SineTV’de sizler için seçtiklerimiz!

TV'de Sinema

Bu akşam Tv’de ne izleyebilirim diye düşünüyorsanız işte sizler için seçtiklerimiz!

Çalgı Çengi / Kanal D / 21.00

Bu akşam ilk kez ekrana gelecek olan ‘Çalgı Çengi’ müzisyenlik yapan iki teyze oğlunun başına gelenleri komik bir dille anlatıyor.

Salih ve Gürkan, düğünlerde müzisyenlik yapmakta, sıra altı bir organizatörün kendilerine pasladığı işlerle ekmek kazanmaya çalışmaktadırlar. Teyze oğulları, her zaman olduğu gibi muhtemelen yer altındaki bir düğün salonuna doğru yola çıkarlar. Gittikleri yerde düğün sahibi, hazırlanmaları için kendilerini evin kömürlüğüne bırakır.Aynı saatlerde, iki karanlık tip, kaçırdıkları banka güvenlik görevlisini sorgulamak üzere bulabildikleri en kuytu mekan olan kömürlüğe getirmiştir. Güvenlik görevlisinin öldürülmesi, Salih ve Gürkan’ın müzisyenlik hayatını kaydırır. Teyze oğulları artık cesedi sahiplenmekle, kendi cesetlerini teslim etmek arasında bir seçim yapmak durumundadır.

Yönetmen: Selçuk Aydemir

Oyuncular: Hazal Kaya, Bora Akkaş, Erdal Tosun, Ahmet Kural, Hüseyin Elmalıpınar

Çiçek Köprüsü / TV 24 / 20.00

cicek-koprusuBol ödüllü belgesel ‘Çiçek Köprüsü’, anne ya da babanın uzaklarda çalışmak zorunda kaldığı dağılmış ailelerin dramını bir örnek üzerinden anlatıyor.

Moldova Cumhuriyeti’nde yaşayan, eşinin çalışmak için uzaklara gitmesi ile bir babanın üç çocuğunu yetiştirmeye çalışmasını anlatan ‘Çiçek Köprüsü’ belgeseli 3. bölümüyle ekranda.
Bol ödüllü belgeselin bu akşam ekrana gelecek bölümünde aile, yaşamın zorluklarını günbegün güçlenerek aşmaya çalışırken sabırla annelerinin dönüşünü beklemektedir. Çocuklar İtalya’daki annelerine mektup yazarak hasretlerini satırlara dökerler. Telefonda konuşmak ise hem onları hem de anneyi çok mutlu eder.

JOHNNY MNEMONIC / CNBC-e / 23.00

Siberuzayın babası William Gibson’ın kısa hikâyesinden uyarlanan Johnny Mnemonic’in senaryosu da onun elinden çıktı.

Bir veri kuryesi düşünelim, kafasının içinde bir veri paketi taşıyor ama bu öyle büyük bir paket ki, onu muhafaza etmek için bazı anıları feda etmesi gerekiyor. Ressam Robert Longo’nun, William Gibson’ın aynı adlı hikâyesinden, yazarın senaryosuyla gerçekleştirdiği Johnny Mnemonic’in özeti bu. 2021 yılındayız, dünyayı muazzam boyutta şirketler yönetiyor. Kendilerini Loteks denen yeraltı hareketinden korumak için de Japon Yakuza’sı ile anlaşmışlar.

Değerli bilgileri aynı özenle korumak gerekiyor. Onları bir yerden bir yere, anımsatıcı denen kuryeler beyin implantlarıyla taşıyor. Bunlardan biri de, NAS / Sinir Zayıflama Sendromu denen dünya çapındaki bir salgın hakkında büyük miktarda bilgi nakli için kaçak bir bilimadamları çetesi tarafından tutulmuş olan Johnny (Keanu Reeves).
Ne yazık ki Johnny’nin beynine fazla yükleniyorlar. Gideceği yere 24 saatte varıp da bilgileri indirmezse, hem NAS bilgileri, hem de kendi hayatı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya. William Gibson, teknoloji ve insanlık arasındaki çizginin belirsizleşmiş olduğu bir dünya anlatıyor. Kulağa The Matrix gibi geliyorsa eğer, Wachowski Biraderler’in Gibson’ın eserlerinden oldukça etkilendiklerini söyleyebiliriz. Bu nedenle de, bilimkurgu sevenler, iki film arasında benzer noktalar bulacak.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up