Parçalandım ve Her Bi’ Parçamı Ayrı Yere Bıraktım

Eleştiri Manşet Serkan Baştimar
Parçalandım ve Her Bi’ Parçamı Ayrı Yere Bıraktım

Serkan Baştimar değerlendirdi…

M. Night Shyamalan yıllar sonra döndü diyebileceğimiz bir filmle karşımızda: Split, Parçalanmış bizdeki adıyla… İşlediği mevzu tam yönetmenin ağzının tadına göre. Çoklu kişilik bozukluğu.

Son dönemde izlediğim güzel filmler nedense bir oyuncunun üzerine yüklenmiş gibi. Ve senaryo ile oyuncu, yönetmenle oyuncu sanki rekabet ediyormuş diyeceğimiz performanslar var. Jackie öyleydi mesela Natalie Portman rüzgar gibi esti, Manchester by the Sea Casey Affleck‘in omuzlarında yükseldi. Şimdi de James McAvoy. Parçalanmış’ın en büyük dilimi şüphesiz ki McAvoy’un tek bünyede barındırdığı enfes oyunculuk. Birkaç saniye içinde başkalaşan karakterleri sektirmeden bize (üstelik gösterişsiz) sunması müthiş. Komşu teyzenin tanımıyla: “Normalde bu oğlan aşk filmlerindeki parlak çocuktu, ne ara bu kadar manyaklaştı?”. Flith – Pislik‘in ardından yakışıklılık dışında bir işlevi olduğunu bir daha ispatladı McAvoy.

parcalanmis-split-james mcavoy

Dar alanda, hatta neredeyse tek mekanda geçen Parçalanmış, acı çekmiş bireylerin, travmadan, acıdan nasıl gizlendiğini ve dünyayla, gerçeklikle aralarına nasıl duvar ördüğünü güzelce gösteriyor. Kendisini de sayarsak 23 karakter diyor, 24’üncüsü, en canisi de doğmak üzere üstelik. Parçalanmış, tek mekanda geçen içi boş gerilimlerle aynı iskelette olsa da onlarla sadece uzaktan akraba olmayı tercih ediyor. Rehin alınan üç genç kıza kahramanımızın istismar ya da tecavüz etmesi beklenirken o başka bir işkencenin yolunu tutarak B filmlerden ayrılıyor. Film boyunca Casey Cookie (kaçırılan kızlardan biri) ile Kevin arasında kurulan duygusal bağ ve flashbacklar ise iki karakterin travmalarını kan kardeş konumuna getiriyor.

Çoklu kişilik bozukluğunun bir hastalıktan öte, mutantlığa kadar gidebilen süper beyin ürünü birçok sonucunun olduğunu söylüyor Split. Kahramanımızın dönüştüğü şey, psikiyatristin verdiği örnekler hastalığa olan merakı biraz daha artırıyor.

9 milyon dolar bütçeli, 117 dakikalık Parçalanmış, derinine inilmesine kolayca izin veren, gerilim ve aksiyon dozu tutturulmuş seyirlik bir film aynı zamanda. M. Night Shyamalan‘ın her filmde olduğu gibi burada da cameo yapması ve finalde verdiği selam da ayrı bir güzellikti.

Parçalanmış filminin fragmanı ve konusu için tıklayın…

____

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up