Son 15 Yılın Gözden Kaçırılmayacak 25 Filmi

Genel Liste

derviş zaim nokta

Nokta (2008)

“Yalan insanı aptallaştırır, hakikat ise delirtir.” Murat Menteş

Filmde değer taşıyan el yazması bir Kuran’ı Kerim’in çalınıp illegal yollardan satılmasına gönlü olmayan ve bu olaya gönülsüzce karışan hattat Ahmet’in çektiği vicdan azabı anlatılır. Derviş Zaim, hat sanatının biçimsel yönünden yararlanarak yeni stilde bir film dili gerçekleştirmiştir. Tek planda çekilmiş filmin geçişlerinde kamera gökyüzünü gösterip oradan Tuz Gölüne bağlanarak devamlılığı sağlıyor. El kaldırılmadan gerçekleştirilen hat yazısıyla film arasında biçimsel bir benzerlik olduğunu görüyoruz Mekan olarak Tuz Gölünü seçmesi de yazı sanatının en önemli malzemesi olan beyaz kağıdı çağırıştırır. Filmin son sahnelerinde bembeyaz Tuz Gölü’nün ortasında Ahmet’i görürüz. Burada Hilmi Yavuz’un deyimiyle “Hat islamın mührüdür. Son sahnede de insan Allah’ın mührüdür. Ve nokta ile sonsuzluğa bağlanır.”

________________

tumblr_n25qherj3O1tue09qo1_500

Amour (2012)

Michael Haneke’nin 2012 yapımı filmidir. Hayatın bütün yorgunluğunu üzerinde hisseden 80’li yaşlarında müzik öğretmeni çiftin yaşamına odaklanırız. Georges Laurant gittikçe yataklara düşecek boyuta gelen hasta eşinin bakımını üstlenir. Bu üstlenmenin onun zihni ve bedeninede yük olduğunu yavaş yavaş hissetmeye başlar. Zeki Demirkubuz’un dediği gibi “Hayatta hiçbir şey bana bu film kadar yakıcı gelmedi.” der. Filmin son sahnelerine doğru Georges’ın eşini yatakta boğduğu sahne insan zihninde derin bir bulantı ve acıya dönüşüyor. Kısacası bir ömrü o yatakta sığdırdıktan sonra insan yükünün ağırlığını kaldırmamanın mesajını almış oluruz.

_________________

tumblr_nishg74GgB1rc1rwwo1_500

Midnight ın Paris (2011)

“Sanat, insanın varoluş sorununun yanıtıdır.”

Wooy Allen’ın alter egosu olan bir yazarın hayatına göz atma zamanı… Gil Pender, Paris’te bir zaman yolculuğu yapma ihtiyaçı duyar. Kendini bir gece yarısı yazarlık hayatına renk katacak olaylar yaşarken bulur. Salvador Dali, Scott Fitzgerald gibi sanat hayatının önemli isimleriyle tanışıp onlardan feyiz alarak geçirir. Sanat hayatının merkezi olan Fransayı da keşfederiz. Bazen güldürücü, çoğunluklada insanı düşündüren bu filmi kaçırmayalım.

_______________

bal

Bal (2010)

“Sırların sırrına erişmek için sende anahtar vardır.” Sezai Karakoç

Semih Kaplanoğlu’nun “Yusuf Üçlemesinin” son filmidir. Filmde maddi ve manevi hayata bakış açıları farklı olan bir karı koca üzerinden Yusuf’un kendi olma çabalarına yolculuk yapıyoruz. Kaplanoğlu, filmi Kuran’ı Kerimdeki Yusuf kıssası’ndan etkilenerek senaryolaştırılmıştır. Yusuf, çay tarlasında çalışan ve maddi hayata düşkün annesindense kendini babasına yakın görür. Bir gün babasına rüyasını anlatır. Aralarında sessiz ama bir o kadar derin bir konuşma geçer. Hikayenin akışına hiçbirimiz yabancı değiliz. Filmde, manevi ilmin kapılarının rüya aracılığıyla Yusuf’a açıldığına dair birçok imgeye rastlamakta mümkün…

________________

Polis

Polis (2006)

