Siyahi Bir Kadının Kimlik İncelemesi: On Monday of Last Week

Afrika Sineması

Dünyaca ünlü Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie’nin On Monday of Last Week adlı kısa öyküsü sinemaya uyarlanıyor.

Ödüllü yazar, geçen sene üçüncü romanı Americanah’ın uyarlaması için Eclipsed yıldızı Lupita Nyong’o’ya bütün film haklarını vermişti, roman yenice Amerika’ya göç etmiş Nijeryalı bir kadının gözünden siyahi kimliği inceliyor.

Kwaku Ananse filmi 2013’te Afrika Film Ödülleri’nde en iyi kısa film ödülünü alan Owusu Ngozi Chimamanda’nın On Monday of Last Week öyküsünün film uyarlamasının hem yönetmenliğini hem de yapımcılığını üstlenecek. Öyküde Nijeryalı bir kadının kendini keşfetmeye doğru giden yolculuğu ve güzellik standartlarının karmaşık politikaları anlatılıyor.

Owusu; günümüz Afrikalı yazarlarının edebi eserlerini filme uyarlama konusunda bir gereklilik gördüğünü belirtir. Obibini Pictures’ın basın bildirisinde Owusu şunları vurgular, “ Adichie’nin ırk, liberalizm ve cinsiyet ile ilintili temaları içeren kısa öyküsü On Monday of Last Week filmlerimdeki Afrikalı göçmenin ‘üçlü bilinc’ini yansıtıyor. Ben bu filmlerde avangart sinema, güzel sanatlar ve Afrikalı gelenekler arasında gidip geliyorum bu şekilde kimliğin doğasındaki karmaşıklığı yansıtmayı amaçlıyorum.” Yakın zamanda bir Off-Broadway oyunu olan Sojourners’ta yer alan Nijeryalı aktris Chinasa Ogubagu filmde başkahraman Kamara’yı canlandıracak. Ganalı rapçi “M.anifest” ile filmin müzikleri için imzalar atıldı.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up