Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

SİYAD En İyiler Seçkisi Eylül Ayı Boyunca Atlas 1948 Sineması’nda

‘En İyiler’ SİYAD seçkisinde!

Yayınlandı

tarihinde

İstanbul SinemaMüzesi ve Tarihi Atlas Sineması açıldığı günden bu yana birbirinden özel filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Atlas 1948, eylül ayı boyunca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) işbirliğinde hazırlanan ‘En İyiler’ seçkisi ile çok özel filmleri sunuyor.

SİYAD tarafından hazırlanan seçkide farklı ekollerden dünyanın önemli yönetmenlerinin filmleri yer alıyor. Filmleri vizyonda seyredemeyen sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir fırsat niteliğinde olan seçkide ilk olarak Jérémy Clapin’in Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünden büyük ödülle dönerek bunu başaran ilk animasyon olan “Jai Perdu Mon Corps-Bedenimi Kaybettim” filmi gösterilecek.

Seçki kapsamında Taika Waititi’nin, Christine Leunens’in “Gökyüzü Hapsi” adlı kitabından uyarladığı ve birçok uluslar arası yarışmadan ödülle döndüğü “Jojo Rabbit-Tavşan Rabbit” filmi izleyiciyle buluşacak.

Cesar Diaz’ın 72. Cannes Film Fesitvali’nde Eleştirmenler Haftası’nda “En İyi İlk Film” ve “En İyi Film” ödüllerinin sahibi olan, Belçika’nın Oscar adayı seçilen, Guetemala’daki iç  savaşa odaklanan “Nuestras Madres- Annelerimiz” filmi de seçkide gösterilecek filmler arasında yer alacak.

SİYAD Seçkisi’nde 76. Venedik Film Festivali’nden dört ödülle dönen ve Türkiye’de “Subay ve Casus” adıyla vizyona giren Roman Polanski’nin “J’accuse-İtham Ediyorum” filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın  birçok şehre seyahat eden ve hepsinde de anavatanı Filistin ile türlü benzerlikler bulan bir adamın hikayesini konu edindiği ödüllü filmi “It Must Be Heaven-Burası Cennet Olmalı” filmi de seçki de kaçırılmaması gereken filmler arasında bulunuyor.

Yönetmenlik koltuğunda Juliano Dornelles ve Kleber Mendonça Filho’nun yer aldığı birçok uluslar arası yarışmadan “En İyi Film” ödülüyle dönen macera-aksiyon türündeki “Bacarau” filmi de sinemaseverlerde merak uyandıracak.

Usta yönetmen Roy Andersson’un Binbir Gece Masalları’ndan ilham aldığı “Om detoändliga-Sonsuzluk Üzerine” filmi de SİYAD Seçkisi’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Sinemasaverler, Oscar’a iki dalda aday olan ve birçok uluslar arası yarışmadan ödül kazanan Ljubomir Stefanov ve Tamara Kotevska imzalı Makedonya’daki bal üreticisi Hatice’nin hikayesinin anlatıldığı “Honeyland-Bal Ülkesi”ni de tarihi Atlas Sineması’nda izleme fırsatı bulacaklar.

SİYAD Seçkisi’nde yönetmen Ladj Ly’in Paris banliyösündeki günlük yaşama mercek tuttuğu ödüllü filmi “Les Miserables-Sefiller” ile Çek yönetmen-senarist Vaclav Marhoul’un, Polonyalı ünlü yazar Jerzy Kosinski’nin kült romanı “The Painted Bird-Boyalı Kuş”tan uyarladığı aynı adlı filmi de izleyiciyle buluşacak.

Sinemaseverler, 26 Eylül Pazar günü ise Andy Serkis’in yönetmen koltuğunda oturuduğu ve MARVEL’in en büyük ve en karmaşık karakterlerinden biri olan ölümcül koruyucu Venom serisinin ikinci filmi “Venom: Zehirli Öfke 2” ile aksiyona doyacaklar.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri Ankara’da Tamamlandı

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri Ankara programını gerçekleştirdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 3. kez düzenlenen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından düzenlenen “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” tamamlandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından düzenlenen “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” Ankara programını gerçekleştirdi. 30 Eylül’de İstanbul Sinema Müzesi Atlas Sineması’nda usta senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı ağırlayan 3. FİYAB Sinema Sektör Günleri, 16-17 Ekim tarihlerinde Ankara Gazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde etkinliklerini düzenledi.

Ankaralı sinemaseverleri Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Konferans Salonu’nda ağırlayan “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” COVID-19 önlemleri alınarak yapıldı. Sektör profesyonellerinin telif haklarından, sinema destek fonlarına, müzik tasarımından oyunculuğa kadar birçok konuyu ele aldığı etkinlik, başarılı oyuncu Kemal Uçar’ın sunuculuğunda yapıldı. Her bir oturumu tek tek sunan Uçar, “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” ni sunmaktan ve etkinlikte yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Ayrıca iki gün boyunca FİYAB Sinema Sektör Günleri’nde yer alan ve fotoğraf makinelerinin yanı sıra ışık malzemeleriyle yer alan Fujifilm standı, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

16 Ekim Cumartesi günü başlayan etkinlik açılışını, Avukat Aytül Özkan’ın sunuculuğunda ‘Telif Hakları ve Sinema’ adlı oturumla başlattı. Özkan, sinema sektöründe yaşanan telif hakları sorunları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Film yapımı konusunda önemli bir fonlama kaynağı olan Eurimages’ın Türkiye Temsilcisi Ece Tarlan ‘Eurimages Destekleri” adlı sunumuyla, katılımcılarla bir sonraki etkinlikte bir araya geldi. Bir sonraki oturum ise, “Bıyık” adlı kısa filmiyle 2015 yılında Cannes Film Festivali’nde ülkemizi temsil eden yönetmen Umut Delimehmet ile gerçekleşti. FİYAB Üyesi yapımcı ve yönetmen Yiğit Nalçacı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda, kısa filmde yönetmenlik konusu ele alındı. Bir diğer oturumda ise, gazeteci ve yazar Uğur Kavas konuk edildi. “Ankara’dan Sahneler” konulu oturumda Kavas, hikayesi Ankara’da geçen ve çekimleri Ankara’da yapılmış olan filmler üzerine yaptığı araştırmayı bu oturumda anlattı. “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” nde ilk gün, şu sıralar “Camdaki Kız” dizisinde Billur karakterine hayat veren başarılı oyuncu Merve Polat’ın konuk olduğu oturum ile sona erdi. Eleştirmen ve sunucu Deniz Ali Tatar’ın moderasyonunu üstlendiği oturumda Polat, kısa filmde oyunculuk ve oyunculuk mesleğinde yaşadığı tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’nde ikinci gün, “Sinemada Foley Tasarımı” oturumuyla başladı. Oturumda foley sanatçısı Ali Ören, foley sanatı konusundaki tecrübelerini anlattı. Bir sonraki etkinlik ise; “Biz Böyleyiz”, “Bir Nefes Daha”, “Bina” ve “Yok Artık” gibi filmlerin yapımcısı Müge Özen’in “Yapımcının Fon Bulma Yolculuğu” adlı sunumuyla devam etti. Eleştirmen ve sunucu Deniz Ali Tatar’ın moderasyon ettiği etkinlikte Özen, yapımcılık tecrübelerini anlatırken; bir sinema yönetmeninin yapım konusunda nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda detayları da katılımcılarla paylaştı. FİYAB Üyesi yapımcı ve yönetmen Yiğit Nalçacı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen bir diğer etkinlikte ise konuk, yönetmen Seyid Çolak oldu. İlk filmi “Kapan” ile birçok festivalden ödüllerle dönen Çolak, “İlk Filmin Yapım Hikayesi” adlı oturumda tecrübelerini anlattı. Yapımcı Okan Özbay ise, “Ankara’da Film Yapımcılığı” adlı oturumda yapımcılık serüvenini anlattı. Özbay’a oturumda, sunucu Kemal Uçar moderasyon yaptı.

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri, son oturumunu ise Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni Cansu Boğuşlu ile gerçekleştirdi. Son olarak 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan “Birlikte Öleceğiz” filminin görüntü yönetmenliğini üstlenen Boğuşlu, “Fotoğraftan Sinematografiye” adlı oturumda hem yönetmenlik hem de görüntü yönetmenliği üzerine yaşadığı tecrübeleri aktardı. Etkinlik sonunda ayrıca, Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Erdal Zorba’ya FİYAB tarafından bir plaket sunuldu. Üçüncüsü bu yıl gerçekleşen 3. FİYAB Sinema Sektör Günleri, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’nin Ankara Programı Açıklandı

Detaylar belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’nin Ankara’da düzenlenecek ikinci ayak programında detaylar belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından düzenlenen “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri ilk ayak programını, 30 Eylül’de İstanbul Sinema Müzesi Atlas Sineması’nda gerçekleştirmişti. Usta senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı ağırlayan 3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’nin, Ankara’da düzenlenecek ikinci ayak programında detaylar netleşti. 16-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” Ankaralı sinemaseverleri, Gazi Üniversitesi’nin kampüsünde bulunan Mimar Kemaleddin Konferans Salonu’na davet ediyor.

COVID-19 önlemleri alınarak gerçekleştirilecek olan 3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’ne; iki doz COVID-19 aşısı olmuş olanlar, son 180 gün içerisinde COVID-19 geçirmiş olanlar veya son 48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi olanlar alınabilecek. Ankara programına kayıtlar ise, www.fiyabsinemagunleri.com web adresi üzerinden devam ediyor. Sektör profesyonellerinin telif haklarından, sinema destek fonlarına, müzik tasarımından oyunculuğa kadar birçok konuyu ele alacağı etkinlik, oyuncu Kemal Uçar’ın sunuculuğunda oturumlarını açacak. 3. FİYAB Sinema Sektör Günleri, oyuncu Merve Polat, yapımcı Müge Özen, yönetmen Seyid Çolak, yönetmen Cansu Boğuşlu, foley sanatçısı Ali Ören ve gazeteci Uğur Kavas gibi isimler başta olmak üzere, birçok değerli sektör profesyonelinin söyleşileriyle devam edecek.

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’nin 16-17 Ekim’de Ankara, Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan programı ise şu şekilde:

16 Ekim Cumartesi

  • 12.00 – M. Kaan Koçali (avukat) / Telif Hakları & Sinema
  • 13.00 – Ece Tarhan (Eurimages Türkiye Temsilcisi) – Eurimages Destekleri
  • 14.00 – Umut Delimehmet (yönetmen) – Kısa Film Yönetmenliği
  • 15.00 – Uğur Kavas (gazeteci – yazar) – “Ankara’dan Sahneler”
  • 16.00 – Merve Polat (oyuncu) – Sinemada oyunculuk

17 Ekim Pazar

  • 12.00 – Ali Ören (foley Sanatçısı) – Sinemada Foley Tasarımı
  • 13.00 – Müge Özen (yapımcı) – Yapımcının Fon Bulma Yolculuğu
  • 14.00 – Seyid Çolak – (yönetmen) İlk Filmin Yapım Hikayesi
  • 15.00 – Okan Özbay (yapımcı) – Ankara’da Film Yapımcılığı
  • 16.00 – Cansu Boğuşlu (yönetmen & görüntü yönetmeni) – Fotoğraftan Sinematografiye
Okumaya Devam Et

Etkinlikler

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri Safa Önal İle Başladı

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” nin ilk ayağı gerçekleşti.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

“3. FİYAB Sinema Sektör Günleri”nin ilk ayağı Safa Önal ile İstanbul Sinema Müzesi Atlas Sineması’nda başladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından düzenlenen “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” nin ilk ayağı gerçekleşti. Usta senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı ağırlayan etkinlik, İstanbul Sinema Müzesi Atlas Sineması’nda düzenlendi. Etkinlik, FİYAB Sinema Sektör Günleri Koordinatörü Yasin Semiz’in açılış konuşmasıyla başladı. Etkinlik kapsamında sinema sektörünün farklı alanlarında çalışan sinema emekçileri ile söyleşiler gerçekleştirdiklerini söyleyen Semiz, FİYAB Sinema Sektör Günleri’nin iki yıldır düzenlendiğini ve bu yıl hem Ankara hem de İstanbul’da düzenleneceğini aktardı. Bu tarihi salonda Safa Önal gibi değerli bir sanatçıyı ağırlamanın önemine dikkat çekti.

Safa Önal’ın filmlerinden sahneler içeren klibin gösterilmesiyle süren etkinlik, senarist Ayşe Karaköse’nin usta sanatçıyı alkışlarla takdim etmesiyle devam etti. Karaköse’nin moderatörlüğünde başlayan etkinlik, katılımcıların coşkusuyla sürdü.

“Yeşilçam sıcacık bir ülkeydi”

Sinemaya olan tutkusunun ise ailesiyle beraber gittiği Saray Sineması’nda izlediği film olduğunu söyleyen Önal, yazma tutkusunun hayat boyunca sürdüğünü ve kendini birdenbire sinemanın içinde tutkuyla bulduğunu belirtti. Yeşilçam’ı ‘Sıcacık bir ülkeydi!’ diyerek tanımlayan Önal, kimsenin kimseyi kırmadığı ve kötü sözler söylemediği bir dönem olduğunu söyleyerek andı.

Ankara’daki etkinlikler, Gazi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’nin Ankara ayağı ise, 16-17 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sinema dünyasından birçok ismi Ankara’da bir araya getirecek olan ve sektör profesyonellerinin sinema konusundaki deneyimlerini paylaşacağı FİYAB Sinema Sektör Günleri, üçüncü yılının ikinci ayağında da dolu dolu bir söyleşi programı hazırlıyor. Sektör profesyonellerini ve sinemaseverleri bir araya getirmeyi hedefleyen FİYAB Sinema Sektör Günleri’nin Ankara etkinlik programının detayları yakında açıklanacak. Etkinliğin mekânı ise Gazi Üniversitesi kampüsü oldu. Ankara ayağı, Gazi Üniversitesi’nin rektörlük binasında bulunan Mimar Kemalettin Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

COVID-19 önlemleri alınarak gerçekleştirilecek olan etkinliklere girişlerde, HES Kodu sorgulaması yapılacak. Buna göre etkinliklere; iki doz COVID-19 aşısı olmuş olanlar, son 180 gün içerisinde COVID-19 geçirmiş olanlar veya son 48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi olanlar alınabilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler