SİYAD: ”Kültür ve Turizm Bakanını İstifaya Çağırıyoruz.”

Manşet

SİYAD – Sinema Yazarları Derneği, Beyoğlu Emek Sineması’nın yıkımını protesto yürüyüşünde çıkan olaylar ile ilgili bir açıklama yayınladı.

siyad

Açıklama şöyle: “İleri demokrasi”ye geçtiği iddia edilen Türkiye, sinemaseverlerine ve sinema sanatçılarına polis terörü uygulayan ilk ülke olarak tarihe geçmiştir. Emek Sineması’nın yıkımını protesto amacıyla düzenlenen barışçıl bir yürüyüş, polisin bibergazı ve tazyikli suyla saldırısı sonucu vahşi biçimde dağıtılmış, binlerce insanın bulunduğu İstiklal Caddesi savaş alanına döndürülmüştür. En küçük toplumsal eylemde dahi orantısız güç kullanmayı, gaz ve su sıkmayı alışkanlık haline getiren polisin baş sorumlusu olduğu olaylar sonucu, derneğimizin ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) üyesi, Altyazı dergisi editörü arkadaşımız Berke Göl, üç kişiyle birlikte yaklaşık altı saat gözaltında tutulmuştur. Olaylar sırasında kaydedilen görüntüler, gözaltındakilerin saldırgan değil, polis terörünün mağduru olduklarını açıkça kanıtlamaktadır. Türkiye ne yazık ki, tarihi bir sinema salonuna sahip çıkmak isteyenlerin bile şiddetle ezilmeye çalışıldığı bir ülke haline getirilmiştir. 32. yılını kutlayan uluslararası bir film festivalin tam ortasında, Costa-Gavras başta olmak üzere konuk yabancı sinema sanatçılarının, film eleştirmenlerinin ve yabancı medya temsilcilerinin bulunduğu bir ortamda, yüzlerce sinemasever ve o sırada İstiklal Caddesi’nde bulunan binlerce insan hayati tehlikeyle karşı karşıya bırakılmıştır. Üç gün önce, onursal başkanımız Atilla Dorsay’a Emek Sineması yıkıcıları tarafından uygulanan fiziki ve sözlü şiddetle, dünkü olaylar için bir işaret verildiği anlaşılmaktadır. Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli, saldırı emrini veren sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır.

 

Saygılarımızla.

SİNEMA YAZARLARI DERNEĞİ (SİYAD) YÖNETİM KURULU

8 Nisan 2012

Sinefesto | Yağmur Ceylan

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up