Son Yıllara Damga Vuran Bağımsız Türk Filmleri

Liste Manşet

Nuh Tepesi (2019) / Cenk Ertürk

Nuh Tepesi, bir yandan babasının isteğini yerine getirmek, diğer yandan da ayrılmak üzere olduğu hamile karısıyla arasını düzeltmek için çabalayan bir adamın hikayesini konu ediyor. Orta yaş krizi ile baş etmeye çalışan Ömer, babasının isteği üzerine onunla birlikte İstanbul’dan memleketleri Bursa’ya doğru yola koyulur. Ömer’in babası, öldüğü zaman köyün tepesinde bulunan, yıllar önce kendisinin diktiğini iddia ettiği bir ağacın altına gömülmek istemektedir. Ömer babasının isteğini kabul etse de, başta muhtar olmak üzere tüm köy halkı bu isteğe şiddetle karşı çıkar. Nuh Peygamber tarafından tarafından dikildiğine inandıkları ağaç, köylü için adeta bir geçim kapısı olmuş, günde onlarca kişi tarafından ziyaret edilir hale gelmiştir. Ömer ve babası, arazinin kendilerine ait olduğunu kanıtlayabilmek için uğraşırken, bürokrasi engeline takılırlar. Köyde geçirdikleri bu zaman, yıllardır birbirlerini görmeyen baba oğulun itiraflar silsilesine dönüşecektir.

Cenk Ertürk‘ün ilk uzun metraj filmi olan Nuh Tepesi‘nin oyuncu kadrosunda usta oyuncu Haluk Bilginer, Ali Atay, Hande Doğandemir ve Mehmet Özgür gibi isimler yer alıyor. Film, 18. Tribeca Film Festivali‘nden En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmıştır.

Kız Kardeşler (2019) / Emin Alper

Kız Kardeşler, annelerinin ölümünün ardından farklı yollara savrulmak zorunda kalan üç kız kardeşin hikayesini konu ediyor. Reyhan, Nurhan ve Havva küçük yaşta öksüz kalan üç kız kardeştir. Annelerinin ölümünün ardından kardeşler, kasabaya farklı ailelerin yanına besleme olarak gönderilir. Birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kardeşler, yeni yaşamlarına uyum sağlamakta epey zorlanır. Kızlar, yanlarında kaldıkları ailelerin yanında tutunamayınca, baba ocağına geri gönderilir. Aradan geçen yılların ardından köylerine dönen kardeşler, yeniden bir araya geldiklerinde kaçtıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

Emin Alper‘in yazıp yönettiği filmin kadrosunda Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir gibi isimler yer alıyor. Kız Kardeşler, 38. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film dahil 5 ödül kazandı. Ayrıca Emin Alper, 25. Saraybosna Film Festivali’nde Kız Kardeşler filmiyle En İyi Yönetmen ödülüne layık görülmüştür.

Bağlılık Aslı (2019) / Semih Kaplanoğlu

 Genç bir kadın olan Aslı, doğum sonrası işe başlamak için gün saymaktadır. İşe başlamak için bakıcı arayışına giren Aslı, uzun araştırmalardan sonra kendisi gibi bir bebeği olan Gülnihal adında bir bakıcı bulur. Gülnihal’in bebeğine bakması için Aslı’nın hayatına girmesi, Aslı’nın kaçtığı gerçeklerle yüzleşmesine neden olur.

Semih Kaplanoğlu‘nun yazıp yönettiği Bağlılık Aslı, 92. Akademi Ödülleri‘nin En İyi Uluslararası Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Türkiye’nin aday adayı olarak gösterildi.