“Kaldı bu silinmez yaşamak suçu üzerimde…” İsmet Özel

İsmet Özel’in “Münacaat” şiirinde şöyle bir dize geçer. “Hata yapma fırsatını Adem’e veren sendin, bilmedim onun talihinden ne kadar düştü payıma” bu dizeler yüreklerimize işler. Bir arayışın, bir hakikatin ve en önemlisi kendi olarak kalabilmenin savaşını hisseder insan bu dizelerde… Musa Rami’de 50’li yaşlarına dayanmış. Mesleğinin zirvesindeyken ve tam hayatı yoluna girmişken birden onu dağıtacak olaylarla hayatı alt üst olan bir kişiliktir. Yıllar sonra aşkı tanıyacak aile sorunlarıyla baş edemeyecektir. Bir sıkışmışlığın içinde elinde silahla kendini bir cami avlusunda bulacak. Kimsesiz kalmanın hissiyatı insanı en güvenilir yere sevk eder. Musa Rami’nin bu hissiyatta kapılması hayatındaki derin boşluklarını anlamlandırması üzerinedir. İntiharla hayata bağlı kalma arasındaki derin bir sırat köprüsünden geçme hikayesini izleriz.

_______________

slumdog-millionaire-1080p-izle-milyoner-turkce-dublaj-565

Slumdog Millionaire (2008)

Dünyanın en yoksul insanlarının yaşadığı Hindistan’da geçen bir “milyonerlik” öyküsüne göz atalım. Filmde, Hindistan’ın gecekondularla dolu bir mahallesinde yaşayan genç Jamal’in sıradışı hikayesi aktarılıyor. Jamal, fakir ama kendini yetiştirmiş bilge bir çocuktur. Hayatın ona oynadığı sınavlardan geçtiği gibi önündeki bilgi yarışmasından da geçmeye çalışır. Lakin kendinden beklenmeyecek şekilde son soruya kadar gelmesi onunda sorgulanma sürecine geçmesine sebeplik eder. Ve yarışmadaki soruları bilmesine dair aydınlatıcı bir sürece girer. Bizde bu sürece dahil oluruz.

_______________

11825698_1186885178004444_7017381031092598356_n

The Grand BudaPest Hotel (2014)

Wes Anderson sinemasına hakim olanlar bilirler. Renkler üzerinden film dilini oluşturur. Anderson sinemasında renklerin metaforik ve gizemli bir dili vardır. Mor rengi; asalet, zenginlik, kudret ve saygınlığı yansıtan bir renktir. Tarihsel olarak kraliyet ailesini ve ihtişamınıda yansıtır. Filme dönersek 20.yy’ın Avrupası’nda ihtişamlı bir otelde kendimizi buluruz. Filmin ön merkezinde, otelin emektar görevlisi ve genç çalışanı üzerinden durulurken arka planında birçok tarihi ve kültürel konusu işlenir.

_______________

19124038.jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx

Uzak İhtimal (2009)

“Bilsin herkes artık bu dünyada bir insanın bir insanı sevmesi uzak ihtimal”

İstanbul öyle bir şehirdir ki hiç olmayacak hikayeleri bile yaşanır kılar. Müezzin Musa ile rahibe Clarayı, Galata gibi çoklu kültür yapısına sahip mekanda birbirlerine yollarını kesiştirir. Musa, Clarayı gördükten sonra içine aşk ateşi düşer. Çok çelişkili bir durumun içinde olmak onu yıpratacaktır. Sessiz ve içine kapanık olan Rum kızı Clara’ya olan aşkını açabilecek midir? Yoksa bu aşkı içinde yaşayıp suskunluğundan cehennem mi kuracaktır? İzleyelim ve görelim…

_______________

V For Vendetta

V For Vendetta (2005)

“Dayanılmaz olan aslında yaşam değil; insanlarmış.” Franz Kafka

Otoriter dünya düzeni sorgulayan, araştıran insanı sevmez. Onun kalıplarında yetişen robot bir insan olmak üzerine kurulu dünya geliştirmeye çalışır. Ama her düzeninde bir muhalif kişisi ya da taraftarı vardır. Tıpkı bir dedektif gözüyle sorgulayan, gerçeği çok farklı algılayan birileri çıkar. Filmimizdeki kahramanımız V’de böyle biridir. V, özgürlük savaşçısıdır. İngiltere toplumundaki baskıcı düzenin değişmesinde oynayacağı rolü izleyerek görelim.

