Stephen Hawking Tam Not Verdi

Dünya

Gençlik yıllarının ve ilk evliliğinin anlatıldığı “Her Şeyin Teorisi” isimli filmin İngiltere galasına katılan İngiliz fizikçi Stephen Hawking, kendisini canlandıran Redmayne’ye tam not verdi.

her-seyin-teorisi

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, hayatının ve eski eşi Jane Wilde ile ilişkisinin anlatıldığı “The Theory of Everything” (Her Şeyin Teorisi) isimli filmin İngiltere galasına katıldı. Londra’daki etkinlikte Hawking’e dilbilim profesörü olan eski eşi de eşlik etti. Filmde Hawking’in gençliğini İngiliz oyuncu Eddie Redmayne, eşini ise Felicity Jones canlandırmıştı. Ünlü fizikçi filmi beğendiğini söyleyerek, Redmaybe’yi izlerken sanki kendisini seyrettiğini kaydetti. Hawking ile Wilde 30 yıllık evlilikten sonra 1995’te boşanmıştı. Ancak ünlü fizikçi 2006’da ikinci eşinden ayrıldıktan sonra üç çocuğunun annesi olan eski eşiyle yakınlaşmış ve ikili yakın dost olmuştu. Hawking’in Cambridge Üniversitesi’nde genç bir doktora öğrencisi olduğu dönemi anlatan film, Wilde’ın kaleme aldığı “Sonsuzluğa Yolculuk: Stephen ile Hayatım” isimli kitaptan uyarlandı. Filmin çekimleri sırasında hem Hawking hem de Wilde aktif rol oynadı. Oscar ödüllerine aday olması beklenen film eleştirmenlerin büyük beğenisini kazandı.

ALS İLE SAVAŞINI DA ANLATIYOR

Yönetmenliğini James Marsh’ın üstlendiği filmde Hawking’in 1960’ların başında 21 yaşındayken ALS hastalığına yakalandığı sırada yaşadıkları da anlatılıyor. Motor nöronların yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak zihinsel faaliyetlere zarar vermeyen bu hastalık nedeniyle Hawking tekerlekli sandalyede yaşamaya başlamıştı. Rahatsızlığı nedeniyle konuşma yetisini yitiren ünlü fizikçi, yazıları sese dönüştüren bir bilgisayar programı sayesinde iletişim kurabiliyor.

Sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up