Söz Konusu Aile Olunca Akıllara Gelen İyi Filmler

Liste

 Bizim aile

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı…

Bizim Aile (1975)

Bizim Aile, 1975 yapımı bir Ertem Eğilmez filmidir. Filmde iki dul olan Melek Hanım ve Yaşar Usta’nın evlilik süreçleri ve çocuklarına bunu kabullendirme hikayesi anlatılır. Bir sorun bitip diğer bir sorun başlar sürekli hayatlarında. Melek hanımın oğullarından Ferit sürekli devamsızlık yapan bir üniversitede öğrencidir. Okulda tanıştığı bir sanayicinin kızı olan Alev ile de ilişkisi vardır. Kızını sürekli takip ettiren Alev’in babası Saim bey, bir gün işyerine getirttiği Ferit’ten kızıyla ilişkisini bitirmesini ister. Ferit’in ilişkisini devam ettirmesi üzerine onu dövdürtür. Ferit’in dayak yemiş halde eve gelmesi üvey kardeşler arasında bir dayanışma başlatırken, aynı gece babasının evinden kaçarak ailenin evine gelen Alev de babasının tüm baskılarına karşı Ferit’le evlenir. Tabi peşlerini bırakmazlar. Bizim Aile filmi, listemizdeki diğer filmlerde ayrı bi yere ve öneme sahiptir. Çünkü Alev’in babası tarafından evlerinden atılacak bir duruma gelseler bile aile sıcaklığını ve dayanışmasını korurlar. Hiç bir engel onların aile yapısını ve sıcaklığını yıkamamıştır.

________

Müthiş Dadı

Mrs. Doubtfire (1993)

Daniel ve Miranda’nın evlilikleri hiç iyi gitmemektedir. Miranda, Daniel’in ne kadar iyi baba olduğunun farkında olsa da onu çok sorumsuz bulmaktadır. Karısına ve çocuklarına karşı büyük bir sevgi besleyen Daniel istemeye istemeye boşanmayı kabul eder. Fakat mahkemenin çocukları annelerine vermesi sonucu çocuklarından ayrı kalmak zorunda kalan Daniel, bu duruma bir çözüm bulmaya kararlıdır. En iyi bulduğu çözüm ise dadı kılığına girerek çocuklarının bakıcısı olmaktır. Bu şekilde olduğundan bambaşka bir karaktere bürünerek çocuklarının ve karısının güvenlerini tekrar kazanan Daniel’in başı, aksiliklerden kurtulmayacaktır.

________

Buffalo '66

Buffalo 66 (1998)

Buffalo 66, 1998 yapımı dramatik komedi türünde bir filmdir. Filmde, melankolik ve duygusal kopukluk yaşayan Billy Brown karakteri ile karşılaşırız. Billy Brown haksız yere beş sene hapiste yaşamıştır. Hapisten çıktığında tesadüf eseri tanıştığı Layla’yı yanına alır ve ailesinin evine gider. Aslında Billy’nin ruh dünyasını en iyi ailesi ile kurduğu bağdan anlarız. Filmde onu yok sayan ve ilgisiz bir ebeveyn ilişkisi çizilir. Billy’de aynı hareketleri kız arkadaşına yapar. Billy ne kadar kopuk bir erkek profile çizse de kız arkadaşı ona son derece bağlı sevgiye ihtiyacı olan bir portre çizer. Film unutulmaz müzikleri ve Vincent Gallo ve Christina Ricci’nin unutulmaz oyunculuk performansı ile akılda kalır.

________

American Beauty

American Beauty (1999)

Modern çekirdek aile yapısını güçlü bir eleştiri bombardımanı tutan bir filmdir. Filmde iki çocuk karakteri üzerinden aile baskısı ve kopukluğunun getirdiği travmalar anlatılır. Sigortacı, kırklarında bir adam, onun statü meraklısı karısı Carolyn ve her geçen gün kötüye giden evlilikleri… Lester’in eşi ondan nefret etmektedir, kızı onu küçük görmektedir ve patronu onu kovmayı planlamaktadır. Diğer taraftan karşımızda asker kökenli ve  sonradan eşcinsel olduğunu öğrendiğimiz bir baba vardır. Ve oğluna baskı uygulayan bir portre çizer. Bu iki çocuk aile sorunlarını geride bırakıp kaçmak isterler. Maceracı ve sonu acı ile biten bir hikaye bizi bekler.

_____

Mayıs Sıkıntısı

Mayıs Sıkıntısı (1999)

Muzaffer, bir bahar günü çocukluğunu geçirdiği Çanakkale’nin Yenice kasabasına döner. Kendince hayatını sürdüren kasabada film çekmek ister. Bir süre oyuncu aradıktan sonra, annesini ve babasını oynatmaya karar verir. Babası, tarlasına devletin el koymasına engel olmaya çalışırken, bir yandan da oğlunun filminde oynar. Bu süreçte dayısının küçük oğlu Ali, müzikli saat alınması için çabalamaktadır. Aynı köyden Saffet, üniversiteyi tutturamaz ve fabrikada çalışmaktan kurtulmak için Muzaffer’den yardım ister.

