2000’den Sonra Çekilmiş 10 Güzel İran Filmi

Liste Ortadoğu Sineması

Zir-e poost-e shahr

1.Şehrin Kabuğu Altında – Zir-e poost-e shahr (Rakhshan Bani-Etemad, 2001)

Tuba, bir tekstil fabrikasında ağır koşullarda çalışmaktadır. Her akşam eve döndüğünde sorunlu ailesi ile de uğraşmak zorundadır: kocasından sürekli dayak yiyen hamile kızı, radikal siyasi hareketlere karışan ve başını derde sokan küçük oğlu ve İran’dan gitmek için Japonya’da mühendislik işi bulmaya çalışan, önemli işler başarma uğraşındaki büyük oğlu…

_______

Jazireh ahani

2. Demir Ada – Jazireh ahani (Mohammad Rasoulof, 2005)

İran Körfezine demirlemiş, insanların bir kasaba hayatı yaşadığı, batmakta olan bir gemi. Gemiyi demir yumrukla yöneten ama herkesin saygısını kazanmış Kaptan Nemat, bütün işi gövdeye sıkışmış balıkları kurtarmak olan bir çocuk, sürekli güneşi gözleyen yaşlı bir adam, idealist bir öğretmen, babasının başkasıyla evlendirmek istediği bir kıza aşık olan Ahmad…. Jafar Panahi ile birlikte 6 yıl hapis ve 20 yıl film yapmama cezası alan yönetmen Rasoulof, gemideki bu yaşamı, İran toplumunun bir metaforu olarak başarılı bir şekilde resmediyor.

______

Beed-e majnoon

3. Söğüt Ağacı – Beed-e majnoon (Mecid Mecidi, 2005)

Kör bir üniversite profesorü olan Youssef, birden ölümcül bir hastalığa yakalanıyor ve Fransa’da çok zorlu bir tedavi sürecinden geçiyor. Peki geri döndüğünde, daha önce sahip olduğu hayatı bulabilecek mi?

______

4. Santoori (Dariush Mehrjui, 2007)

Çok ünlü ve başarılı bir Santoor (İran Geleneksel Enstrümanı) virtüözü uyuşturucu batağına düşer ve onu seven karısı dahil her şeyini yavaş yavaş kaybeder. Çareyi bir sağlık kuruluşuna başvurmakta bulur ve sigarayı bırakmaya karar verir.

_____

Darbareye Elly

5. Darbareye Elly – Elly Hakkında (Asghar Farhadi, 2009)

Ahmad, Almanya’da yıllar boyu yaşadıktan sonra, İran’ı ziyaret etmeye karar verir. Üniversiteden eski arkadaşları, Ahmad’ın gelişi onuruna Hazar Gölü kıyısında hep birlikte üç gün geçirecekleri bir tatil planlarlar. Bu tatili düzenlemek, gruptaki kadınlardan birinin, neşeli Sepideh’ın sorumluluğundadır. Sepideh, gruptaki arkadaşlarının haberi olmaksızın, kızının anaokulu öğretmeni Elly’yi de davet eder. Almanya’da yaptığı mutsuz evlilikten henüz kurtulmuş olan Ahmad, İranlı bir kadınla bir yuva kurmak istemektedir. Bunu bilen arkadaş grubu, Sepideh’in Elly’yi niçin davet ettiğini yavaş yavaş anlarlar. Tatilin ikinci gününde, her şey iyi gidiyor gibi gözükürken bir olay neticesinde Elly ortadan kaybolur.

_____

Aynehaye Rooberoo

6. Facing Mirrors – Aynehaye Rooberoo (Negar Azarbayjani, 2011)

Rana evli bir kadın. Kocası hapiste; ticari ortağının taktığı borç nedeniyle. Üç dört yaşlarındaki oğluyla yaşam mücadelesi veriyor. Geleneksel bir kadın. Kocasından gizlice taksi şoförlüğü yapıyor. Adineh ise zengin bir aileye mensup. Babasının zoruyla ve görücü usulü ile istemediği bir erkekle halde evlendirilmek üzere. Evlilikten kurtulmak için evden kaçar. Asıl amacı cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak için ülke dışına çıkmak.

______

Jodaeiye Nader az Simin

7. Bir Ayrılık – Jodaeiye Nader az Simin (Asghar Farhadi, 2011)

Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

______

Mahi va gorbeh

8. Balık ve Kedi – Mahi va gorbeh (Shahram Mokri, 2013)

Bazen ‘sinemada artık yeni bir şey yapılamaz’ diye düşünürken, birdenbire bir film çıkıveriyor ve mahçup oluyoruz. 134 dakikalık tek bir plandan oluşan İran filmi Balık ve Kedi de böyle bir film. Malum, tek planlık filmlerin en muhteşemini Sokurov çekmişti, ama yönetmen Shahram Mokri’nin burada başka estetik dertleri var.

Kamp yapmaya giden bir grup üniversite öğrencisinin, yakınlardaki restoranda insan eti servis edildiğini öğrendiği gerçek bir olaydan yola çıkan film, sıradan bir korku filmi gibi başlıyor. Film bir yandan Blair Cadısı atmosferini sürdürürken, bir yandan da bir Kiarostami ya da Makhmalbaf filmiymişçesine yüzünü insana dönüp, sinemayla, gerçeklikle ve zamanla oynuyor. Korkunç olan, dramatik olan ve duygusal olanın yanında arada doğaüstü olana da dokunuyor ve buradan kendine has bir şiirsellik çıkarıyor.

____

Melbourne

9. Melbourne (Nima Javidi, 2014)

2014 Venedik Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nın açılış filmi olan filmin iki karakteri, Amir ve Sara, üniversite öğrenimi için ülkeleri İran’ı geride bırakarak Melbourne’e taşınmaya ve hayatlarında beyaz bir sayfa açmaya karar veriyor. Ancak uçaklarının kalkmasına yalnızca birkaç saat kala istemeden dahil oldukları trajik bir olay bütün planlarını bozuyor. Nima Javidi’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Melbourne, özenli ve girift senaryosuyla bolca övgü topladı.

_____

10. Masallar – Ghesse-ha (Rakhshan Bani-Etemad, 2014)

Masallar haklarını almak için mücadele etmek zorunda olan kadınların ve erkeklerin hikayesini anlatır: Kadınlar, yönetmenler, işçiler, entelektüeller, devlet memurları, sosyal hizmet görevlileri… Hepsinin tek bir ortak noktası var: Tutkulu ve aşıklar. Masallar, daha iyi bir yaşam için mücadele etmeye devam edecek gücü ve karşılaştıkları zorlukları aşma umudunu aşkta ve tutkuda bulan kadın ve erkeklere dair bir aşk hikayesi…

____

Taxi Tehran

Bonus: Tahran Taksi (2015) Cafer Penahi

65. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü alan Taxi’yi, rejim karşıtı yönetmen Jafar Panahi’nin İran’daki tüm yasaklara rağmen çekmiş. Filmde; Tahran’da bir taksiye yerleştirilen kamera, taksici ile müşteriler arasında geçen diyalogları kaydediyor. Tahran sokaklarında dolaşan taksinin şoför koltuğunda da yönetmenin kendisi, Jafar Panahi yer alıyor.

Taksiye binen birbirinden farklı yolcularla yapılan röportajlarda haklın ülke gündemiyle ilgili sorulara samimiyetle verdiği cevaplar, komedi ve dram öğelerini içeriyor ve İran toplumunun samimi bir portresini çiziyor.

_____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up