimlerin titizliği, Amerika ve Allah ‘ın onları izlediği izlenimi veren planlar, teknik açıdan yetkin olduğunu gösteriyor. Ancak eğer üzerine düşünülmezse ve durumların arkasındaki mesajlar es geçilirse, popüler bir film zannedilme riski ile yüz yüze kalıyor. Sanat filmi olarak lanse edilmesinin yanında popüler olmak yönetmenin bilinçli bir tercihi mi bilinmez ama bazı aklı evvellerin Amerika propagandası yaptığını sanmasına sebebiyet veriyor.   Hâlbuki seyirciler biraz dikkatli bakmaya ve ince düşünmeye çalışsalar görecekler ki; film Zana ve Dana ‘nın temelinde Irak’taki çocuklaştırılmış halkın gözünden Irak- Amerika ilişkilerini eleştirel biçimde anlatıyor. Irak halkının daha yerini bile bilmediği deniz aşırı bir memleketten gelecek Süpermen -nam-ı diğer Amerika- tarafından kurtarılmasının saçmalığını absürt komediyi kullanarak çok güzel veriyor.

558413_jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Zana daha saf –masum Iraklı’yı temsil ederken,  abisi Dana bildiği halde bilmiyormuş gibi davranan yetişkinleri sembolize eder. Dana’nın Amerika’ya gitme isteğinin nedeni kurtuluşu Amerika’ya gitmekte bulan Iraklı aileleri taklit etmesidir. O ailelerden birinde sevdiği kız vardır yani aslında gönlün sevdiği neredeyse orası Amerika’dır.

Anne babası öldügu için ailenin eksikliğini çeken Zana ve Dana’ya sahip çıkan tek insanın Halit Baba’nın da ölmesiyle birlikte Amerika’ya gitme işine hız veren kardeşler tam anlamıyla denize düşüp yılana sarılır ve Amerika’ya doğru yola çıkarlar. Dana ve Zana Irak halkının ayarları ile oynayan Hollywood yapımı Süpermen benzeri filmlerin etkisiyle kurtuluşu Amerika’da bulup Amerika’ya doğru BMW marka Michael Jackson isimli bir eşekle yola koyulurlar.

eş

Zana ‘nın eşeğe Amerika’nın hor gördüğü siyahi ırktan birinin adını vermesi dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır ve Amerika düşüncesinin bilinçaltına işlediğinin göstergesi sayılabilir. Amerika yolculuğuna Michael Jackson ile başlayan kardeşlerin yolda gördükleri ilk şeyin coca- cola kamyonu olması da bir tesadüf değildir. Ama coca-colanın içeriği ile dalga geçen Zana `nın kamyon altında sürüklendiği sahne, tek başına filmin Amerika`ya karşı yapılmış en büyük eleştirilerden biri olduğunun ispatıdır.( spoiler olmasın diye ayrıntı vermekten kaçınılmıştır. Doya doya gülmek icin izle sayın okuyucu az izleyici ol:)

Zana ve Dana yola devam ettikçe yani Amerika`ya yaklaştıkça coca-cola dan sonra uydu antenlerle karşılaşırlar. Günaha girerim diye uyduları görmemek için gözlerini kapatan yaşlı adam ile Zana ve Dana arasında düşünce olarak pek fark olmaması bizim bir kez daha bilgilendirilmeyen halkın gerçek yüzünü görmemizi sağlar.

Son olarak üçüncü adımda kardeşlerin karşısına mayınlar ve savaş harabelerini andıran hurdalar çıkar. Dana da bu mayınlardan birine basar. Zana abisini kurtarmak için bir pazar yerine giderek insanlardan yardım dilenir.

Ve o an anlarız ki; kardeşlerin bir süpermen arayışları boşa değildir. Etraflarındaki kimse onlara yardım etmediği için onların çocuk akılları ile beyaz perdedeki bir hayali kahramana kapılmaları gayet normaldir. Bir suçlu varsa bu Amerika değil o çocukları sahipsiz bırakan toplumdur.
ve o toplum hergün yolda evsiz aç kimsesiz Suriyeli çocuklar görüp de onlar için hiçbir şey yapmamaya görmezden gelmeye devam ettikçe de suçlu kalmaya devam edecektir.

ss
Amerika bozuyor biz mi düzelteceğiz ?

Evet birlik olmayı öğrenene kadar yıkılıp yıkılıp yeniden birleşeceğiz. Şimdi ütopik görülse de Amerika ` nın oyununu Allah` ın izniyle bozacağız.

Çünkü Allah size destek çıkarsa sizi yenecek hiçbir güç yoktur.( Muhammed 7) 
Hepimiz farkında olmadan gözümüzde büyüttüğümüz Süpermen olabiliriz. Süpermenden neyimiz eksik?
Zulüme karşı yanımızda Allah oldukça sırtımız yere gelmez. Çünkü insanların eliyle gelmiş olsa bile cefa da Allah’tandır.

“Allah’ı tanımak istersen zarar ve yarar konularında insanlara biçtiğin gücü kalbinden at. Çünkü sen Allah’ı ancak böyle tanıyabilirsin.” (El-Fethu’r Rabbânî, syf 241)

ve Amerika diye putlaştırdığımız düşmanı ancak böyle yenebilir ve böylece gerçek bir inanç ve imanla dolabilirsiniz.

Güzel seyirler güzel kalpli okuyucu/izleyici…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler