Sovyet Sinemasının En İyi 10 Filmi

Keşfet Liste

Sovyet sineması genelde bir Fransız veya İtalyan sineması kadar bilinmez. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zaten bilindiği üzere sinemayı toplulukları kontrol etmek amacıyla kullanmıştır ve parti politikalarına ters gelebilecek filmlerin gösterimine müdahale ederek sansürü bir devlet politikası haline getirmiştir. Böyle bir tarihsel gerçeğe rağmen hayatlarını ve kariyerlerini riske atarak SSCB’nin politikalarına ters gelebilecek filmlere imza atan yönetmenler yok değildir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak size bir film listesi hazırladık.

Okraina

Outskirts (1933) Okraina

Boris Barnet’ın ilk sesli ve yeterince değer görmemiş filmidir Outskirts. Film 1914’te Alman bir esirin uzak bir Rus köyüne sürülmesini anlatır. Filmde bölümler halinde köylülerin ve sınırdaki askerlerin hayatla, savaşla nasıl baş ettikleri ve gelmekte olan bir devrimin sinyalleri anlatılır. Renkli karakterleri ve etkileyici ses kullanımları ile 1930’ların sinemasını merak edenler için seyredilesi bir filmdir Outskirts. Barnet’in diğer filmleri arasından seyretmenizi tavsiye edebileceklerimiz The Girl with the Hat Box ve By the Bluest of Seas’dır.

___

Chelovek s kino-apparatom

Film Kameralı Adam (1929) Chelovek s kino-apparatom

Yönetmen Dziga Vertov bir sinema türü olan cinéma vérité yani ‘gerçek sinema’nın (belgesele yakın bir tür) önünü açmıştır. Cinéma vérité türüne de en uygun örnek kesinlikle Vertov’un Man with a Movie Camera filmidir. Filmde ne konu ne de aktörler vardır, Vertov, Sovyet vatandaşlarını çalışırken filtresiz lensle görüntülemeyi tercih eder. Vertov çeşitli teknikleri kullanmayı sevmiştir, örneğin ‘close up’ dediğimiz yakın çekimi en uç noktasına kadar kullanmıştır. Filmin orijinal gösterimi sessiz olduğu için sinemada canlı müzik eşlik etmiştir. Filme sonraları müzik eklenmiştir (Netflix’teki film müziği versiyonu çok iyidir mesela). Vertov’un diğer filmleri arasında Kino-Pravda ve Three Songs About Lenin vardır.

___

Zemlya

Toprak (1930) Zemlya

Ukrayna Trilojisi’nin üçüncü filmi olan Earth yönetmen Alexander Dovzhenko’nun sembolik sessiz filmidir ve hayat, ölüm, cinsellik, şiddet gibi temaları Ukrayna’lı bir çiftçi köyün üzerinden irdeler. Filmde köydeki çiftçilerin açgözlü Kulak’larla (zengin köylüler), sanayileşme ve kollektifleşme ile nasıl baş ettiklerini görürüz. Dovzhenko’nun montaj kullanımı çok iyidir ve Sovyet Birliği’ne karşı duruşundaki muğlaklık başını çokça derde sokmuştur, gerçi bu filmi daha da önemli kılıyor. Bu trilojideki filmler dışında Dovzhenko Ivan ve Aerograd gibi eserleri de mevcuttur ve görülmeye değerdir.

___

Potomok Chingis-Khana

Asya Üzerinde Fırtına (1928) Potomok Chingis-Khana

Earth gibi Storm Over Asia da bir trilojinin sessiz filmidir. Yönetmen Vsevolod Pudovkin’ın “Revolutionary Trilogy”si (Devrimci Triloji) Mother, The End of St. Petersburg ve Storm Over Asia’dan oluşmaktadır. Hepsi ayrı ayrı bir başyapıt olarak kabul edilse de ve bu listede yine ayrı ayrı bahsedilmeyi hak etse de Storm Over Asia filmini seçelim dedik. Film 1918’te Moğol bir çobanın Ingiliz işgalcilerin elinde yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Çobanın Sovyet birliklerine katılarak İngilizlere karşı savaşırken Cengiz Han’ın soyundan geldiği ortaya çıkıyor. Çoban bunun üzerine işgalcilere karşı bir direniş harekâtının öncülüğünü üstleniyor. Bir propaganda ürünü olsa da Pudovkin’in montaj kullanmadaki başarısı ve bireyin gücüne dair kullandığı tema filmin bir başyapıt olmasına katkıda bulunuyor.

___

Tini zabutykh predkiv

Unutulmuş Atalarımızın Gölgesi (1965) Tini zabutykh predkiv

Sergei Parajanov’ın başyapıtlarından biridir Shadows of Forgotten Ancestors (diğeri The Color of Pomegranates’dır). Film büyük ölçüde semboliktir. Film Karpatlarda geçiyor ve Romeo ve Juliet’in Ukrayna versiyonu olarak tasvir ediliyor tek farkla: Juliet’in ölümünden sonra Romeo yaşıyor olsaydı. Ivan babasının katili olan adamın kızı Marichka’ya âşık oluyor. Annesinin hayatta kalan tek evladı olarak yaşadığı kasabayı çalışıp para kazanmak için bırakıyor. Döndüğünde ise Marichka bir kuzuyu kurtarmak isterken ölmüştür. Hikâyenin devamında ümitsizlik, Ivan’ın şehvetli Palagna’yla evliliği ve Palagna’nın onu aldatması işleniyor. Filmde Hutsul diyalekti kullanılıyor ve Hutsul yaşam tarzı ve kültürü anlatılıyor bir anlamda. Parajanov’ın hayranlık bırakan kamera çalışması ve renk paleti filmi unutulmaz kılıyor.

Sayfanın devamı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up