SineTv’de Bu akşam neler var?

TV'de Sinema

KANAL D / 23:00

72. KOĞUŞ

Yönetmen : Murat Saraçoğlu

Oyuncular : Hülya Avşar, Yavuz Bingöl, Songül Öden, Bülent Şakrak, Volga Sorgu, Deniz Oral, Ahmet Mekin, Kerem Alışık

Film Hakkında: Orhan Kemal’in başyapıtı “72. Koğuş”, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikayesidir… 1940’lı yıllar, II. Dünya Savaşı’nın etkisindeki Türkiye’nin kıtlık yılları. Cezaevinin 72 nolu koğuşunda çeşitli suçlardan yatan Adembabalar… İnsan, insanın kurdudur dercesine, acıları, insanlığa özlemi, hayata dair düşleri, onuru, aşkları ve kavgaları içerisinde dipsiz bir çukurun içini görüyoruz. En yakınını üç kuruşa satabilecek kadar alçalmışların ve üç kuruşunu sonuna kadar paylaşabilenlerin dünyasıdır bu çukur. 72. Koğuş bir insanlık öyküsüdür ve kaybettiğimiz değerleri bir tokat gibi yüzümüze anımsatır.

KANALTÜRK / 19:50

ÖLÜMCÜL DÖVÜŞ

Yönetmen: PAUL W.S. ANDERSON

Oyuncular: CHRISTOPHER LAMBERT, ROBIN SHOU, LINDEN ASHBY

Film Hakkında:  Karanlık dünya ile günümüz dünyası arasında bugüne kadar dokuz kez ölümcül dövüş turnuvası düzenlenmiş ve dokuzunu da karanlık taraf kazanmıştır. Kurala göre onuncuyu da kazanan taraf karanlık taraf olursa, tüm dünya ellerine geçecektir. Dünyanın kaderi, dünyayı temsil eden dövüşçüler, Liu Kang, Johnny Cage, Sonya ve onların koruyucusu Lord Raiden’ın elindedir.

CİNE-5 / 20:30

KUZEY SAHİLİ

 Yönetmen : Jed Mortensen, Richard Speight Jr.

Oyuncular : Casey Peterson, Jennifer Milmore, Richard Speight Jr, Jim Hanna

Film Hakkında: San Francisco’nun ünlü Kuzey Sahili (North Beach) şehrinde geçen ve burada yaşayanların hayat tarzlarını yansıtan son derece başarılı bir komedi. Birbirlerinin hayatlarını ve yaşam tarzlarını fazlasıyla iyi tanıyan dostların yol açabilecekleri karmaşa ve kaosun, özgür hayatın nasıl bir hapishaneye dönüşebileceğini anlatan filmde; 30 yaşındaki müzmin tembel Tyler, bir gün, uzun süredir birlikte olduğu Paige i, 19 yaşında New Orleans’lı bir striptizciyle aldatır. Ertesi gün, her zaman gittiği kafelerdeki günlük turuna çıkınca, olaydan herkesin haberi olduğunu öğrenir. Bu kişilere Paige de dahildir.

TV 8 / 20:45

UÇUŞ 93

Yönetmen : Paul Greengrass

Oyuncular : J. J. Johnson, Gary Commock, Polly Adams, Opal Alladin

Film Hakkında: “United 93” 2 kez Oscar’a aday gösterilmiş, 21 ödüllü ve 17 ödül adaylığı olan bir film. 11 Eylül 2001’de, yurt içi seferleri yapan 2 American Airlines ve 2 United Airlines uçağı teröristler tarafından kaçırılır. 2 uçağın Dünya Ticaret Merkezine ve 1 uçağın da Pentagon’a çarptırılmasından sonra, United Airlines’ın 93 nolu seferi yapan uçağın yolcu ve mürettebatı, uçağın kontrolünü tekrar ele geçirmek için 4 terörist ile mücadele etmeye karar verir.

CNBC-E / 22:00

SON GÜNLER

Yönetmen: GUS VAN SANT

Oyuncular: MICHAEL PITT, LUKAS HAAS, ASIA ARGENTO, SCOTT PATRICK GREEN

Film Hakkında: Gus Van Sant, yaşadıklarıyla ve müziğiyle Kurt Cobain’i hatırlatan ve kendini gittikçe tecrit edilmiş bulan bir müzisyenin hikayesini anlatıyor. Blake, şöhretin, profesyonel yükümlülüklerin ve gittikçe artan tecrit edilmişlik duygusunun altında ezilen bir sanatçıdır. Sık bir ormanda, ona kendini küçücük hissettiren ulu ağaçların altında dolaşır. Bir tepecikten aşağı, küçük bir göle iner, yüzer. Ertesi sabah büyük, taş evine döner. Herkes onu aramaktadır: Dostları, menajerleri, plak şirketi, hatta özel bir dedektif. Ama o hiçbiri tarafından bulunmak istemez. Sadece bir şeye ihtiyaçları olunca onu arayan insanlardan kaçar. Gus Van Sant, bir rüyayı andıran filmi Last Days’in sonuna bir not eklemiş. Kurt Cobain’in son günlerinden ‘esinlenmiş’ olsa da, filminin ve içindeki karakterlerle olayların kurmaca olduğunu belirtiyor. Öyle olduğunu düşünmek ya da düşünmemek size kalmış. Gerçekte, yönetmen Kurt Cobain’in hayatı ve ölümünden hayli esinlenmiş, etkilenmiş. Ne var ki, Last Days’e alışılmış biçimde bir biyografi demek de mümkün değil. Belki de, izlenimci bir portre… Yemyeşil bir kırsal bölgedeki kocaman bir taş malikanenin içinde ya da çevresinde geçen filmde, Blake adında genç bir müzisyenin, ölümünden kısa süre önceki geliş-gidişlerini izliyoruz. Last Days, Gus Van Sant’i sevenlere, hele aynı zamanda Kurt Cobain hayranıysalar, gerçekten hüzünlü bir rüyadan farksız gelecek. Bu rüya duygusunun yaratılmasında görüntü yönetmeni Harris Savides’in de büyük payı var. Gus Van Sant’e gelince, o daha Sundance fikri bile yokken bağımsız bir sinemacıydı. Sinemaseverler onu, bizim ne yazık ki yıllar sonra izleyebildiğimz siyah-beyaz ve çok çarpıcı Mala Noche ile tanımıştı. Çok beğenilen Good Will Hunting, onlara ihanet gibi gelmişti. Ama Van Sant bağımsızlıktan, hayranları da ondan hiç vazgeçmedi. Last Days, gerçek bir Van Sant filmi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up