Süpermen’ den Neyim Eksik?

Genel

saziye-ayas

” Ben gidiyorum dediğimde, ‘gitme’ diyen birini değil, Ben de geliyorum, yalnız gidemezsin! diyen birini istiyorum… “

Neredesin Süpermen, hayatın acı gerçeklerini trajikomik bir dille vermesinin yanında günümüz çocuklarına hayal kahramanların asıl yüzünü gösterebilmemiz için izletilmesi gereken süper:) bir film…
Ve Saddam’dan kurtuluşu Amerika’ya gidip Süpermen’i memlekete transfer etmekte bulan Zana ve Dana isimli iki yetim kardeşin hikâyesini anlatıyor.  Yönetmenliğini Karzan Kader’in yaptığı Neredesin Süpermen ayrıca Eurimages’ dan destek alarak çekilmiş bir yapım olması dolayısıyla  da ilk dakikalardan filme daha derinlemesine bakmamız gerektiğini fısıldıyor bizlere.
Kürt Sineması’nın en güzel örneklerinden birini veriyor.

Çekimlerin titizliği, Amerika ve Allah ‘ın onları izlediği izlenimi veren planlar, teknik açıdan yetkin olduğunu gösteriyor. Ancak eğer üzerine düşünülmezse ve durumların arkasındaki mesajlar es geçilirse, popüler bir film zannedilme riski ile yüz yüze kalıyor. Sanat filmi olarak lanse edilmesinin yanında popüler olmak yönetmenin bilinçli bir tercihi mi bilinmez ama bazı aklı evvellerin Amerika propagandası yaptığını sanmasına sebebiyet veriyor.   Hâlbuki seyirciler biraz dikkatli bakmaya ve ince düşünmeye çalışsalar görecekler ki; film Zana ve Dana ‘nın temelinde Irak’taki çocuklaştırılmış halkın gözünden Irak- Amerika ilişkilerini eleştirel biçimde anlatıyor. Irak halkının daha yerini bile bilmediği deniz aşırı bir memleketten gelecek Süpermen -nam-ı diğer Amerika- tarafından kurtarılmasının saçmalığını absürt komediyi kullanarak çok güzel veriyor.

558413_jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Zana daha saf –masum Iraklı’yı temsil ederken,  abisi Dana bildiği halde bilmiyormuş gibi davranan yetişkinleri sembolize eder. Dana’nın Amerika’ya gitme isteğinin nedeni kurtuluşu Amerika’ya gitmekte bulan Iraklı aileleri taklit etmesidir. O ailelerden birinde sevdiği kız vardır yani aslında gönlün sevdiği neredeyse orası Amerika’dır.

Anne babası öldügu için ailenin eksikliğini çeken Zana ve Dana’ya sahip çıkan tek insanın Halit Baba’nın da ölmesiyle birlikte Amerika’ya gitme işine hız veren kardeşler tam anlamıyla denize düşüp yılana sarılır ve Amerika’ya doğru yola çıkarlar. Dana ve Zana Irak halkının ayarları ile oynayan Hollywood yapımı Süpermen benzeri filmlerin etkisiyle kurtuluşu Amerika’da bulup Amerika’ya doğru BMW marka Michael Jackson isimli bir eşekle yola koyulurlar.

eş

Zana ‘nın eşeğe Amerika’nın hor gördüğü siyahi ırktan birinin adını vermesi dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır ve Amerika düşüncesinin bilinçaltına işlediğinin göstergesi sayılabilir. Amerika yolculuğuna Michael Jackson ile başlayan kardeşlerin yolda gördükleri ilk şeyin coca- cola kamyonu olması da bir tesadüf değildir. Ama coca-colanın içeriği ile dalga geçen Zana `nın kamyon altında sürüklendiği sahne, tek başına filmin Amerika`ya karşı yapılmış en büyük eleştirilerden biri olduğunun ispatıdır.( spoiler olmasın diye ayrıntı vermekten kaçınılmıştır. Doya doya gülmek icin izle sayın okuyucu az izleyici ol:)

Zana ve Dana yola devam ettikçe yani Amerika`ya yaklaştıkça coca-cola dan sonra uydu antenlerle karşılaşırlar. Günaha girerim diye uyduları görmemek için gözlerini kapatan yaşlı adam ile Zana ve Dana arasında düşünce olarak pek fark olmaması bizim bir kez daha bilgilendirilmeyen halkın gerçek yüzünü görmemizi sağlar.

Son olarak üçüncü adımda kardeşlerin karşısına mayınlar ve savaş harabelerini andıran hurdalar çıkar. Dana da bu mayınlardan birine basar. Zana abisini kurtarmak için bir pazar yerine giderek insanlardan yardım dilenir.

Ve o an anlarız ki; kardeşlerin bir süpermen arayışları boşa değildir. Etraflarındaki kimse onlara yardım etmediği için onların çocuk akılları ile beyaz perdedeki bir hayali kahramana kapılmaları gayet normaldir. Bir suçlu varsa bu Amerika değil o çocukları sahipsiz bırakan toplumdur.
ve o toplum hergün yolda evsiz aç kimsesiz Suriyeli çocuklar görüp de onlar için hiçbir şey yapmamaya görmezden gelmeye devam ettikçe de suçlu kalmaya devam edecektir.

ss
Amerika bozuyor biz mi düzelteceğiz ?

Evet birlik olmayı öğrenene kadar yıkılıp yıkılıp yeniden birleşeceğiz. Şimdi ütopik görülse de Amerika ` nın oyununu Allah` ın izniyle bozacağız.

Çünkü Allah size destek çıkarsa sizi yenecek hiçbir güç yoktur.( Muhammed 7) 
Hepimiz farkında olmadan gözümüzde büyüttüğümüz Süpermen olabiliriz. Süpermenden neyimiz eksik?
Zulüme karşı yanımızda Allah oldukça sırtımız yere gelmez. Çünkü insanların eliyle gelmiş olsa bile cefa da Allah’tandır.

“Allah’ı tanımak istersen zarar ve yarar konularında insanlara biçtiğin gücü kalbinden at. Çünkü sen Allah’ı ancak böyle tanıyabilirsin.” (El-Fethu’r Rabbânî, syf 241)

ve Amerika diye putlaştırdığımız düşmanı ancak böyle yenebilir ve böylece gerçek bir inanç ve imanla dolabilirsiniz.

Güzel seyirler güzel kalpli okuyucu/izleyici…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up