Sully: Aslolan İnsandır

Eleştiri Manşet

Clint Eastwood ve Tom Hanks güçlerini birleştirip her yönüyle devasa bir filmle karşımıza çıktı: Sully!

2009 yılında yaşanmış gerçek bir uçak kazasından perdeye aktarılan film, bizleri bir ‘mucizenin’ nasıl gerçekleştiğine şahit ediyor.

Başını – sonunu bildiğimiz bir hikayeden ne gibi bir şey çıkar diye salonda yerimi almışken, film ilk saniyesinden itibaren sizi sarmalıyor. Tüm bilinenler sanki o an yaşanmış bir hal alıyor.

Perdede anlatılan şey ‘gerçek’ olunca, karşımıza çıkan ‘kurgunun’ da daha gerçekçi ve yoğun olmasını bekliyor insan. Hakeza beklenen şey de oluyor. Sıradan bir bakış açısıyla, gişelik bir Michael Bay filmi olabilirdi Sully, eğer yanlış ellere geçseydi. Yani; “bakalım nasıl kurtulacaklar” diye filmin sonunu bekleyeceğimiz bir aksiyon filmi de izleyebilirdik; ama şükür ki yönetmen koltuğunda Clint Eastwood var ve bu güzelim hikayeyi öyle ucuz bir şekilde anlatmıyor bize.

Öykünün orijininde Kaptan Sully ve yardımcısı var. Sully’nin korkuları, üstüne bir beden büyük gelen kahramanlığı, meslekteki ustalığı ve içgüdüleri… Ortada kurtarılmış 155 can var; ama kapitalizm denen o şey suya uçağın derdine düştüğü için Sully hayatta kalmanın ya da kahraman olmanın sefasını sürmek yerine yaptığı bu ‘çılgın işin’ hesabını veriyor film boyunca.

Ve şunu diyor özetle:Kağıt üzerinde her şey basitken, teorinin pratikle sınavı başka bir şeydir. Aslolan insandır. Ve bizi makineden ayıran şey duygularımız ve güdülerimizdir.

“40 yıl boyunca 1 milyondan fazla yolcu taşıdım, ancak 208 saniye yüzünden yargılanıyorum” diyor Sully. Film bu cümlenin derinliğini, tekdüzeliğini ve içinde barındırdığı macera ve tehlike olasılıklarını deşiyor.

Amerika’ nın 11 Eylül’den sonra büyüyen uçak fobisinin üstüne giden Sully, daha ilk sahneden bir jeti gökdelenlere çarpıyor.

Empati kurulacak bir film Sully. Kendinizi o kazada istediğiniz kişinin yerine koyun. Film bittiğinde o insanların yaşama sevinci saracak sizi.

Haftanın ve yılın en iyilerinden. İzleyin.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up