2000’den Sonra Çekilmiş 10 Güzel Çin Filmi

Keşfet Liste

Mang jing

Mang jing (2003)

Çin’de iki maden işçisi, kolay yoldan büyük paralar kazanmak için akıl almaz bir yöntem kullanırlar. Başladıkları her yeni işte gözlerine kestirdikleri birini öldürüp kaza süsü verdikten sonra, ölenin akrabası olduklarını iddia ederek patronlardan sus payı olarak yüklü miktarda para almaktadırlar. Son yapacakları işte köylü bir saf delikanlıyı kurban seçerler, ancak işler hiç bekledikleri gibi gitmeyecektir…

___

Gizem

Gizem (2012) Mystery

Yeni zenginler, çifte bir hayat ve sonucunda Çin´in megaopolü Wuhan´da işlenen bir cinayet… Lu Jie, genç bir kadınla otele girerken gördüğü güne dek kocası Yongzhao’nun çifte bir hayat sürdüğünden habersizdir. Dünyası başına yıkılır ama bu daha hiçbir şeydir. Birkaç saat sonra genç kadın bir arabanın altında can verir. Vakayı üstlenen polis memuru olayın kaza olmadığından emindir. Cannes’te Belirli Bir Bakış bölümünde ilk gösterimi yapılan film, Spring Fever / Bahar Sarhoşu’nun başarısının izinden gidiyor ve Çinli senarist-yönetmen Lou Ye’nin beş yıllık sansürün ardından sinemaya dönüşünü müjdeliyor. Merak edenler için; yönetmen son olarak 2014 yılında ‘Tui na’ adlı filmiyle yönetmen koltuğuna oturdu.

___

Zaman Tükeniyor 1

Zaman Tükeniyor  (1999) Am-zin

Müfettiş Ho Sheung Sang akıllı, işini iyi bilen bir polis memuru ve rehine kurtarma operasyonlarında çalışan kabiliyetli bir ara bulucudur. Ama bir gün bu yetenekli polis memurumuz çok zeki bir suçlunun (Andy Lau) dikkatini çeker, ve bir Hong Kong Suç çetesinin çökertilmesine yönelik çok ustaca ve ince hazırlanmış esrarlı bir oyunun içine sürüklenir. Yalnız, “’zeki suçlumuzun’ kanser hastalığı yüzünden çok az vakti vardır ve kendisince haklı bir motivasyonla hazırlanmış bu zeki planını gerçekleştirebilmek için zamanı gittikçe tükenmek üzeredir.

___

Tou ze

Sade Bir Hayat (2011) Tou ze

Genç bir adam ile bir hizmetçi arasındaki bağ, bir anne ile oğlununki kadar güçlü olabilir mi? Gerçek bir olaydan esinlenen ve filmin yapımcısı Roger ile ‘amah’ı (hizmetçi-dadı) Ah Tao arasındaki ilişkiyi işleyen Sade Bir Hayat, Hong Kong’un Oscar adayı oldu. Ah Tao kalp krizi geçirince, altmış yıldır çalıştığı ailenin yanından ayrılır ve bir huzurevine yerleşir. Fakat Roger yıllarca kendisine bakan bu kadını yalnız bırakmamaya karar verir.

____

Shi mian mai fu

Parlayan Hançerler (2004) Shi mian mai fu

859 yılı… Çin, ülkeye hükmetmekte olan Tang Hanedanı büyük bir güç kaybına uğramış ve düşüş yaşamaktadır. Ülkenin her tarafında asilerin oluşturduğu birlikler, imparatorluğa karşı savaş açmış ve halkı örgütlemektedirler. Asi birlikler içinde en büyük olanı ve her gün daha fazla sempatizan toplayanı ‘House of Flying Daggers’, liderlerinin öldürülmesine rağmen gücünden hiçbir şey kaybetmemiştir. Hatta kimliği belli olmayan yeni bir lider örgütün başına geçmiş ve asilerin daha da güçlenmesini sağlamıştır. Hükümet adına çalışan ajanlar, yaptıkları tüm araştırmalara rağmen örgütün yeni liderinin kim olduğunu öğrenemezler. İmparator için çalışan iki asker, Leo ve Jin, yeni lideri yakalamakla görevlendirilirler. Ancak normal yollardan sonuca ulaşamayacaklarını anlayan ikili, kendilerini House of Flying Daggers’le bağlantıya sokacağına inandıkları bir plan yaparlar. Jin, Wind adını kullanarak, isyancıları destekleyen bir savaşçı kılığına girecek ve eski liderin kızı olduğunu düşündükleri Mei ile ilişki kuracaktır. Örgütle bağlantıya girmesi gereken kıza yardım edecek olan Jin, bu şekilde yeni liderin kimliğini de öğrenecektir. Ancak hiç hesapta olmayan duygular Jin ve Mei’nin birbirlerine aşık olmasına yol açar.

Hero’nun yönetmeni Zhang Yimou’nun şiirsel bir sanat yönetmenliği sergilediği büyüleyici bir masal…

____

 

Korkusuz

Korkusuz (2006) Huo yuanjia

Babasının bir dövüş sırasında herkesin önünde yenilmesinden büyük bir utanç duyan küçük Huo, dövüş konusunda olabileceğinin en iyisi olmaya karar verir. Fakat hayatta her şeyden çok sevdiği ailesi, intikam için gerçekleştirilen bir saldırı sonucunda öldürülünce, bu Huo’ya büyük zarar verir. Bu olaylardan sonra, Yuanjia kaçar, yaşamak ya da ölmek umurunda değildir.

