SİYAD’a Göre 2019’un En İyi 20 Yabancı Filmi

Liste

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 2019’da Türkiye’de vizyona giren en iyi yirmi yabancı filmi belirledi.

 Dernek üyelerinin oylarıyla belirlenen yirmi filmlik listenin ilk sırasında, geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan ve o günden bugüne ödüle doymayan Bong Joon-ho imzalı Parazit bulunuyor. 

SİYAD üyelerinin seçimiyle belirlenen 2019’un en iyi yirmi yabancı filminin sıralı listesi şöyle:

1. Parasite (2019) Parazit – IMDb 8,6

Usta sinemacı Bong Joon-ho’nun Altın Palmiye ödülüne layık görülen filmi Parasite, metropolleşen Seul’un yuttuğu bir muhitte, bodrumdan hallice bir evde yaşayan Kim ailesinin, oğul Ki-woo’nun varlıklı Park ailesinin kızları Da-hye’nin özel öğretmeni olması sonrası başlarından geçenleri konu ediniyor.

2. Portrait of a Lady on Fire (2019) Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi – IMDb 8,3

Céline Sciamma’nın 2019’un en iyi yapımları arasında gösterilen filmi Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi , gönlünün olmadığı bir evliliğe sürüklenen Héloïse ile gizli bir şekilde onun portresini çizmek zorunda olan Marianne’nin giderek derinleşen ilişkilerini odağına alıyor.

3. Burning (2018) Şüphe – IMDb 7,6

Haruki Murakami’nin Barn Burning isimli kısa öyküsünden uyarlanan ve Cannes’dan iki ödülle birden dönen Şüphe, yarı zamanlı kurye olarak çalışan Jongsu’nun, eski komşusu Haemi ile karşılaşması sonrası gelişen olayları konu ediniyor.

4. Shoplifters (2018) Arakçılar – IMDb 8,0

Cannes’da Altın Palmiye’ye layık görülen Arakçılar, ufak ölçekli dümenler çevirerek hayatlarını sürdüren bir ailenin, sokakta buldukları bir çocuğu aralarına almalarıyla gelişenleri anlatıyor.

5. Joker (2019) – IMDb 8,7

Joaquin Phoenix’in başrolünde olduğu Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in, zihninin psikolojik olarak yavaş yavaş tekinsiz sulara yelken açmasıyla bildiğimiz anlamıyla Joker karakterine dönüşümünü konu ediniyor.

6. The Favourite (2018) Sarayın Gözdesi – IMDb 7,6

Kraliçe’nin her şeyiyle yakından ilgilenen Lady Sarah’nın, saraya yeni gelen Abigail ile arasında başlayacak olan gözdelik mücadelesini konu edinen The Favourite’da Kraliçe Anne’e Olivia Colman hayat verirken; amansız mücadele içindeki ikili rolünde seyirci karşısına Emma Stone ve Rachel Weisz çıkıyor.

7. Dolor y Gloria (2019) Acı ve Zafer – IMDb 7,7

Usta yönetmen Pedro Almodóvar’ın yeni filmi Acı ve Zafer artık hayatının belli bir dönemini geride bırakmış olan yönetmen Salvador Mallo’nun ilk aşkından bugünkü ilişkilerine, geçmişten bugüne yaptığı tüm tercih ve yaşamında iz bırakan olayların ruhunda büyük bir gürültü yaratarak şimdiki hikâyesini etkilemesini konu ediniyor.

8. Beanpole (2019) Uzun Kız – IMDb 7,2

Bir çok festivalden ödülle ayrılan ve en son Rusya’nın 2020 Oscar adayı olarak seçilen film, 2.Dünya Savaşı sonrasında, Leningard’da normal bir hayat kurmaya çabalayan iki genç kadının hikayesini anlatıyor.

9. Happy as Lazzaro (2018) Mutlu Lazzaro – IMDb 7,6

Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne layık görülen Mutlu Lazzaro, oldukça iyi yürekli olan genç köylü Lazzaro ve hayalgücü tarafından lanetlenmiş soylu genç Tancredi arasındaki buluşma hikâyesinin öyküsüdür.