_________________

tim-burton-big-fish

Big Fish (2003)

Bu film, Tim Burton sinemasında gerek konusu gerek de hikayesi olarak çok farklı bir yere sahiptir. Filmin kurgu dilini yap-boz parçalarını anlamlı bir şekilde yerleştirerek izleme fırsatı buluyoruz. Filmin konusu, William Bloom babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, aile evine geri döner. Gezgin ve hayatından birçok macera geçirme fırsatı yakalayan babasınında hayatını puzzle parçaları gibi oturtmaya çalışır. Bloom ile birlikte biz de babanın hayatına çok farklı ve anlamlı bakmaya çalışırız.

_______________

images (5)

A Beautiful Mind (2001)

“Herkes kendi tarzında şizofrendir.” Ingmar Bergman

Biyografi sevenler için genç profesör John Forbes Nash’in hayatına göz atıyoruz. Sanatçı ve bilim insanlarının zekalarındaki fazlalığın onları çeşitli hastalıklardan ve imtihanlardan geçirdiği doğrudur. Genç yaşta yakalandığı ama çok geç fark edilen şizofreni hastası matematik dahilerinden Nash, yıllarca beraber kaldığı oda arkadaşının kendi hayal ürünü bir insan olduğunu anlaması ve klinik tedavisi gördüğü süreçte yaşadıklarına beraber şahit oluyoruz.

_______________

amelie_image_3

Amelie (2001)

“Bağımlısıyım ben kendi umutsuzluğumun.” Furuğ Ferruhzad

Bir genç kız ve onun hayata anlam yükleme çabaları üzerinden oluşturulan filmdir. Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu kılmaya adamıştır, bu adanmışlığı fark ettirmeden gerçekleştirir. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, kendi hayatındaki boşlukları için neler yapacaktır?

_______________

Yukarı Bak

Up

“Hayatta hiçbir raslantı aşk kadar pahalıya patlamamıştır.” Ali Ayçil

İlk çocuklukta bir rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir hikayenin başkahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır… Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.

_______________

Avaze gonjeshk-ha

Serçelerin Şarkısı (2008)

Kerim, Tahran’ın dışındaki bir devekuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Küçük evinde ailesi ile sade ve mutlu bir hayat sürmekteyken bir gün deve kuşlarından biri kaçar. Kerim bundan sorumlu tutulur ve çiftlikten kovulur. Kısa bir süre sonra, büyük kızının işitme cihazını tamir ettirmek için şehre iner, ama motosikletli taksi sürücüsü olduğu sanılır. Kerim böylece yeni mesleğine başlamış olur sıkışık trafiğin içinde insan ve yük taşır. Ancak her gün uğraştığı insanlar ve malzemeler Kerim’in cömert ve dürüst karakterini değiştirmeye başlar ve karısı ile kızlarının mutsuzluğuna yol açar. Kerim’in maddi ve manevi dünyasını dengelemesinde sevdiklerinin payı büyük olacaktır.

____________

s-8abde062a0420ae51602ab6aa0cb523a287ac97f

Kaplumbağalar da Uçar (2004)

“Zaten gururlu insanlar kendilerine hep üzüntü yaratırlar.”

Kaplumbağalar da Uçar filmi, yönetmenliğini Bahman Gobadi’nin 2004 yapımı filmidir. Amerikan işgaline az kala Türkiye Irak sınırında kaderlerini bekleyen çocukların hikayesi anlatılıyor. Bu film savaşın acımasız yüzünü çocukların gözünden anlatan bir başyapıttır.

______________

338196

Yeraltı (2012)

“Ben kötü biri değilim. Ne aksi bir adamım ne de uysal biriyim. Ne alçağın biriyim ne de namuslu, ne onurlu biriyim ne de kahramanım. Ne de bir korkak. Ben hiçbir şey olamadım. Şimdi köşeme çekilmişim.”

2012 yapımı, Zeki Demirkubuz filmidir. Filmde memur Muharrem karakteri ile karşılaşırız. Ankara’da devlet dairesinde çalışır. Filmdeki Ankara mekanının seçimi ıssız, karanlık ve sıkıcı bir film olacağı mesajını verir. Muharrem’in ruh dünyası ile benzeşmiştir. Filmin giriş sahnelerinde Muarrem, evde yalnız, sürekli alkol ve sigara tüketen mutsuz ve hayata dair kaygılı bir şekilde imaj verir. Yaşadığı evde klostrofobik mekanlar kullanılmıştır. Muharrem’in bunalımlı ve karanlık dünyasını bize yansıtır. İnsanlardan uzak, kendiyle sorunları olan bir portre çizer.

_______________

control-1

Control (2007)

“Hayatın neresinden dönersen kardır.” Nilgün Marmara

Film ünlü Joy Division grubunun solisti Ian Curtis’in hikayesini anlatır. Joy Division 2 stüdyo çalışmasına sahip olduğu halde oldukça ün yapmış bir gruptur. Grup çok başarılıdır ama solisti Ian Curtis’in hayatı ile tezat çizer. Dışarıdan başarılı, ayakları üstünde duran ve mutlu bir evlilik tablosu çizen karakterimizin aslında erken yaşta evlenmesi, aldığı sorumlulukları kaldıramayışı ve intihar etme süreci anlatılır.

_____________

tumblr_m6cg1plKLp1qa0247o1_500

Umut Işığım (2012)

“Yaralı olan, yararlı da olur…”

İnsanlar plan ve program yaparken kader kıs kıs gülermiş. İşte bu filmdeki Pat Salitano karakteri için yazılmış bir söz olduğunu düşünüyorum. Salitano bir günde hayatına derin bunalımlar yansıtacak olaylar yaşayan ve bu olaylardan kurtulmaya çalışan bir tarih öğretmenidir. Eski karısına ve eski işine dönmek ister. Ama kader ona farklı bir yol sunmuştur. Bir yemek davetinde kendi gibi bunalımlı olan Tiffany ile tanışır. Ve bu karşılaşma Salitano için umut ışığı olur.

_____________

tumblr_nkyfy2RGlx1t517axo1_500

Melancholia (2011)

“Melankoli, bir kış gecesindeki seslerdir.” Virginia Woolf

Auteur yönetmen Lars Van Trier’in filmidir. Konusu; Justine reklam ajansında çalışan, yeni evlenen ve bunalımlı bir ruh hali çizen bir portre sunar. Justine ağır bir major depresyon atak geçirmektedir. Koyu kıyafetler giyinir. Banyo yapmakta bile zorlanır. Halsiz, enerjisiz ve mutsuz bir ruh ifadesi sunar.

____________

tumblr_mrj9y9fcfq1seraxbo1_500

Lars and Real Girl (2007)

Lars abisi ile yengesinin garajında yaşayan, babası vefat ettikten sonra iyice yalnızlaşan bir karakter çizer. Bu yalnızlık ve insanlardan soyut olarak yaşaması en çokta ailesini endişelendiriyor. Lars kopukluğunu plastik bir kadını hayatına alarak kapatıyor. Aslında sevgisiz büyüyen bireylerde varolan duygusal kopukluk ve paranoyaları görüyoruz. Lars’ın yapay bir ilişkiye koşması belki de gerçeklikle arasına örtüğü derin duvarlarla alakalıdır.

_______________

mulholland-drive-silencio

Mulholland Çıkmazı (2002)

“Oyunculuk tepki vermektir.”

Betty Elms, en büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmak olan bir kadındır. Bunun için Hollywood’a doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Burada kendi hayatında mükemmel bir noktaya ulaşmış olan bir kadınla tanışır ve onun başarılarına hayran kalır. O kadın da Betty’den hoşlanmaya başlar ve aralarında gizemli ve oldukça erotik bir ilişki başlar. Mulholland kavşağında bir trafik kazası gerçekleşir. Bilinç ve bilinçaltı birbirlerine karışırlar. Bütün bu hayatlar, birbirlerine gireceklerdir. Filmde renkler üzerinden bir film dili kurulmuştr. Kırmızı ve mavi rengin belirgin bir şekilde kullanıldığını görürüz. Temsil ettikleri gerçekler ise, kırmızı rengin gerçekliği ve mavi rengin rüyayı temsil etmesidir. Lynch sinemasında freudyen okumalar ve sürrealist pek çok konu ve imgelere rastlarız. Anlaşılması zor yönetmenin bir o kadar iyi ama çözümlenmesi zor filmlerindendir.