Tüm umudunu kaybettiği anda, büyük anne Sun ve kör torunu, onu bulurlar ve yeşillikler içindeki köylerine götürürler. Bu insanların nazikliği ve cömertliği sayesinde Yuanjia, kendisi için yeni bir yaşam tarzı bulur ve gerçekten uğrunda dövüşülecek kadar değerli bir şey keşfeder.

Juanjia kendini bildi bileli dövüş sanatları öğrenmek istemektedir. Babası, mükemmel bir dövüşçü olmasına rağmen, oğlunun kendisinin yolunu izlemesini istememiş ve onu eğitmemiştir. Babasının bu davranışı, Yuanjia’nın bu konudaki isteğini daha da güçlendirir ve arkadaşı Nong Jinsun’un yardımıyla kendini eğitmeyi başarır.

_____

Üç Defa (2005) Zui hao de shi guang

Üç ayrı zamanda geçen üç aşk hikayesinin anlatıldığı film, Aşk Zamanı, Özgürlük Zamanı ve Gençlik Zamanı adlı üç bölümde işleniyor.

____

Aşk Zamanı

Aşk Zamanı (2000) Fa yeung nin wa

Aşk Zamanı, 1960’larda Hong Kong’da hınca hınç dolu küçük bir apartmanda geçiyor. Yaşamlarının en sonunda kesişmesinin hiç de hayret uyandırmayacağı kadar dip dibe vakit geçiren iki komşu, Tony Leung ve Maggie Cheung, eşlerinin birbirleriyle ilişkisi olduğundan şüpheleniyorlar; ancak kendileri de tıpkı onlar gibi bir ilişkiye girip girmeme konusunda tereddüt içindedirler. Bunun yerine, buluşup sessiz yemekler yiyip utangaç sohbetler ediyorlar; birlikte zaman geçirdikçe, belki de gerçekten birbirleri için yaratıldıklarını fark ediyorlar.

Bununla birlikte, her zamanki gibi senaryosuz çalışan yönetmen Wong, sadakatsizlik öyküsünün garip şekilde ketum ve kestirilemeyen bir biçimde bitmesine izin veriyor. İzleyicinin için için kaynayan bir romantizm hissettiği noktada Wong, hüzünlü bir vazgeçiş görüyor. İki potansiyel sevgili, iki uydu gibi birbirlerinin yakınında dolanmalarına karşın hiçbir zaman aynı yörüngeyi paylaşamayabileceklerini anlamış gibiler. Söz konusu olan karşılıksız değil, karşı konulan bir aşk: Kader onları birlikte olmaya zorlasa da Leung ve Cheung ayrı kalmak için çabalıyor. Wong bu garip ilişkiyi, valsin zarafet ve ritmini yansıtan bir koreografiyle sunuyor. Her zamanki görüntü yönetmeni Christopher Doyle’la çalışan Wong, çifti daracık merdivenlerde karşılaşırken, karanlık sokaklarda havadan yakınırken ve gizemli bir şekilde iki gerçek sevgilinin yapacağı türden tartışmalar yaparken ağır çekimle izliyor.

Müziği her zaman olduğu gibi dahice kullanan Wong, tekrarlandıkça etkisi gizemli bir biçimde artan enstrümantal bir Nat King Cole parçasını tercih etmiş bu kez. Filmin her sahnesi ışıltı saçıyor ve özenle araştırılmış olsa da göze batmayacak şekilde kullanılmış dönemsel ayrıntılarla dolup taşıyor; kamera bu ayrıntıları, olan bitene gizlice tanıklık edercesine puslu bir düşsellik içinde kaydediyor. Cheung, envai çeşit güzel elbisenin içinde öylesine büyüleyici ve zevk sahibi yakışıklı Leung’u öylesine kusursuz bir biçimde tamamlıyor ki ikisinin sonunda birlikte olmasından yana oluyorsunuz. Kavuşmamaları sürpriz olmuyor; ama yaşanmamış ilişkilerinin duygusal şiddeti, olağanüstü bir etki yaratıyor.

____

Hala Hayatta

Hala Hayatta (2006) Sanxia haoren

Jia Zhangke’nin Yalan Dünya’nın ardından çektiği bu film, “seçim yapma” olgusunu anlatıyor. Filmin başkişileri özgürlüklerini ve saygınlıklarını aşka ilişkin seçimleriyle elde ediyor. Yangtze Irmağı’nın kıyısında, yarı yarıya Üç Boğaz Barajı’nın topladığı suların altında kalmış küçük bir kasabada geçen filmde, birbiriyle çakışan iki öyküde, ayrı yaşayan ve iki yıl sonra karşılaşan iki çifti izliyoruz. Çiftlerden biri yeniden birleşmeyi, diğeri ise ayrı kalmayı seçecektir.

____

Qian li zou dan qi

Qian li zou dan qi (2005)

Tek başına binlerce kilometre… Film, az konuşan, sert bir mizaca sahip yaşlı Takata’nın, oğlunun hastaneye kaldırıldığını öğrendikten sonra çıktığı yolculuğu perdeye taşıyor. Oğlunun bir opera sanatçısının seslendireceği eseri kaydetmek istediğini öğrenen Takata, bu arzuyu bizzat yerine getirmek için yola çıkar ama türlü zorluklar onu beklemektedir.

___

Günahın Dokunuşu

Bunları da gözden kaçırmamak gerek:

Kirli İşler (2002) Mou gaan dou

Xing fu shi guang (2000)

Ip Man (2008)

2046 (2004)

Altın Çiçeğin Laneti (2006) Man cheng jin dai huang jin jia

Dikkat Şehvet (2007) Se, jie

Musa (2001)

Nanjing! Nanjing! (2009)

Günahın Dokunuşu (2013) Tian zhu ding

Pekin Bisikleti (2001) Shiqi sui de dan che

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up