Süper Kahramanların Zaman İçinde Değişimleri

Liste Manşet

Sinema sektörü, süper kahraman evrenine ev sahipliği yapan en popüler araç olarak hayatımızda yer alıyor. Sinema tarihi boyunca birçok süper kahramanın beyazperde yolculuklarına şahitlik ederken aynı zamanda onların teknoloji ile değişen dünyalarına da yolculuk yapıyoruz. Sizler için sinemada değişimine şahitlik ettiğimiz süper kahramanları derledik.

Hulk 

1962 yılında Marvel Comics tarafından hayatımıza sokulan Hulk, çizgi roman olarak yayınlandığı günden bu yana dünyada birçok hayran kitlesine sahip oldu.

Yönetmenliğini Ang Lee’nin yaptığı Hulk, 22 ağustos 2003 de vizyona girdi. Filmin başrollerinde; Eric Bana, Jennifer Connelly, Nick Nolte bulunuyordu.

Süpermen

 Amerika’da 1930’lu yıllarda yaşanan buhran döneminin ardından ortaya çıkmaya başlayan birçok süper kahraman öyküsü gibi Süpermen’de ilk kez çizgi roman olarak hayranlarıyla buluştu.

Yönetmenliğini Richard Donner’ın yaptığı Süpermen, Kasım 1979’da vizyona girdi. Filmin başrollerinde; Christopher Reeve, Margot Kidder, Marlon Brando bulunuyordu.

Thor

Kenneth Branagh’ın yönettiği ve Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston ile Stellan Skarsgard’ın oynadığı Thor serisinin 1. filmi, 29 Nisan 2011’de vizyona girdi. 

Kedi Kadın

Çizgi romandan beyazperdeye transfer olan en popüler karakterlerden biri olan Kedikadın 23 Temmuz 2004 de vizyona girdi.

Pitof’un yönettiği Kedi Kadın’ın başrollerinde; Halle Berry, Sharon Stone, Benjamin Bratt bulunmaktaydı.

Örümcek Adam

İlk defa 14 Haziran 2002 de vizyona giren Örümcek Adam, David Koepp’in yazdığı ve Sam Raimi’nin yönettiği bir süper kahraman filmidir.

Filmin başrollerinde; Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco bulunmaktaydı.

Joker

Batman çizgi roman serisinin sinema evrenine kazandırdığı en karizmatik kötülerin başında Joker gelir. 

Yönetmenliğini Todd Phillips’in yaptığı filmin başrollerinde; Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Marc Maron bulunmakta.

Batman 

Bir çizgi roman karakteri olarak yaratılan daha sonra da serüvenlerini ekim 1989 sinema perdesinde sürdürmüştür.

Yönetmen koltuğuna Tim Burton’ın oturduğu Batmen’in başrollerinde; Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger bulunmaktaydı.

Wonder Woman

15 Mayıs 2017 de vizyona giren Wonder Woman’ın konusu Amazon prensesi Diana Price, nam-ı diğer Wonder Woman dünyayı keşfetmek için tropik topraklarını geride bırakıp demir ve camın hüküm sürdüğü bir dünyaya girmesini anlatmakta.

Wonder Woman’ın yönetmen koltuğunda Patty Jenkins oturuyor. Filmin senaryosunu Allan Heinberg ve Geoff Johns kaleme almakta. Filmin kadrosunda; Connie Nielsen, Chris Pine, Robin Wright ve David Thewlis gibi başarılı isimler bulunmakta.

Doktor Strange

Marvel aleminin sevilen süper karakterlerinden biri olan Doktor Strange 4 Kasım 2016 da vizyona girdi.

Doctor Strange öyküsünü perdeye taşıyan filmde Doktor Strange’i İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırırken filmin yönetmen koltuğunda, ağırlıklı olarak korku-gerilim projelerinin aranan ismi haline gelen Scott Derrickson oturuyor.

The Flash 

The Flash, DC Comics çizgi romanından uyarlanmış, 7 Ekim 2014 ‘te yayınlanmaya başlamış bir süper kahraman dizisi olarak seyirci karşısına çıktı.

Power Rangers 

Power Rangers ABD’de 1993 yılından beri devam eden, 90’larda çocuklar için hazırlanmış, daha sonra zamanın çocuklarını tarafından benimsenmesiyle devam bölümlerinde gençlere de hitap etmeye başlamış bir bilim kurgu-macera dizisidir.

24 Mart 2017 de vizyona giren Power Rangers filminin yönetmen koltuğuna Dean Israelite oturmakta. Filmin başrollerinde; Dacre Montgomery, Naomi Scott, Becky G bulunmaktadır.

Kaptan Amerika 

Marvel Comics tarafından yaratılan çizgi roman karakteri Kaptan Amerika, yani Steve Rogers, bu filmde Kaptan Amerika olarak bilinen süper askere dönüşeceği deneysel bir programa katılmaya gönüllü olduğu zamanlardaki Marvel Evreni’nin ilk günlerine dönüyor.

2 Eylül 2011 de vizyona giren filmin yönetmen koltuğuna Joe Johnston oturmakta. Filmin başrollerinde; Chris Evans, Hayley Atwell, Hugo Weaving bulunmakta.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up