______________

Persepolis2

Persepolis (2007)

“Umudun varsa teselli bekle, yoksa tecelli.” Dücane Cündioğlu

Marjane ve ailesi, baskıcı Şah iktidarının devrilmesini büyük bir sevinç ile karşılarlar. Yıllarca ekonomik ve toplumsal anlamda yaşanan zorluklardan sonra yepyeni bir yaşam için yeni bir umut doğmuştur. Sancılı yılların ardından demokratik bir yönetimin geleceğini ümit eden İranlılar, bir kez daha büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Şah’ın baskısından sonra sıra mollaların baskısına gelmiştir.Filmde olayları Marjane gözünden izleriz. Ailesi onu yurtdışında okula gönderir ama orada da kendini yabancı hissetmesi ülke özlemini doğurur. O ülkesine geri döndüğünde kadınların cinsel obje olarak görülmesi, kadına olan hakkın yok denecek boyuta gelmesini görür. Marjane için bu yaşananlar derin bir hayal kırıklığına dönüşür.

___________

tumblr_m9l9do1yIS1rx6ac4o1_500

The Help (2011)

“Aşk ve nefret bir elmanın iki yarısıdır.”

Filmde kadının kadına önyargı ile bakışı anlatılır. Alışılagelmişin dışında bir durum ve hikaye ile karşılaşırız. Filmde ırk ayrımı, önyargılar ve statükocu sistemin yıkılması anlatılır. 1960’lı yılların Mississippi’sinde üç farklı ve sıra dışı kişilikleri canlandıran bu cesur kadınlar, kendilerini tehlikeye atan ve toplumsal kurallara karşı gelen gizli bir yazı projesi sayesinde alışılmadık bir dostluk kurarlar. Beklenmedik bu ittifaktan, önemli bir kardeşlik doğar. Hepsi, onları tanımlayan sınırları aşma cesaretini kendilerinde bulur ve bu sınırların bazen aşılmak için konulduğunu fark eder.

______________

barbara-sukova-in-hannah-arendt

Hannah Arendt (2012)

Hannah Arendt, elinden düşmeyen sigarası, hocası Martin Heidegger ile olan fırtınalı aşkı ile çok farklı bir filozof portresi sunar. Hannah Arendt, Nazi Adolf Eichmann’ın Kudüs’teki mahkemesine katıldıktan sonra, Holokost’u daha önce kimsenin yapmadığı şekilde yazma cesaretini gösterir. Çalışması, anında bir skandala yol açar, ama rakipleri ve arkadaşları tarafından saldırıya uğrasa da sarsılmaz. Kitapları İsrail’de yasaklanacak boyuta gelse bile ilkelerinden asla taviz vermez.

______________

tumblr_nk6i0fB3nW1uo9wmao1_500

Whiplash (2014)

“Kabiliyetin yoksa sonun rock grubunda çalmak olur.”

Hırsı notalarla, davullarla süsleyen bir film: Whiplash! Gelecek vaat eden, genç bir davul öğrencisi olan Andrew, yaptığı şeyde en iyisi olmayı ister ve zorlu bir konservatuar sınavına hazırlanır. Bu dönemde ünlü müzisyenlerden birinden ders almaya karar verir. Fakat başarısı kadar acımasızlığı ve hırsı ile de ün yapmış bir caz duayeni olan Terence Fletcher, Andrew’u kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan rahat bırakmayacaktır. Şimdi önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır.

______________

Bunları da izlemekte fayda var:

Bir Zamanlar Anadolu’da

Black Swan (2010)

Cache (2005)

Korkuyorum Anne (2004)

Bir Ayrılık (2011)

Skyfall (2012)

Gone Girl (2014)

The Hours (2002)

City of God (2002)

In The Mood for Love (2000)

Sherlock Holmes (2009)

Süt (2008)

Yozgat Blues (2013)

Boyhood (2014)

Cloud Atlas (2012)

Sylvia (2003)

Birdman (2014)

Mandalinalar

Abluka (2015)

Sarmaşık (2015l

_________

twitter.com/ feyyzacaa

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up