“Son Liman Özgürlük” ve “Bekleyiş” Finalde!

Festivaller Genel

1682-produksiyon-ekibimizin-filmleri-el-cezire-fes-ihh-haberler[524x325]

 

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşen 9. Uluslararası El-Cezire Belgesel Film Festivali’nde, İHH İnsani Yardım Vakfı Prodüksiyon Biriminin “Son liman Özgürlük” ve “Bekleyiş” adlı belgeselleri bine yakın film arasından seçilerek finale kalmayı başardı.

Festivalde İHH İnsani Yardım Vakfı İletişim Danışmanı ve yapımcı Ümit Sönmez’in yönettiği, İsrail’in 2010 yılında Mavi Marmara’ya saldırmasını anlatan, “Son Liman Özgürlük” adındaki belgesel film yer aldı.

 

 

Uzun metraj dalında finale seçilen Son Liman Özgürlük belgeseli  Mavi Marmara yolcularını ve hikayelerini anlatıyor. Ayrıca tüm dünyaya özgürlük ve Gazze ile dayanışma mesajı taşıyor.

New Horizon (Yeni ufuk) dalında finale seçilen Bekleyiş (The Biding) belgeseli ise Suriye’de kanlı bir iç savaştan kaçan ve komşu Türk köylerinde sığınan Suriyeli mültecilerin hikayelerini anlatıyor. Belgeselin yönetmenliğini ise yine İHH Prodüksiyon ekibinden Emre Karapınar yaptı.

Festivale 15 ülkeden jüri üyesi katıldı. Bu jüri içerisinde Türkiye’den Yazar Yusuf Kaplan da bulunuyordu.

Bu arada Son Liman Özgürlük – Mavi Marmara belgeselinin gösteriminde izleyiciler duygu dolu anlar yaşadı.

 

 

Öte yandan Suriyeli mültecilerin yaşadıklarını anlatan “Bekleyiş” isimli Suriye belgeseli ise Khourigba Uluslararası Belgesel Film Festivali Başkanı  Dr. Habib Nasry  tarafından ülkesindeki festivale davet edildi.

© Sinefesto

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up