yazar_serkanbastimar_

Cloverfield ile birlikte (öncesi de var elbet) el kamerası tadında, düzmece belgesel kıvamında irili ufaklı onlarca film seyirciyle buluştu.  2013 yapımı Afflicted-Dünyanın Sonu da Türkiye’ye geç gelen bu furyanın temsilcilerinden.

Verdiği amatörlük duygusunu epeyce gerçek bir şekilde hissettiren Afflicted, Derek Lee ve Cliff Prowse’nin yönetmen, oyuncu ve senaristliğinde çekildi.

Dünya turuna çıkan iki arkadaşın hedeflediği bir yıllık yolculuğun hemen başında, Derek’i (çekik gözlü olanı) bir musallat bulur, zaman geçtikçe Derek’i ele geçiren bu musallat büyür ve onu vampirliğe kadar götürür.

Film, tüm bu gerilim ve korku ile süslenen süreci, el kamerası eşliğinde seyirciye sunuyor. Neredeyse tamamı el ve aksiyon kamerası ile çekilen Afflicted zaman zaman geniş açıya, bağımsız kameraya geçiyor. Bu kurgu sorunu ara ara gerçekçiliği yitirse de film akıcılığını kaybetmiyor.

Filmin verdiği en önemli mesaj, sinema için öyle büyük paralara gerek yok, Mark Cousin’in dediği gibi, başarısı milyon dolarlık bütçesinde değil, sinemaya olan tutku ve aşkta. Derek Lee ve Cliff Prowse de tutkularını ucuz ama etkili bir şekilde ifade edebilmiş. Karşımızdaki bir ilk film. Bunu unutmadan eleştirmek de önemli. Kusuru var elbette, ana hangimiz kusursuzuz ki. Bakalım Afflicted, ikilinin tek kurşunu mu, yoksa daha iyi işler bizi bekliyor olacak mı? Onu da zamanla göreceğiz.

dünyanın-sonu-

85 dakikalık yapım, biraz geç başlayan gerilimle 50 dakika kadar temposunu sürdürürken, sonlara doğru ‘Bladevari’ bir aksiyona evriliyor.

Hikâyenin sadeliği ve gerçekçiliği, mütevazı efektleri ve çekirdek kadrosu ile seyirlik bir yapım salonda sizi bekliyor. Ucuz korku numaralarına başvurmadan, vaat ettiği yolundan çıkmayan Afflicted, meraklılarını tatmin edebilecek düzeyde.

twitter.com/karamparca1

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up