Aidiyet (2019) / Burak Çevik

Burak Çevik‘in Boğaziçi Film Festivali’nden “En İyi Ulusal Uzun Metraj Film” ve “En İyi Senaryo” ödülleri ile dönen filmi gerçek bir hikayeye dayanıyor. İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşındaki bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürülür. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma sonucu, maktulün kızı ve kızının sevgilisi göz altına alınır. Dava 2007 yılında sonlandığında, mahkeme ikisini de müebbet hapis cezasına çarptırır. Aidiyet, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

Omar ve Biz (2019) / Marina Horbaç, Mehmet Bahadır Er

İsmet uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe de oğlunun yanına gitmek istiyordur. Türkiye | Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini hesap etmediği olaylar içinde bulur. Hayatının düşündüğü kadar “mükemmel” olmadığını keşfeder. Göçmenlik konusunu komşuluk teması üzerinden işleyen OMAR VE BİZ; sahip olduğumuz mülkiyet ve statülerimizin hayatta özgür kararlar vermemizi ne derece etkilediğini kurduğu yalın dünyada yansıtan, önyargılarımızla yüzleşmemizi sağlayacak bir filmdir. Filmin ana karakterleri Omar ve Mariye’yi Türkiye’de göçmen olarak yaşayan Suriye’li iki oyuncu canlandırmaktadır.

Marina Horbaç, Mehmet Bahadır Er’in yönetmenliğini üstlendiği Omar ve Biz, Varşova Film Festivali’nde Ekümenik Jüri tarafından En İyi Film ödülüne layık görüldü.

Dilsiz (2019) / Murat Pay

Küçük bir çatı katında hayatını yalnız sürdüren Sami maişetini duvar ressamlığı ile sağlamaktadır. Bir gün onu çok seven babaannesinin vefatını ve kendisine bir sandığı miras olarak bıraktığını öğrenir. Sandıkta hat sanatıyla ilgili malzemeler vardır. Sami ilk başta sandıktaki malzemeleri pek umursamaz; hatta bu malzemelerden kurtulmayı bile düşünür. Fakat duvar resmi için gittiği bir kütüphanede tanıştığı Selma, onun için bir dönüm noktası olacaktır. Selma eskiden hat sanatıyla ilgilenmiş, İstanbul hanımefendisi tavırlarıyla dikkat çeken alımlı ve oturaklı bir kadındır. Sami, Selma’nın yönlendirmesiyle hat meşkine adım atar. Bir yandan da hat sanatının hâlihazırdaki durumundan hazzetmeyen, bir süredir öğrenci kabul etmeyen, eski kuşak, yetenekli ve zor bir hattat olan Eşref Efendi tarafından aşka yönlendirilir. Selma ve Eşref Efendi arasında sıkışan Sami için meşk, hafızasıyla yüzleştiği zorlu bir serüvene dönüşecek ve esaslı bir soruyu gündeme getirecektir: Aşk olmadan meşk olmaz mı?

Murat Pay‘ın ilk uzun metraj filmi olan Dilsiz‘in oyuncu kadrosunda Ozan Çelik, Vildan Atasever, Mim Kemal Öke gibi isimler yer alıyor. Birçok ulusal festivalden ödülle dönen filmin görüntü yönetmenliğini Theodoros Angelopulos sinemasıyla tanıdığımız Andreas Sinanos üstleniyor.

Bozkır (2019) / Ali Özel

Köyde yaşayan Ahmet’in, evi ve karısının bahçedeki mezarı ile sarılmış bir hayatı vardır. Ahmet’in yaşadığı köyde gerçekleştirilen baraj çalışması, köyün tahliye edilmesini gerektirir. Ahmet’in yeğenleri, köyden ayrılmaya yanaşmayan adamı ikna etmeye çalışsalar da başarılı olamazlar. Her türlü yolu deneyen Ahmet’in yeğenleri, son olarak Ahmet’in yıllardır görüşmediği oğlu Harun’u köye çağırır. Yıllardır babası ile görüşmeyen Harun, annesinin ölümünden babasını sorumlu tutmaktadır. Bu yüzden Ahmet ile Harun’un yıllar sonra bir arada bulunması pek de sorunsuz olmaz. Annesinin mezarının sular altında kalmasını istemeyen Harun, mezarın taşınması ister. Ahmet ise bu fikre pek sıcak bakmamaktadır. Karar vermek için az bir zamanı kalan Ahmet ve Harun, bu süreçte kendileriyle ve geçmişle hesaplaşacaktır.

