Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Söz Konusu Meryl Streep Olunca…

Yayınlandı

tarihinde

Bu günlerde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde Demir Leydi yani Iron Lady filmi var. Bildiğiniz gibi Demir Lady bir Meryl Streep filmi.  Evet, genellikle filmler yönetmenleri ile anılır ama söz konusu Meryl Streep olunca…

Filmde Meryl Streep’in oynuyor olması beklentilerimi arttırmıştı ama filmden istediğimi alamadım. Çıktığımda da aklımda kalan tek şey oyunculuklardı; bir filmden çok bir performans izlemiş gibi ayrıldım salondan. Planların çalışıldığı belliydi ama kamerayı nereye koyacaklarını bilememişler ya da kurguyu belli bir ritme oturtamamışlar gibi eksik bir tat vardı. Bu sıradanlıklar arasında ise Meryl Streep hatta diğer oyuncular adeta parlıyordu. Film en iyi kadın oyuncu Oscarı alırken neden en iyi film ödülü almadığını hemen anlayabiliyordunuz. Film hayat hikâyelerini çok seven Oscarı alabilecekken veya The Artist’e güçlü bir rakip olabilecekken sadece bir Meryl Streep filmi olarak kaldı.

Senaryoda bazı sahnelerin vakit azlığında hızlandırılmış gibi verilmesi güzel detayların kaybolmasına neden olmuştu. Birden genç Margaret Robert büyüdü ve senatoya girdi.  Aradaki süreçlerin es geçilmesi beni üzdü. Margaret Thatcher’ın batıdaki ilk kadın başbakan olduğunu düşünürsek hayatı hiçbir zaman kolay olmadı. O zorlukları bir ütü masasına ve kısa bir evlilik teklifine bağlamaları beni tatmin etmedi. Genç Margaret Roberts heyecanını bize fazlasıyla yansıtıyordu- ki burada kilit kelime fazlasıyla!- Ama yine de az görünmesine üzüldüm. Evlilik teklifi ise bir yandan iş sözleşmesine benzerken bir yandan da genç Margaret’ın heyecanını hissedebiliyordu. Başka bir filme koysanız damat namzedinin yüzüne su fırlatılacak evlilik teklifinin arkasındaki samimiyet ve doğallık Denis in Margaret a bakarken yüzünde beliren mutluluk çizgileri aradaki bağı anlatmaya yetiyordu. Margaret ne kadar şanslı bir eş demekten kendinizi alamıyordunuz ama sonuna doğru aslında Denis in hayalindeki kadının Margaret olmadığını veya Denis’in hayalindeki hem işi ile hem ailesi ile ilgilenebilecek kadının hayal ürünü olduğunu düşünmeye başlıyordunuz.

Margaret’ın arkasından ağlayan çocuklarını dinlemeden usta bir hareketle koltuğun üzerindeki şekerlemeleri alıp torpido gözüne koyması iç burkuyordu. Çocuk da yaparım kariyer de sözünün bazı işler ya da Margaret’ın dediği gibi “ görevler “ için uygun olmadığını düşünmeye başlıyordunuz. Yanlış anlaşılmasın etrafımda feminist olarak yaftalanan biriyim ama bu anlattığım filmin size verdiği mesaj: Eğer problemleri ve büyük bir geçmişi olan bir ülkenin başına geçmeye adaysanız çok sevdiğiniz kocanızdan ayrılmaya, onu kırmaya çocuklarınızın büyümesini görememeye hazırlıklı olmalısınız. Çünkü bir gün kocanız sizi bırakıp Afrika’ya gidebilir. Kocanız öldükten sonra bir türlü onun eşyalarını veremezsiniz. Yaşayamadığınız aşkınızı uğurlamaya istemezsiniz. Halüsinasyon olur geri gelir.  Oğlunuzu evde zannedersiniz ama o da yoktur. Düşlerinizde bile büyütememişsinizdir oğlunuzu evin içinde kıvırcık saçları ile koşar durur hâlâ pervasızca.

Sanıyorum benim gibi siyasetten bihaber olanlar için Demir Leydi’nin siyasi hayatı güzel özetlenmiş. Ama İngiltere de geçen Billy Eliot filmini izlemeden tek taraflı bakmak da oldukça yanlış. Eliniz değmişken belki de Demir Leydi den daha güzel olan Billy Elliot’u da izlemelisiniz derim.

Ama aynı zamanda Demir Leydi’nin siyaset hayatından kareler izlerken Türkiye’nin siyasi geçmişini gözünüzün önünden geçirmeye başlıyorsunuz ve kritik yapıyorsunuz. Boykotlar, patlamalar, sendika grevleri zafer kutlamaları siyasette mutlak iyi olmadığını anlatıyor. Demir Lady nin bilinen siyaset hayatı hızla ama bilinmeyen ev hayatı, çektiği zorluklar, yalnızlığı sindirmeniz için öyle yavaş verilmiş ki sonunda Demir Leydi’yi iyi hatırlıyorsunuz. Muhteşem Yüzyılı yazdığı için kızdığımız Meral Okay’ın ölümün ardından aklımda sadece Yaman Okay’a olan aşkı ve Yeditepe İstanbul ya da İkinci Bahar’ın kalması gibi bir şey bu.

Ama tabi ki Demir Leydi’nin samimiyetinin bize geçmesinde en büyük etken Meryl Streep. Meryl Streep karaktere öyle bürünüyor ki; Oscar töreninde neden ilk önce kocasına teşekkür etmesi bile filmin devamı hissi veriyor insana. Sesini, duruşunu, hareketlerini bu kadar özenle kullanabilen kadına hayran olmaktan başka çareniz olmadığını anlıyorsunuz bir kere daha. Daha filmi anlatasım var ama film biraz da size kalsın istiyorum ben her kareyi anlatmak istedikçe sizden çalıyormuş gibi hissediyorum çünkü.

“Her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır” sözünü çevirerek şöyle diyesiniz geliyor. Her başarılı kadının ardında da sabırlı sevecen anlayışlı bir adam vardır.

Tüm sabırlı, sevecen ve anlayışlı eşlere…

Şaziye Ayaş
saziyeayas@hotmail.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler