Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Şöhretler Şehrinin Sırları ve Geçmişine Yolculuk

50’lerin başında Los Angeles artık küçük bir çöl kasabası olmaktan çıkıp, ünlüler ve onların boy gösterdiği TV’ler, gazeteler aracılığıyla artık hayaller şehrine dönüşmeye başlamıştır.

Yayınlandı

tarihinde

hakan-kara

Los Angeles Sırları (L.A. Confidential)… 35 milyon dolar bütçe ile 1997 yılında çekilen bu film içerisinde barındırdığı karakterleri ile beraber ünlü ve şöhretler şehri Los Angeles sokaklarının arka planında yaşananları anlatmaya çalışırken; başarılı ve bir o kadar da mükemmele yakın senaryo ve kurgusu ile sizleri yaklaşık 2 saatten fazla ekran karşısına kilitleyebiliyor. Ve ortaya belki de bazılarının aşırı abartılı bulacağı ama birçok sinema eleştirmeni tarafından beğenilen polisiye filmlerden biri çıkıyor.

50’lerin başında Los Angeles artık küçük bir çöl kasabası olmaktan çıkıp, ünlüler ve onların boy gösterdiği TV’ler, gazeteler aracılığıyla artık hayaller şehrine dönüşmeye başlamıştır. (Bu dönüşümü anlatan ufak bir gazetecilik dokunuşu ile başlıyor film.) Artık hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkes Los Angeles yollarına düşmektedir. (Tipik bir köyden indim şehre havası, İstanbul’a gurbete gitmek veya enötesi Almanya’ya giden gurbetçilerimizin yaşadığı durumlar akla gelebilir.) Los Angeles yer altı dünyasını elinde tutan ve patronluğunu yapan Mickey Cohen’in yaşadıkları ve yaptığı işler Los Angeles’in yeni imajına uymadığı için artık yakalanma vakti gelmiştir: tabii onun bıraktığı boşluğu doldurmak isteyen diğer suç örgütleri arasında liderlik savaşı da artık kaçınılmazdır.

Bu sırada birden bire Cohen’in tüm adamları öldürülmeye başlanır. Öldürülenler arasında bir polis de vardır. Bir kafede işlenen bu cinayet sonrasında aynı bölümde çalışan farklı karakterdeki polislerin, farklı yollarla çözüme yaklaşmasını izlemeye başlıyoruz. Bunlar ise; Ed Exley, L.A. Polis Departmanı’nın altın çocuğudur ve geleceği parlaktır. Kurallara bağlı ve her şeyi kanunlara göre yapmayı prensip haline getirmiştir. Doğru bildiğinden şaşmaz, ceza çekmesi gerekenleri savunmayan ve gerektiğinde bölüm arkadaşlarını da gammazlamayı göze alan yapısı onu sevilmeyen adam haline getirir: ama aklını kullanması ve siyaseti başarıyla gerçekleştirmesi, bir anda terfi almasına neden olur ve istediği rütbeyi alır.

l.a.confidential

 

Bud White ise, çabuk sinirlenen, agresif, geçmişinde yaşanan bir olay nedeniyle kadınlara karşı farklı bir bakış açısı olan, gerçeğe ve doğruya ulaşmak için her türlü yola başvuran ve gerektiğinde adaleti kendi elleriyle sağlayan biridir. Üçüncü ve son polis Jack Vincennes ise; L.A. Polis Departmanını anlatan bir televizyon dizisine danışmanlık yapmakta, tanınmış ve gündemde olmayı seven, haşarı çocuk yapıda olan biridir. Bu üç kişi, bu yaşanan cinayet olayını soruşturmak için farklı yollardan ilerlerler ama şartlar onları bir araya gelirler. Ancak soruşturmanın çok çabuk sonuçlanması onları rahatsız eder. Ve araştırmaları onları çok güzel bir kadına kadar götürür.

Filmin en iyi özeti bu sanırım; yine de bu filmi izleyenlerin sanırım ortak görüşü harika bir senaryosu olduğudur. Bunun yanına filmin etkileyici kurgusu ile muhteşem oyuncu kadrosunu eklersek ortaya mükemmel bir film çıkıyor: bu durum filmin IMDB puanını sonuna kadar hak ettiğinin göstergesi adeta. Film para ve güç nedeniyle yöneticilerin ne kadar yozlaştığını gösterirken, bir kadın veya kadın bedeni (cinsellik) nedeniyle bir şehirde neler yaşanabileceğinin göstergesi olan iyi bir özet filmi var karşımızda. Aynı zamanda, o dönem Amerika’sında yaşanan ‘hayaller şehri’ imajının nasıl da kötü sonuçlar doğurduğunun da kopyası niteliğinde bir film. Filmi izlerken 1950’li yıllar o kadar mükemmel yansıtılmış ki; kostümler, müzikler, arka planlar vs. her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Filmin başlangıç kısmında ise, 50’li yılların renklendirilmiş görüntülerinden de faydalanılmış. Filmde çok karakter var ve bu da bir süre sonra ( filmin süresi de uzun ) isimleri karıştırmanıza neden olabilir ama tüm karakterler en ince ayrıntısına kadar anlatılmış ve izleyiciye aktarılmış. Bu da kurguyu sağlamlaştıran sebeplerden biri.

LA-Confidential_Cast

Enteresan kurgusu, dönem şartlarını çok güzel bir şekilde aktarması, mükemmele yakın oyunculuk ve görsel olarak da tatmin edici bir izleme keyfi vermesi ile beraber Kim Basinger, Russell Crowe, Guy Pearce, James Cromwell, Kevin Spacey gibi isimlerle donatılmış kadro ile beraber film zaten kendini izletmek için bas bas bağırıyor diyebilirim. Film Kim Basinger ve senaryosuyla iki Oscar kazandı. Polisiye filmler arasında bir başyapıt olarak gösterilebilir. Kesinlikle izlenmeli ve ne kadar muhteşem bir senaryoya sahip olduğu görülmeli…

İyi seyirler…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler