Sosyal Medya ve Sanal Dünya Eleştirisi Yapan 10 Sağlam Film

Liste
Sosyal medya kullanımı artıyor, sanal dünya bağlılığımız yükselişte. Dengeler değişiyor, iletişim sanal ortama taşınıyor. Aşklar, acılar, hayaller bile sanal alemde yaşıyor/yaşanıyor. Peki bu durum sinemada yer buldu mu kendine? Elbette ki evet. İşte sanal dünyayı ve sosyal medya kullanımını eleştiren filmler.

Oyun (2016) Nerve IMDb 6.6

Lise son sınıf öğrencisi kendini her davranışı bilinmeyen “İzleyici” grubu tarafından manipüle edilen, doğruluk mu, cesaret mi online oyununun içinde bulur.

Nerve adındaki bir internet sitesi, oyuncuların cesaretinin test edildiği ve siber ortamda naklen yayımlanacak olan bir oyunun duyurusunu yaptığında, binlerce kişi katılımcı olarak başvuruda bulunur. Şartlar çok açıktır: Eğer şehrin en işlek caddesinde gece yarısı bir hayat kadını gibi giyinerek dolaşabilecek, bir bara girip belalı tiplere sataşabilecek veya herkesin köşe bucak kaçtığı okul müdürünü herkesin ortasında küçük düşürebilecek cesarete sahipseniz bu oyuna katılmamanız için hiçbir neden yok demektir.

____

Medianeras

Yan Pencere (2011) Medianeras IMDb 7.5

Mariana (Pilar López de Ayala) ve Martín (Javier Drolas), birbirine komşu iki apartmanda küçük dairelerde yaşayan, genç, çekici ve biraz da evhamlı olan yalnız kişilerdir. Ortak zevklere ve hayata bakış açısına sahip olan bu ikili şayet birlikte olsalardı mükemmel bir çift olabilirdi. Tabii, sadece bir kez olsun karşılaşmayı başarabilselerdi…

Film, çarpık kentleşmenin ve yapılaşmanın insanları dar alanlarda bir araya toplarken gerçekte ne denli uzaklaştırdığını, iletişim teknolojilerinin iletişimi sağlamak kadar beraberinde yabancılaşma ve yalnızlaşmayı getirişini ele alıyor.

___

Yaşamak Güzel Şey (2017)

Tamı tamına sosyal medya ve sanal dünya eleştirisi yapmasa da film, ne kadar cep telefonu bağımlısı olduğumuzu her fırsatta yüzümüze vuruyor.

Hüznü ve komediyi harmanlayan film, yaşam koşullarına boyun eğen, sessiz ve pısırık bir adam olan Müfit’in, başına gelen talihsiz bir olay ile baş kaldıran bir anti kahramana dönüşmesini ve yaşamın güzelliklerini keşfetmesini konu alıyor. Müfit Can Saçıntı, “Terapi gibi bir film” olarak tanımladığı son filmi Yaşamak Güzel Şey için “Hayal değil, hayat ürünü” diyor ve “Güldürürken düşündürecek ve sonra yeniden güldürecek.” diye de ekliyor.

___

Aşk (2013) Her IMDb 8.0

Theodore Twombly, eşinden boşandıktan sonra tek başına yaşamaya başlayan ve el işi mektuplar yazarak geçimini sağlayan bir yazardır. Bir gün reklamlarda gördüğü bir yazılımın işine yarayacağını düşünerek satın alır. Samantha isimli bir sanal zeka uygulaması sunan yazılım Theodore’un aklını karıştırarak ufkunu açacak sorular sormaya başlar. Yazılım sayesinde içinde bulunduğu yalnızlıktan kurtulan Theodore, Samantha’ya karşı ilginç hisler beslemeye başlayacaktır.

____

S1m0ne

Simone (2002) S1m0ne IMDb 6.1

Bir zamanlar Oscar’a aday gösterildiği halde, artık eski ününü yitirmiş bir yönetmen olan Victor Taransky (Al Pacino), son filminin çekimleri sırasında, anlamsız kaprisler yapan baş kadın oyuncu Nicola Anders ile tartışır. Eski karısı ve stüdyo şefi Elanie tarafından işine de son verilen Victor’un, eski karısı ve kızı Lainey ile birlikte tekrar mutlu bir yaşam sürebilme umudu da suya düşer…

Ta ki soruna sanal bir çözüm bulana kadar.

