2000’den Sonra Çekilmiş En İyi 20 Hint Filmi

Asya Sineması Liste

3 Idiots

3 Aptal (2009) 3 Idiots

Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri.Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta

____

Benim Adım Khan

Benim Adım Khan – My Name Is Khan (2010)

Asperger sendromu (sosyal bozukluklara sebebiyet veren bir otizm çeşidi) hastası olan Rizwan Khan, Mumbai’nin Borivali bölgesinden bir müslümandır. Rizwan Hintli bir dul olan Mandira ile evlidir ve San Fransisco’da yaşamaktadırlar. 11 Eylül olaylarının ardından Rizwan, Los Angeles havaalanında ‘şüpheli’ davranışlarından dolayı alıkoyulur. Tutuklanışın ardından tanıştığı terapist Radha, ona bu durumundan ve hastalığından kurtulması için yardımcı olur. Rizwan bunlardan sonra Obama ile görüşüp adını temize çıkarmak için bir yolculuğa çıkar.

____

Swades: Bizim İnsanımız

Swades: Bizim İnsanımız (2004) Swades: We, the People

Swades, günümüz Hindistan’ında geçen, gelişimin, temel seviyeden hızlıca gerçekleşmesiyle oluşan sorunlara değinen bir film. NASA’da proje yöneticisi olarak çalışan genç ve parlak bilim adamı Mohan Bhargava’nın (Shah Rukh Khan), dadısını bulmak için döndüğü bu Hindistan, renkli, heterojen ve karmaşıktır. Film, NASA’nın uzay araştırmalarındaki ilerlemelerde öncü olan gelişmiş dünyasını ve gelişimin dönüm noktasındaki Hindistan’ın karşıtlığını kullanıyor. Her birimizin yaşadığı Mohan’ın bu basit macerası, “ev” dediğimiz fizikötesi ve tanımlaması zor yerin arayış yoluluğuna dönüşüyor.

_____

Kahaani

Kahaani (2012)

Hamile bir kadının kaybolan kocasının peşinde Londra’dan Kalküta’ya olan seyahatini ve arayışını anlatan bu güzel Hint yapımı filmde, daha önce kocasını tanıyan herkesin sorularına cevap vermeyi nasıl reddettiği ve kadının arayışının nasıl zora girdiğini izleyeceksiniz.

____

Sarıya Boya

Sarıya Boya (2006) Rang De Basanti

Genç bir İngiliz bayan büyükbabasının 1920 yıllarında Hindistan‘ın özgürlüğü hakkında yazdığı günlüğü ile ilgili bir belgesel çekmek için Hindistan’a gider.
Hindistan’da kendisine yardım etmeyi kabul eden Hintli genç kız ile birlikte belgesel filmde oynayacak oyuncuyu üniversitede aramaya kalkışırlar. Kültüründen uzaklaşmış birçok aday kitlesinden sonra kötünün iyisi tadında bir grup oluşturulur. Grup, belgesel çekildikçe konuyu kavramaya, benimsemeye ve haliyle de bilinçlenmeye başlar…

Filmin adı Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya). Sarı hint kültüründe fedakarlık anlamına gelmekteymiş. Bu yüzden filmin bir kısmı sarı renginde çekilmiş.

_____

The Rising: Ballad of Mangal Pandey

The Rising: Ballad Of Mangal Pandey (2005)

Hindistanda ingilizlere karşı ayaklanmanın başlangıcını ve ilk ölen direnişçinin hayatını anlatan bir film.  Gercek bir hikayeden uyarlanarak yapılmış.

____

Veer-Zaara

Veer Zaara (2004)

Hindistan’ın modern Ferhat ile Şirin hikayesi.

Fanaa

Fanaa (2006)

Zooni (Kajol) kör ama güzel bir kızdır. Bir gün Cumhuriyet kutlamalarında sahne almak için turla Delhi’ye giderken tur rehberi Rehan’a (Aamir Khan) aşık olur. Zooni gözünden amelyat olur ama Rehan’ı hiç göremeden bir bombalı saldırı sonucu kaybeder. Zooni Rehan’ı kaybetmenin üzüntüsüyle ile yaşamaya çalışırken bir gün kapısa çalınır ve kendini hiç bilmediği olayların içinde buluverir. Rehan yaşıyor mudur?

_______

Siyah

Black (2005)

Hayatını hırçın, kafası karışık ve karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kız olan Michelle’ın, sekiz yaşında tanıştığı öğretmeniyle beraber azimle hayata tutunma hikayesi. Bu azim hikayesinde, öğretmeninin Michelle’e öğretmeyeceği tek şey olacaktır; “imkansız” kelimesi…

Film yakın zamanda Uğur Yücel tarafından sinemamıza uyarlanmıştır.

____

Race (2008)

Kader Güney Afrika’da büyük bir çiftlikleri olan kavgacı Ranvir ve alkolik Rajiv kardeşleri birbirlerine düşman eder. Sophia, Ranvir’in kişisel sekreteridir ve Ranvir’e hayranlık duyarak sevmektedir. Ranvir ise Sophia’nın hislerinden haberi yoktur. Durban’da model olarak çalışırken Ranvir’e aşık olan Shaina ise kaderin bir cilvesiyle küçük kardeş Rajiv ile evlenmiştir. Böyle bir ortamda kimse mutlu değildir. Acaba dışarıdan bir müdahale mi gerekir? Aşkta ve savaşta her şey mübahtır!

______

Ghajini

Ghajini (2008)

Film, 2000 yapımı Memento filminin yeniden çekimidir.

Kalpana küçük bir reklam filminde oyunculuk yapıyordur.Sanjay ise Amerika’da eğitimini tamamlamış ve babasından kalan Air Voice şirketinin başına geçmiştir.Sanjay reklam afişi için belirlediği evde kalpana kalmaktadır. Sanjay’in adamları Kalpana ile görüşmeye giderler, fakat Kalpana’nın iş yerindeki arkadaşları Sanjay’ın ona aşık olduğunu sanarlar. Ve bundan sonra Kalpana ile Sanjay’ın maceraları başlar. Birbirlerine aşık olurlar. İkili iş gerekçesi ile farklı yerlere çalışmaya giderler ama bir daha birbirlerini göremezler.Bunun sebebi olan kişi ise Ghajini’dir. Bundan sonrası hayatta kalan, hafızasını kaybeden ve 15 dakikada bir her şeyi unutan Sanjay’ın intikamıdır. Film 3 saat ama izlerken gerçekten zevk alıcaksınız. Film 2005 yılında çekilmiş fakat başarılı bulunamadığından 2008’de tekrar sinemaya uyarlanmıştır.

_____

Talaash

Talaash (2012)

Polis müfettişi Surjan oğlu Karen’i bir kaza sonucu kaybettiğinden eşi Roshini evlilikleri bitmek üzeredir. Bu sırada Bollywood yıldızı Arman Kapoor’un şüpheli bir trafik kazası yüzünden ölümü üzerine Surjan Singh soruşturmaya başlar. Genelevde çalışan Simran sayesinde derinlerde saklı kalmış gerçekler bir bir gün yüzüne çıkmıştır. Çıkan gerçekler bazıları için azap dolu günlerin başlangıcı, bazıları içinse huzura ermenin mutluluğu olacaktır…

_____

Don 2

Don 2 (2011)

Bir devam filmi. İlk filmde Asya yeraltı dünyasını ele geçiren Don, gözünü Avrupa’ya dikmiştir. Yolunda ise mevcut yeraltı dünyası patronları ve çeşitli güvenlik kuruluşları vardır. Don planlarını gerçekleştirmek için hem suikasta uğramamak hem de tutuklanmaktan kaçmak zorunda. Macera kaldığı yerden devam ediyor ve aksiyon Kuala Lumpur’dan Berlin’e kayıyor.

____

Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai (2001)

3 sıkı arkadaş… 3’ünün de aşka farklı bakış açıları vardır… Biri her gördüğü kıza aşık olduğunu sanır, biri aşka inanmaz hep çapkınlık peşindedir; diğeri ise aşk hakkında pek konuşmaz… Günün birinde kader hepsine öyle bir oyun oynar ki aşk hepsine bir ders verir… İçinde aşkı, dostluğu, ayrılığı, yalnızlığı, sevinci, hüznü bulabileceğiniz bir başyapıt!…

___

Kurbaan (2009)

Üniversitede çalışan Aventika, hayatına bir anda giren Ehsaan Khan ile evlenip New York’a taşınır. Hayatı normal seyrinde ilerlerken yeni tanıştığı komşuları ve yeni çevresiyle şekillenen hayatında, kendini hiç ummadığı bir karmaşıklığın içinde bulur.

____

Yerdeki Yıldızlar

Taare Zameen Par (2007)

Karşımızda yaramaz, tembel, kavgacı bir çocuk var: Ishaan…. Acaba öyle mi?

