Sınırsız: İletişimin Savaş Hali

Serbest Kürsü

borderless-1

A. Said Yılmaz yazdı…

Türkiye prömiyeri 3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleşen ‘Sınırsız’ filmi İranlı yönetmen Amirhossein Asgari’nin ilk uzun metraj filmi. İran da ve Japonya da festivallerden ödülle dönen bu ilk film bu toprakların filmi olmasının yanında içinde olduğu savaş döneminin getirdikleriyle -belki de götürdükleriyle- kapsayıcılığını tüm coğrafyalara ulaştırabilecek bir kapasiteye sahip.

İranlı genç bir çocuğun savaşın sıfır noktasında terkedilmiş bir gemide oluşturduğu kendi dünyasını ve bu dünyaya misafir gelen Iraklı genç bir kızla binlerce kilometre öteden gelen Amerikan askerinin yaşama çabasını anlatan film, savaşın ortasında sıfır noktasında bile oluşabilecek sınırları ve değişken duyguların iletişime engel olmadığını gösteriyor. Anlaşılabilme ve anlayabilme ihtimallerinin dil üzerinden değil de kalbin içinde misafirler için ayrılan kapının hep açık kalması haliyle gerçekleştiği bu durumu en naif şekilde anlatan film, fazlalığa mahal vermeden, doygunluğu kapıların kilitlenmemesine bağlayarak sağlıyor.

İlerleyen günlerde Türkiye’de vizyona girme ihtimali olduğunu öğrendiğimiz bu filmin, ihtimal tarafının sevilip açık kapıyı görme şansınızın olması dileğiyle…

borderless

Filmin ardından fuaye alanında ‘’kahramanın oluşturduğu dünyanın bozulmasına ve bundan dolayı anlamını kaybeden sıfır noktasını terk etmesine yol açan savaşın sizde oluşturduğu sonuçları nedir?’’ sorusunu yönelttiğimiz Amirhossein Asgari; yarı otobiyografik unsurların yer aldığı bu filminde kendi neslinin bunlarla büyümesinin ve savaşın o akıl almaz halinin ister genelde ister özelde olsun etki alanını her an genişletme çabası içinde olduğunu belirtti.

Kahramanın ulaşmaya çalıştığı, sınırın içinde güveni tesis etme çabasının ne kadar zor olduğunu ve bu coğrafyaya ait olan sevgimizin birileri tarafından engellenmeye çalışılmasıyla bu hale geldiğini söyleyen yönetmen, ‘dil sınırı’nın bile aşılabileceğini, sadece bu sevgiyi büyütmemiz gerektiğini belirtti.

Başrol için de ayrı bir parantez açan Asgari, Alireza Baledi’nin eksi derecelerde gerçekleşen çekimlerde muhteşem bir “ilk film oyunculuğu” sergilediğini ve hastalanıp 10 gün hastanede yatmasına rağmen istediğinden fazlasını elde edebilmesine şükran olduğunu söyledi.

———————————-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up