10. Sorry We Missed You (2019) Üzgünüz, Size Ulasamadık – IMDb 7,8

Ken Loach’un yönettiği Üzgünüz, Size Ulasamadık, giderek çoğalan borçlarla baş etmeye çalışan Ricky-Abbie çifti ve çocuklarının, Ricky’nin bir teslimat işine başlaması sonrası hayatlarının değişimini konu ediniyor.

11. Synonymes (2019) Eş Anlamlılar – IMDb 6,7

Nadav Lapid’in senaryosunu yazıp yönettiği Eş Anlamlılar, bir türlü kendini ait hissetmediği İsrail’den yaşamayı çok istediği Paris’e gitmenin yolunu bulan Yoav’un hikâyesini ele alıyor.

12. Gräns (2018) Sınır – IMDb 7,0

Geçen yıl Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’ne layık görülen, Oscar Ödülleri’nde En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı ödülüne de aday gösterilen Sınır, gümrük memuru olarak çalışan ve insanlardaki korkuyu tespit etmede kendine has bir altıncı his melekesi olan Tina’nın, gizemli yabancı Vore ile karşılaştıktan sonra değişen hayatını konu ediniyor.

13. Once Upon a Time… in Hollywood (2019) Bir Zamanlar… Hollywood’da – IMDb 7,8

1969 yılının Los Angeles’ında geçen Bir Zamanlar… Hollywood’da, artık ışığını kaybetmiş bir televizyon yıldızı ve kendisinin dublörünün, Hollywood Altın Çağı’nın son yıllarında günden güne çetrefilleşen film endüstrisinde yeniden şöhret ve başarı elde etmek için verdikleri çabayı konu edinirken bu ikilinin hikâyesinin arka planında aynı yıl gerçekleşen ve bahsi geçen aktörün kapı komşusu olan Sharon Tate’in de aralarında bulunduğu beş kişinin öldürüldüğü Manson katliamını çıkış noktası olarak alıyor.

14. Monos (2019) – IMDb 7,4

Alejandro Landes’in Lord of the Flies ve Apocalypse Now gibi yapıtlarla anılan filmi Monos, Kolombiya’nın neredeyse erişilmez dağ ve ormanlarında Amerikalı bir kadını rehin tutan sekiz çocuk askerin hikâyesini anlatıyor.

15. Dogman (2018) – IMDb 7,3

Usta yönetmen Matteo Garrone’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Dogman, iyiyle kötü arasında sıkışmış, onurunu kazanmak isterken masumiyetini kaybeden köpek kuaförü Marcello’nun hikâyesini konu ediniyor.

16. The Sisters Brothers (2018) Sisters Biraderler – IMDb 7,0

Patrick DeWitt’in Sisters Kardeşler kitabından uyarlanan Sisters Biraderler’in yönetmen koltuğunda Jacques Audiard otururken başrollerini John C. Reilly ve Joaquin Phoenix paylaşıyor.

17. The Golden Glove (2019) Altın Eldiven – IMDb 6,7

Fatih Akın’ın Heinz Strunk’ın ilk kez 2016 yılında yayımlanan aynı adlı kitabından uyarladığı Altın Eldiven , 1970’li yıllarda Hamburg’da dört kadını öldüren ve öldüreceği kişileri Zum Goldenen Handschuh adlı bardaki kişiler arasından seçen seri katil Fritz Honka’nın hikâyesine odaklanıyor.

18. By the Grace of God (2018) Yüzleşme – IMDb 7,3

François Ozon’un prömiyeri Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen yeni filmi Yüzleşme, Katolik ruhbanlarının pedofili vakalarına istismara maruz kalmış kişiler açısından bakan bir dramı konu ediniyor.

19. Midsommar (2019) Ritüel – IMDb 7,2

Hereditary ile tanınan Ari Aster’in yazıp yönettiği Ritüel, İsveç’te izole bir kasabada yaz gün dönümünün belli ritüellerle kutlandığı Midsommar etkinliklerine katılan genç bir çiftin iyice sarpa saran hikâyesini konu ediniyor.

20. Capharnaüm (2018) Kefernahum – IMDb 8,4

Nadine Labaki’nin yönettiği Kefernahum, resmi bir doğum belgesi olmayan, 12 yaşında olduğu bile adli tetkikler sonucu ortaya konabilen Beyrutlu genç Zain’in, yoksulluk ve şiddet ortamında var olma mücadelesini ailesine karşı açtığı dava etrafında ve gerçekçi bir anlatıyla ele alıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up