Hikayemiz Ishaan’ın okulunda başlar, ödevlerini yapmayı çok önceleri bırakmış delikanlımız. Kafasında sadece hayal ettiği kendi dünyası var. Öğretmenleri, arkadaşları ondan acayip şikayetçi. Geçen sene 3. sınıfta kaldığı için bu yıl tekrarını okuyor ama gram ilerleme yok. Sınıfının birincisi olan abisi Yohaan’a bakıldığında ikisinin kardeş olduğuna kimse inanmaz. Prensipli babamız bir türlü yola getiremiyor oğlunu. Çaresiz annesinin elinden ise sadece gözyaşı dökmek geliyor. Geriye bıraktığı kariyeri, senelerdir verdiği emeği para etmemiş. Bir gün, uslanmaz oğlunun bunca yapıp ettiğinin üzerine okuldan kaçtığını da duyduklarında, ağzına kadar dolan bardakları taşıverir ebeveynlerin. Artık Ishaan’ın terbiye olma vakti gelmiştir. Baba bağlantılı olduğu bir tanıdığına ulaşır, Ishaan’ın önüne “yatılı okulun yolu” açılır. Bakalım Ishaan’ı yatılı okulda neler beklemektedir?

______

Jab Tak Hai Jaan

Jab Tak Hai Jaan (2012)

Samar Anand (Shah Rukh Khan) Hint Ordusu Bomba İmha Timi’nde görevli, güvenlik korkusu olmadan, bombaları etkisiz hale getiren bir Binbaşı’dır. Bir süre sonra Akira Rai (Anushka Sharma)’yı boğulmaktan kurtarır ve ona ceketini verir. Akira, ceketin içindeki hatıra defterini okumaya başlayınca, hikaye de başlar…

_____

Krrish

Krrish (2006)

Bugüne kadar hiç süper kahraman karakteri olan film çıkmayan Bollywood, Krrish ile Hollywood’un efsanevi Süpermen’ine rakip olmuştur . Film 2006 yılında çekilip yayınlandığında Hindistan’da beklenmedik derecede ilgi ve başarı toplamıştır.

____

Jodhaa Akbar

Jodhaa Akbar (2008)

18. yüzyılda yaşanan ve gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek yazılan Jodhaa Akbar bir aşk hikayesidir. Büyük Mughal İmparatoru Akbar ve Rajput Prensesi Jodhaa arasında geçer bu aşk hikayesi. Büyük İmparator Akbar küçük beylikleri kendi emrine geçirmek için savaşmaktan geçinmez ve birçok beyliği alır. Geride bir kaç tane küçük beylikler kalmıştır bunlardan bir tanesi de Jodha’nın babasının liderlik yaptıgı Rajput Beyliği’dir . Jodhaa’nın babası Akbar’ın emrine geçmek istemez ve kendi beyliğini garantiye almak için kızını yani Jodhaa’yı Akbar’a verir. Jodhaa bu evliliği hiç istemez; ancak evlenir ve yavaş yavaş kocasına aşık olur. Kendisi Hindu kocası da Akbar müslümandır; ancak evlilikleri ikisinin de birbirlerinin dinine karışmadan devam eder… Sonlara doğru Jodhaa bir iftiraya maruz kalır ve Akbar onu saraydan gönderir ama sonunda gerceği öğrenecektir.

____

Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan'da

Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)

Bollywood’dan çıkmış en pahalı filmlerden biri olan bu Oscar adayı, seyircilerin gönlüne göre yapılmış film, hem Hindistan’da hem de ülkesi dışında büyük bir sinema olayı oldu. 1893’te, İngiliz sömürge yönetimi sırasında, Champaner adındaki küçük tarım köyünde, bütün gözler gökyüzüne çevrilmiştir. Son yağmur mevsimi çok kısa sürmüştür, bu yıl da tek bir damla yağmur bile düşmemiştir. Endişelenen köylüler, tam hasat öşürü Lagaan’dan bağışık tutulmayı talep edecekken, verginin bu yıl iki katına çıkarıldığını öğrenirler. Bhuvan adında genç bir çiftçinin önderliğinde, eyaletin racasını görmeye giderler. Raca onlara bu konuda yetkisi olmadığını, kararın İngilizler tarafından verildiğini söyler. Kaprisli, öfkeli ve kibirli Yüzbaşı Russell, köylülere kendi subaylarından oluşan bir takımla kriket maçı teklif eder, ne var ki köylüler bu oyunu hiç bilmez. Maçı kazanırlarsa, üç yıl boyunca lagaan’dan bağışık tutulacaklardır; kaybederlerse, Lagaan üç katına çıkacaktır. Acaba Bhuvan, köylüleri ellerinden geleni yapıp şanslarını denemeye ikna edebilecek midir?

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up