___

We Live in Public (2009) IMDb 7.2

Film, adını hiç duymadığımız en büyük internet öncüsü Josh Harris’in yaşamına odaklanıyor. Harris, bir yandan güçlü bir yandan da yaralı bir karakter; kendisinden bahsederken “beni televizyon yetiştirdi” diyor. 1990’ların sonunda, internet alanında yaşanan patlama döneminde kurduğu yeni medya şirketleri arasında ilk internet televizyonu olan Pseudo.com da var. Bu girişimlerin ardından, medya ve teknolojinin insan kişiliği üzerindeki etkisini araştıran bir dizi tartışmalı deney gerçekleştirdi. Bunlardan en bilineni, daha sonra 2000’li yılların televizyon dünyasına damgasını vuracak olan, Biri Bizi Gözetliyor akımının habercisi, “Sessiz Olun: Her Şeyimiz Meydanda” adlı sanat projesi oldu. Proje için 100 kadar sanatçı New York’da yerin altına inşa edilen çok katlı bir otelde 24 saat gözetim altında yaşadılar. Yatak odalarından tuvalete kadar, yaşamlarının her anı yüzlerce webcam tarafından kaydedildi. “Sessiz Olun” projesiyle Harris, geleceğin online dünyasında, tanınma arzusu uğruna mahremiyetimizden nasıl da kolay vazgeçebileceğimizi kanıtlamış oldu bir bakıma. Emniyetin bir baskın düzenleyerek bu projeye son vermesinin ardından Harris, bu sefer kendisi, kız arkadaşıyla birlikte, 24 saat canlı yayın gözetiminde yaşamaya başladı ve bu süreç altı ay sürdü. Bu deney, Harris’in ruhsal çöküntüsüne neden oldu. Tanına belgesel yönetmeni Ondi Timoner, Sundance’da Jüri Büyük Ödülünü kazanan bu filmi için 10 yıl süreyle çektiği saatlerce görüntüyü harmanlamış. Filmde facebook ve twitter gibi siteler üzerinden herkesin her şeyi meydanda yaşadığı günümüzde bu eğilimin nelere mal olabileceği çarpıcı bir şekilde sorgulanıyor.

___

Disconnect

Sanal Hayatlar (2012) Disconnect IMDb 7.6

Hayatı olmadığınız yerlerde de yaşamanın sonuçları nelerdir? İnternetin bize sağladığı özgürlük müdür, tutsaklık mı? Henry-Alex Rubin´in bu ilk uzun metrajlı kurmaca filmi, sinsice iç içe geçen bir dizi sürükleyici öykü eşliğinde internetin günlük hayatımıza etkisini anlatıyor ve bizi unutulmayacak karakterlerle tanıştırıyor: kimlik hırsızlığı kurbanı gergin çift, sanal zorbalık yapan oğluyla uğraşan eski polis, oğulları intihara kalkışan sevgi dolu anne-baba, yetişkin sitelerde internet kamerası hep açık hırslı TV muhabiri…

___

Ben X

Ben X (2007) IMDb 7.5

Ben, kimseye benzemeyen birisidir. Kendine özgü hayatı olan Ben, dış dünyadan bağımsız bir şekilde yaşamını sürdürmektedir. Gününün büyük bir kısmını internet üzerinden “Archlord” isimli oyunu oynayarak geçirmektedir. Oyunda, çok güçlü, saygı duyulan bir karakteri vardır. Ben’in en büyük hayali, gerçek hayatta da oyundaki gibi bir karaktere sahip olmaktır. Fakat otizmli olduğu için bu hiç de kolay değildir. Sürekli arkadaşlarının şakalarına maruz kalan, dışlanan Ben’in yardımına “Archlord” oyunundan tanıştığı Scarlite adlı kız koşacaktır…

___

Hard Candy

Lolipop (2005) Hard Candy IMDb 6.9

Hayley, 14 yaşında çekici bir genç kızdır. İnternette tanıştığı 30 yaşındaki moda fotoğrafçısı Jeff ile tanışmak üzere bir kafede buluşurlar. Aralarında yaşanan yakınlaşma onları Jeff’in dairesine kadar götürür ve bu beklenmedik bir olayın başlangıcı olur. Hayley, uzun süredir merak ettiği sırrı çözmek için Jeff’in içkisine ilaç katar. Jeff’in kendisinden önce de küçük kızları dairesine getirip getirmediğini öğrenme çabasındadır. Günlerdir kayıp olan Donna Mauer’in tek şüphelisi olarak da Jeff’i görmektedir.

____

Mesajınız Var

Mesajınız Var (1998) You’ve Got Mail IMDb 6.6

Kalabalık New York şehrindeki milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Boş vakitlerini bilgisayar başında geçiren Joe, chat kanallarından birinde tanıştığı bir kadınla samimi bir dostluk kurmaya başlar. Kelly isimli bu kadın kendine ait kitapçısında çocuk kitapları satan sevimli ve içten bir kadındır. İkili konuştukça birbirlerine dair onlarca ortak nokta fark ederler ve aralarındaki ilişki büyülü bir bağa dönüşmeye başlar. Zamanı gelip buluşmaya ve tanışmaya karar verdiklerinde ise şaşırtıcı bir sürpriz kapıdadır…

Sanal dünyada kurulan ilişkiler üzerine yapılmış ilk filmlerden biri olan sevimli yapıtın başrollerinde Meg Ryan ve Tom Hanks ikilisi bulunmakta.

___

Ayrıca bunlar da var

Black Mirror (2011–)

The Matrix – 1999

Truman Şov (1998)

The Social Network – 2010

Catfish – 2010

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up