Yönetmenliğini Ali Özel’in üstlendiği Bozkır filmi, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde En İyi Film dahil 11 dalda ödülün sahibi oldu.

Küçük Şeyler (2019) / Kıvanç Sezer

Küçük Şeyler, bir anda işssiz kalması ile hayatları değişen bir çiftin yaşamında odaklanıyor. Onur ve Bahar, beyaz yaka yaşam tarzına sahip olan bir çifttir. İstanbul’da yaşayan çift, şehrin uzak bir semtinden av almaya karar verir. Ev aldıktan bir süre sonra Onur’un işten çıkarılması çiftin hayatını derinden etkiler. Onur, birçok iş görüşmesine gitse de istediği sonucu bir türlü alamaz. Genç adamın işsiz kalması bir süre sonra evliliklerinin de tehlikeye girmesine neden olur. Çiftin yaşadığı kavgalara, bedensel ve ruhsal değişimlere odaklanılan filmin yönetmen koltuğunda Babamın Kanatları filmiyle tanınan Kıvanç Sezer oturuyor.

Küçük Şeyler, ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödül kazandı.

Sibel (2018) / Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti

25 yaşındaki Sibel, Karadeniz’in ıslık diliyle konuşulan, küçük bir köyünde babası ve kız kardeşiyle yaşamaktadır. Çocukluğunda geçirdiği hastalık sebebiyle konuşamayan, çevresiyle ıslık diliyle anlaşan Sibel’in hayatı tarla, orman ve ev arasında geçer. Köyde kendini yalnız ve dışlanmış hisseden genç kadın, gizemli bir kurdun peşindeyken, bir gün ormanda saklanan Ali adında bir yabancıyla karşılaşır. Sibel, Ali’yle iletişim kurmaya başlayınca, içinde gizlenen gücü fark edecektir.

Başrolünde Damla Sönmez‘in yer aldığı Sibel, 71. Locarno Film Festivali FIPRESCI Ödülü, 25. Uluslararası Adana Film Festivali En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu gibi ödüllere layık görülmüştür.

Anons (2018) Mahmut Fazıl Coşkun

1963 yılı, Mayıs ayının son günleri… Film ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha aynı gece Ankara’da başlayacak olan askeri darbenin İstanbul ayağında, darbe bildirisini İstanbul Radyosu’ndan anons etmeyi planlamaktadır. Yeterince güçlü ve etkili yapılan bir anons sonucunda darbenin başarılı olacağından ve halk desteğini arkalarına alacaklarından emindirler. Fakat hiçbir şey bekledikleri gibi gitmeyecektir.

Her şeyin planlama ve askeri güçle çözülebileceğine inanan bu dört asker, kendilerini başkalarının adına karar verebilecek konumda hissetmişlerdir. Fakat onları yenilgiye uğratan şey sivil hayatın görünmez gücüdür.

Senaryosunu Mahmut Fazıl Coşkun ile Ercan Kesal‘ın kaleme aldığı Anons, 75. Venedik Film Festivali‘nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Saf (2018) / Ali Vatansever

Saf, gecekonduda yaşayan bir çiftin mahallede çıkan kentsel dönüşüm söylentileri sonrasında değişen hayatlarını konu ediyor. Kamil, lüks site şantiyelerinin mahalleleri kuşattığı Fikirtepe’de, karısı Remziye’yle birlikte gecekonduda yaşayan naif bir adamdır. Uzun süredir işsiz olan Kamil, yoğun bir vicdan muhasebesinin ardından, yan mahallede yürütülen kentsel dönüşüm projesinin şantiyesinde, Suriyeli bir mültecinin yerine, gizlice işe başlar. İşyerinde karşılaştığı baskı ve mahallesinde artan tepkiler Kamil’i dönüştürmeye başlar; Kamil’in yaşadıkları, onunla birlikte en çok eşi Remziye’yi etkileyecektir.

Ali Vatansever‘in imzasını taşıyan Saf filminin oyuncu kadrosunda Saadet Işıl Aksoy, Erol Afşin, Onur Buldu gibi isimler yer alıyor. Film, İtalya’da düzenlenen 10. Bari Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı.

