Sözlü Sinema Tarihi Sohbetleri, Hülya Uçansu’nun Katılımı ile Sürüyor

Etkinlikler

SETEM tarafından düzenlenen Sözlü Sinema Tarihi Sohbetleri’nin 13.sü İstanbul Film Festivali’nin kurucularından Hülya Uçansu’nun katılımı ile sürüyor. Sinematek Derneği, Onat Kutlar ve Sinematek çevresi ve İstanbul Festivali’nin ilk yılları sohbetin başlıklarından bazıları olacak.

Söyleşi sırasında Kısa Belgesel Gösterimi (12 dakika), sonrasında ise İçinden Şehir Geçen Festival Belgeseli (45 dakika) gösterimi gerçekleşecektir. Söyleşinin moderatörlüğünü Mehmet Güleryüz üstlenecektir.

Yer: Ergenekon Cad. Ahmet Bey Plaza No:10 K:8 (Güç Birliği Konferans Salonu)

Tarih: 16/03/2013

Saat : 14:30

Hülya Uçansu 

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin kurucularından biri olan Hülya Uçansu Bandırma’da doğdu. Orta Okulu Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi’nde (1961-1966); liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde(1966-1971) okudu. İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi(1973-1977). Sinema sektöründe çalışmaya 1975’te Türk Sinematek Derneği’nde Onat Kutlar’ın asistanlığını yaparak başladı. 1983-2006 yılları arasında İKSV tarafından düzenlenmekte olan İstanbul Film Festivali’nin yöneticiliğini yaptı. 1996’da İKSV çatısı altında Paris’te Georges Pompidou Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, sinemamızın o güne kadar dünyada düzenlenen en kapsamlı toplu gösterisinin direktörü oldu. 1987 yılı itibariyle başta Venedik olmak üzere Chicago, San Sebastian, Rotterdam, Montreal, Montpellier, Roma, Valladolid, Torino, Edinburgh gibi dünyanın önde gelen film festivallerinde jüri üyesi ya da jüri başkanı olarak ülkemizi temsil eden Uçansu, İKSV’deki görevinden ayrıldıktan sonra çalışmalarını öğretim görevlisi olarak Kadir Has Üniversitesi’nde, İcra Kurulu üyesi olarak Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde sürdürmektedir.

hulya ucansu

Sinefesto | Özlem Kaya

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up