2000’den Sonra Çekilmiş En İyi 15 Latin Amerika Filmi

Liste

Karanlıktan Aydınlığa

Karanlıktan Aydınlığa – Post Tenebras Lux (2012, Carlos Reygadas, Meksika)

Dünya sinemasının en yenilikçi görsel ustasının bu son filmi doğa ile insanlık, geçmiş ile gelecek arasında kalan bir ailenin karmaşık öyküsünü anlatıyor. Juan ve kentli ailesi, Meksika´nın yemyeşil taşrasında bir ev kurarak her şeyden uzakta hayatın keyfini ve çilesini yaşamaya başlar. Kimse bu iki farklı dünyanın birbirini tamamladığından mı yoksa birbirini yok etmeye mi çalıştığından emin değildir. İzleyiciyi ve eleştirmenleri ikiye bölen bu zorlayıcı ve iddialı film her izleyenin farklı yorumlayacağı “dışavurumcu bir tablo” gibi kurgulanarak çekilmiş.

______

Ixcanul

Ixcanul (2015, Jayro Bustamante, Guatemala)

17 yaşındaki Maria Guatemala’daki aktif bir volkanın yamacında yaşar ve önceden kararlaştırılmış bir evliliğe mahkumdur. Maya kültüründeki yöresel gelenekler nedeniyle şehri görme hayalini gerçekleştiremez, çünkü toplumsal kuralları bir kadının modern dünyayla tanışması yasaktır. Nice sonra bir hastalık sürecinde bu modern dünya, hayatını kurtaracaktır.

______

Hayal Ülkesi

Jauja (2014, Lisandro Alonso, Arjantin)

Kadim olanlar demiş ki, kim ki dünya cenneti “Jauja”yı bulmaya çalışır, yolda kaybolur… 1882’de, yerli halka karşı soykırım harekâtı sırasında Patagonya’da bir ileri karakoldayız. Danimarkalı yüzbaşı Gunnar Dinesen’in 15 yaşındaki kızı Ingeborg genç bir askere tutulup evden kaçınca, yüzbaşı genç çifti bulmak için tekinsiz düşman bölgesine girmeyi göze almaya karar verir. Lisandro Alonso’nun senaryosunu yazdığı ve profesyonel oyuncularla çalıştığı ilk filmi olan Hayal Ülkesi, bizi zamanın ötesinde, geçmişin kaybolup geleceğin anlamsızlaştığı bir yere götüren yüzbaşının yalnız arayışının hikâyesi.

____

El violin

El Violin (2005, Francisco Vargas, Meksika)

Bir keman, cephane, bir ordu, başkaldıran insanlar ve haklar için verilen mücadele… Yaşlı kemancı Plutarco, gerilla oğlu Genaro ve sessiz torunu Lucio bir yandan taşra müzisyenleri bir yandan da hükümete karşı mücadele veren köylü gerillalar olarak çifte hayatlar sürmektedirler. Ordu köyü boşaltıp işgal edince mısır tarlasında gömülü cephaneyi almak için köye geri dönen Plutarco ile zalim yüzbaşı arasında silahlar ve müzikle oynanan bir kedi fare oyunu başlar.

______

The Club

El Club (2015, Pablo Larraín, Şili)

Pablo Larraín’in Oscar’lı No’nun ardından yönettiği The Club, aşılmaz duvarların ardındaki sırlarla dolu Katolik Kilisesi’ne sert bir eleştiri yönelten, mizahi bir bakışı da ihmal etmeyen, karanlık bir film. Küçük bir sahil kasabasında, gözlerden uzakta bir evde dört eski rahip kalıyor. Bu ıssız yere, ağza alınmayacak günahlarından kurtulmaları için yollanmışlar. Başlarında katı düzenlerini takip eden sert bir kadın kâhya var. Fakat henüz gözden düşmüş bir beşinci rahibin evlerine gelmesiyle bu hassas düzen bozulacak, geride kaldığını sandıkları geçmişleri yüzlerine vurulacak, Araf’taki bu günahkârların karanlık sırları açığa çıkacaktır.

_____

Sessiz Işık

Sessiz Işık – Stellet Licht (2007, Carlos Reygadas, Meksika)

Carl Dreyer´in Ordet´ine bir saygı duruşu niteliğindeki Sessiz Işık, Meksika’nın geleneklere sıkı sıkıya bağlı kırsal bölgelerindeki dindar bir Mennonit topluluğunda geçiyor. Olaylar evlilik dışı bir ilişki yaşayarak bu topluluğun kurallarını ihlal eden Johan´ın etrafında dönüyor. Johan karısına gerçeği itiraf ediyor, fakat huzursuzluğu, aile ve cemaatin gündelik âdet ve ritüellerini gerçekleştirirken peşini bırakmıyor. Sessiz Işık acı, tutkulu aşklar, zaman ve mucizelere dair bir zihin egzersizi.

______

Tanrıkent

Tanrıkent – Cida de Deus (2002, Fernando Meirelles, Brezilya)

Rocket ve Küçük Ze, Tanrıkent’te yaşayan iki gençtir. Suç dünyasında kendine bir yer edinebilecek zihniyete ve fiziksel güçe sahip olmayan Rocket, çocukluğundan beri bir fotoğrafçı olma hayalleri kurmaktadır, ancak fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Küçük Ze ise Rocket’ın tam tersine çocukluğundan beri suça yatkın bir görünüş sergilemektedir; acımasız, akıllı ve hırslıdır. Küçük bir genelev soygunu sırasında öldürmenin de ‘tadını’ alan Ze’nin iştahı gün geçtikçe daha da artar.
70’lerde tüm mahallenin uyuşturucu ticaretinin kontrolünü ele geçirir. 80’lerin başında Tanrıkent’te her zamankinden daha büyük bir kaos hüküm sürmeye başlar. Yeni bir suç nesli yetişmiş, eskilerin yerini almak için çalışmaya başlamışlardır. Çete savaşlarında pek çok genç hayatını kaybetmektedir. Artık bir fotoğraf makinesi olan Rocket’ın hayatı bu noktada Ze’yle kesişecektir. Rocket, fotoğraf makinesini bu bitmez tükenmez katiamları belgelemek için kullanacaktır.

____

Rüzgar Yolculukları

Rüzgar Yolculukları – Los viajes del viento (2009, Ciro Guerra, Kolombiya)

Ignacio Carillo, hayatının büyük kısmını Kuzey Kolombiya köylerini gezerek ve akardeon çalarak geçirmiştir. Evlenir ve küçük bir kasabaya yerleşerek göçebe hayatını terk eder. Ancak karısının ölümünden sonra lanetli olduğunu düşündüğü akardeonunu bir daha çalmamaya yemin eder ve enstrümanı yasal sahibine geri vermek için son bir yolculuğa başlar. Yolda kendisinin çırağı olmak isteyen Ferman’la karşılaşır. Yalnızlıktan bıkan Ignacio, Ferman’nın isteğini kabul eder ve yolculuğa birlikte devam ederler.

_____

La danza de la realidad

Gerçeğin Dansı – La danza de la realidad (2013, Alejandro Jodorowsky, Şili)

Bu film, 1970′lerde Fando ve Lis ile El Topo gibi metafizik tripleri pop art ve dini metaforlarla birleştirdiği filmleriyle yeraltı sanat dünyasının ve uluslararası karşı kültür hareketinin süperstarı olan Alejandro Jodorowsky’nin “derin geçmişi” üzerine bir zihin egzersizi. Jodorowsky’nin kendi sözleriyle “The Dance of Reality, benim otobiyografik romanımın bir uyarlaması, kendi sinemamın bir rönesansı. Bana kalırsa bu film, zihinsel bir atom bombası gibi. Kendimi yeniden keşfetmek için çocukluğumun dibine iniyorum, büyüdüğüm yere geri dönüyorum.” 23 yıllık bir aradan sonra sinemaya geri dönen yönetmenin bu son filmi, Jodorowsky’nin Dune’u adlı, Dune’u David Lynch’ten önce çekemeyişini anlattığı belgeseliyle birlikte ilk kez Cannes’da gösterildi. Jodorowsky’nin 1929′da doğduğu kasaba olan Tocopilla’da çekilen filmde Jodorowsky’nin üç oğlu da rol alıyor.

