“Sorunların Hepsi Aile İçi Muhabbetsizlikten”

Türkiye

Haluk Piyes

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen programda konuşan oyuncu Haluk Piyes, Sorunların hepsi aile içi muhabbetsizlikten, sevgisizlikten kaynaklandığını söyledi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki iş birliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programı kapsamında, rehber öğretmenlere eğitim verildi.

Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen eğitimde, liselerin rehber öğretmenleri, formatör eğitmenler tarafından verilen, madde, tütün, teknoloji ve alkol bağımlılığı ile sağlıklı yaşam konu başlıklarını içeren eğitim programına katıldı.

Sorunların Hepsi Aile İçi Muhabbetsizlikten

Proje kapsamında rehber öğretmenlere bağımlılıkla mücadele eğitimi veren Yeşilay gönüllüsü oyuncu Haluk Piyes de Almanya’da yaşadığı sıkıntıları ve deneyimlerini aktardı.

Aile içinde sevginin yansıtılmasının çocuklar için büyük öneme sahip olduğuna vurgu yapan Piyes, sorunların Almanya ve Türkiye’de benzer olduğunu belirterek, “Sorunların hepsi aile içi muhabbetsizlikten, sevgisizlikten kaynaklanıyor. Semptomları da hemen hemen aynı; ya şiddete başvuruyor ya okumuyor asosyal oluyor ya da uyuşturucu müptelası oluyor” dedi.

Seven İnsan Arkadaşına Teklif Etmez

İnsanların sevdiklerine sahip çıkması gerektiğini ifade eden Piyes, şöyle devam etti:

“Seven, sevdiği arkadaşına sigara teklif etmez, içmesine mani olur. Madde kullanmasına mani olur. Bunda hiçbir fayda yok. Sadece ölüm var. Onun için en etkili ve samimi çözüm, hiç başlamamak. Arkadaşını seven kişi zaten başlamaz. Sevdiğine sahip çıkmak isteyen kişi, tam tersini yapar. Bu şekilde, anne, babamızı arkadan vurmuş oluruz. Böyle şeyler yapmak, akıl kârı değil.”

Türkiye’de Rehabilitasyon Merkezi Yok

Haluk Piyes, Türkiye’de çocuklar için rehabilitasyon merkezi olmadığını söyleyerek “Toplumun yüzde 50’si 35 yaş altında olduğu için Türkiye’de bağımlılıklar daha ağır vuruyor. Yurt dışında önlem anlamında, çocukları rehabilitasyona almakla ilgili daha çok iş yapılıyor. Bizde rehabilitasyon merkezi yok. Yasal alt yapısı yok. Tasarısı bile yok. Yani çocuk bir çiftliğe gidip 3-4 sene kalacak, eğitilecek, tedavi görecek, topluma tekrar kazandırılacak. Böyle bir kuruluşumuz yok. Yurt dışında her yerde var” şeklinde konuştu.

28 Nisan’da başlayan madde, tütün, teknoloji ve alkol bağımlılığı ile sağlıklı yaşam konu başlıklarını içeren eğitim programı dün sona erdi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up