Ahlat Ağacı (2018) / Nuri Bilge Ceylan

Bazıları için taşra, tüm umutların eninde sonunda yalnızlıkla kesiştiği bir sürgün yeridir. Tıpkı babaların ve oğulların kesişen kaderleri gibi, tüm umutların, hayallerin, çaresizlikle kesiştiği hudutsuz bir sürgün yeri… Prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanan Ahlat Ağacı, Sinan’ın hikayesine odaklanıyor. Üniversiteyi bitiren Sinan yazdığı kitabı bastırmak için gereken parayı bulmak için memleketine dönecek ve burada hem ailesi hem de geçmişiyle yüzleşecektir.

Dünya prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nde yapan Nuri Bilge Ceylan imzalı Ahlat Ağacı filminin oyuncu kadrosunda Ahmet Rıfat Şungar, Murat Cemcir, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin, Bennu Yıldırımlar yer alıyor.

Kelebekler (2018) / Tolga Karaçelik

Bir astronot suratı yakın plan kameranın önündedir. Bu astronot Cemal’dir. Kenan, geçinmek için ev videolarına seslendirme yapmaktadır. Anaokulu öğretmeni Suzan, sınıfta çılgınca ağlamaktadır. Onlar, Mazhar’ın oğulları ve kızıdır. Şimdi, 30 yıl ayrı kaldıktan sonra, babaları onları Hasanlar Köyü’ndeki evlerine geri çağırır. Nedenini bilmezler. Hasanlar’a vardıklarında babalarının öldüğünü öğrenirler ve babaları, vasiyetinde, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi istemiştir. Ne birbirleri ne de babaları hakkında hiçbir şey bilmeyen üç kardeş, kelebeklerin zamanını beklerken bu köyde vakit öldürmek zorunda kalırlar. Babaları ve birbirleri hakkında bir şeyler buldukça kendileri hakkında daha çok şey öğrenmeye başlarlar.

Sarmaşık ve Gişe Memuru filmleriyle tanıdığımız Tolga Karaçelik‘in yazıp yönettiği Kelebekler, 2018 Sundance Film Festivali’nde Dramatik Büyük Jüri Ödülü‘nü kazanmıştır.

Daha (2017) / Onur Saylak

Gaza 14 yaşında olan bir gençtir. Küçük bir sahil kasabasında yaşayan Gaza, buradan ayrılmayı, öğrenimine büyük şehirde devam etmeyi hayal eder. Fakat babası onu hayallerinden çok uzak bir dünya ile tanıştırır. Babası onu insan kaçakçılığı şebekesinin içerisine dahil eder. Burada göçmenleri gözetlemekle görevlidir. Hayatını babasının baskıları ve gözetlemek zorunda olduğu göçmenlerle geçirmek zorunda kalan Gaza’nın iki seçeneği vardır; ya bu suç dolu dünya üzerine yeni bir hayat kuracak ya da o da bir göçmen olacaktır.

Hakan Günday‘ın Daha adlı romanının beyaz perde uyarlaması olan filmin yönetmen koltuğunda Onur Saylak oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Ahmet Mümtaz Taylan, Erkan Avcı, Selim Bayraktar, Pervin Bağdat, Selen Öztürk gibi oyuncular yer alıyor.

Buğday (2017) / Semih Kaplanoğlu

Yakın bir gelecekte dünyada beklenmedik bir iklim değişikliği yaşanınca büyük bir kıtlık baş göstermiştir. Manyetik kalkanlarla korunan şehirlerde ayrıcalıklı zenginler yaşarken, zor durumdaki göçmen halk, buralara kabul edilmek için Ölü Topraklar adı verilen kurak bölgelerde, kamplarda açlık ve salgın hastalıklarla mücadele etmeye başlamıştır. Böyle bir ortamda şehirdeki rahat hayatını terkeden Cemil’le, tohum genetiği uzmanı Profesör Erol Erin Ölü Topraklar’da karşılaşırlar.

Semih Kaplanoğlu’nun imzasını taşıyan Buğday, Tokyo Uluslararası Film Festivali‘nde büyük ödülü kazanmıştır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up