______

Tenenbaum Ailesi

The Royal Tenenbaums (2001)

2001 yapımı Wes Anderson filmidir. Anderson filmi, Amerikan edebiyatında önemli bir yere sahip olan yazar J.D Salinger’ın Çavdar Tarlasında Çocuklar romanından esinlenerek senaryolaştırır. Aile bağları arasındaki kopukluklardan kuşkusuz ki en çok etkilenen çocuklardır. Kendi alanında başarılı 3 kardeşin aldıkları travmalar ile hayata olan bakış açılarının değişimini görürüz. Filmde, anne ile babanın boşanma olayı depresyon hastalığına, intihar etme gibi düşüncelerine  götürür. Merhametsiz bir babanın elinde sevgisiz ve kopuk büyümenin yaralarını sarmak zordur. Film de, ebeveynlerin sorumsuzluğu ve sevgisizliği yüzünde parçalanmaya yüz tutmuş bir aile hikayesini izleriz.

___________

Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum (2005)

Babam ve Oğlum 2005 yapımı Çağan Irmak filmidir. Konusu; 12 Eylül 1981 askeri darbesi birçok insanda travmatik bir bellek oluşturmuştur. Doğrudan ya da dolaylı her ferdi, her aileyi olumsuz yönde etkilemiştir. Filmde de ailesini terk edip kendine bir dünya kuran baba oğul ilişkisi anlatılır. Ege’de feodal bir aile reisi olan Hüseyin bey ve onu dinlemeyip farklı bir yaşam tarzı benimseyen oğlu Sadık’ın hikayesi anlatılır. Yıllar sonra o kapıya dönen Sadık bu sefer evli ve onu doğduktan sonra ölen karısının tek emaneti  oğluyla kasabada kendisini bulur. Baba ile oğul arasındaki buzların erimesi çok zaman alır. Sadık hastadır ve oğlunun güvende yaşamasını ister. Baba ile oğul arasındaki etkileyici diyalog sahneleri hafızalarımızda unutulmaz bir etki yaratır.

________

Umudunu Kaybetme

Umudunu Kaybetme (2007)

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba-oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

 

_____

Pandora'nın Kutusu

Pandora’nın Kutusu (2008)

Bu film,  ilk bakışta bir aile dramı gibi tarif edilebilecek bir yapım. Ama aslında aileyi oluşturan kişileri tek tek ele alınca günümüz toplumunda modernizme ayak uydurmaya çalışan, bunu gerçekleştirme çabasındayken arada sıkışıp kalan toplumun bir hikayesini görüyoruz. Yabancılaşma ve yalnızlaşmayı son derece sade ama aynı oranda çarpıcı bir şekilde anlatan film, orta sınıfa mensup fertlerden oluşan bir ailenin farkında olmadıkları köşeye sıkışmışlık hallerini inceliyor. Bu sıkışmışlıkla yüzleşmeye başladıkları anda Pandora’nın Kutusu açılıyor. Hiçbir şeyi doğru düzgün açıklayamayan, iletişim fiyaskosu yaşayan, etkileşimsizlik içerisinde savrulup giden, tıkanmış yaşamlarıyla yüzleşmek zorunda olduklarının bile farkına varamayan insanlar bunlar. Çözümsüzlük içerisinde yalpalayıp duruyorlar.

_______

Boyhood

Boyhood (2014)

Çocukluk, yakın zamanda boşanmış bir çiftin, Mason ve Olivia’nın hikayesine odaklanıyor. Sahip oldukları tek çocukları ise artık anne ve babasının bir arada yaşamadığı gerçeğine alışmak ve bu yabancı düzen içerisinde yaşamayı öğrenmek zorunda. Çocuğun 6 yaşında başlayan bu yeni tecrübesini 12 yıl boyunca sürecek olan bir büyüme evresine yayan yönetmen, bu süreç boyunca yaşananları beyaz perdeye aktarıyor.

——————

Daddy's Home

Babalar Savaşıyor (2016)

Başrollerini ; Mark Wahlberg, Will Ferrell’in paylaştığı film biri öz diğeri üvey iki babanın çekişmesini konu alıyor. Üvey çocukları ile iyi bir iletişim kurmaya çalışan ve uzun çaba sarf eden Brad Whitaker’in tüm emekleri öz babanın evlerine misafir olması ile heba olur. Ailesini korumaya çalışan Whitaker, ne yapıp edip öz babayı ailenin mutluluk çemberinden uzaklaştırmalıdır. Aslında bir komedi filmi olsa da Babalar Savaşıyor, aile olmanın önemine dikkat çeken bir yapım.

_________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up