_____

Güeros

Güeros (2014, Alonso Ruizpalacios, Meksika)

Ulusal Üniversite öğrencileri greve gidince, birbirinin en iyi arkadaşı olan Santos ve Sombra ile kardeşi Tomás zaman geçirmek için enteresan yöntemler geliştirmeye başlar. Meksikalı efsanevi folk-rock müzisyeni Epigmenio Cruz’un bir hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerinde “Bob Dylan’ı bile ağlatan” bu büyük adama, ölüm döşeğinde de olsa, saygılarını sunmak için yola düşerler. Başta son derece sıradan görünen bu yolculuk, gençler için Mexico City’nin gözle görünmez sınırları boyunca sürüp giden bir “kendini bulma” serüveni olacaktır.

____

Silencio en la tierra de los sueños

Silencio en la tierra de los sueños (2013, Tito Molina, Ekvador)

Kocasının ölümünden sonra, yaşlı kadının evini yalnızlık ve sessizlik kaplar. Kendi halindeki rutini ve kaderi en yakın arkadaşı olmuştur. Sadece rüyalarında yaşadığı 4 duvarın dışına çıkar. Kendisini zaman ötesinde sihirli bir ülkede görürü ve kelimeleri kullanmadan konuşur. Günleri gerçek ve rüya alemi arasında bu şekilde geçerken bir gün kapısında bir sokak köpeğini bulur… Senaristliğini ve yönetmenliğini Tito Molina’nın üstlendiği filmde Bertha Naranjo, Ney Moreira, Martín Rodríguez oynuyor.

_____

Embrace of the Serpent

El abrazo de la serpiente (2015, Ciro Guerra, Kolombiya)

Kolombiya yapımı filmde, Amazon şamanı ve kabilesinden hayatta kalan son kişi Karamakate ile iki bilimadamının iyileştirme özelliği olan kutsal bir bitkiyi 40 yıl boyunca Amazon bölgesinde araştırma hikayesidir.

____

Elena

Elena (2012, Petra Costa, Brezilya)

Elena annesi gibi bir oyuncu olmak ister. Bu hayal için ailesini terk eder. Ancak geride bıraktığı kardeşi onu bulmak için peşinden gider.

____

Madeinusa

Madeinusa (2006, Claudia Llosa, Peru)

Eski ile yeni arasındaki çatışmayı işleyen bu nefis masalın kahramanı, dinsel inançlara sıkı sıkıya bağlı ücra bir Peru köyünde yaşayan 14 yaşındaki Madeinusa’dır. Paskalya yortusundan önceki cuma ile pazar günü arasında tüm köy istediği davranabilir, çünkü Tanrı’nın o günlerde olup bitenleri görmediğine inanılır. Her şeye izin vardır. Madeinusa, kız kardeşi Chale ve babaları Don Cayo da bu geleneğe gözleri kapalı uyarlar. Fakat bir yabancının köye gelişiyle her şey değişir.

____

Eco de la montaña

Eco de la montaña (2014, Nicolás Echevarría, Meksika)

Sierra Madre’nin yükseklerinde yaşayan Huicholes adlı bir kabilenin öyküsünü anlatan belgesel yapımda,  kültürel bir ziyafet seyirciyi bekler. Müzikle içli dışlı bu kabile nedeniyle bulundukları dağa Eko Dağı adı verilmiştir.

____

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up