SineTv’de Bu Akşam

TV'de Sinema

 

Kanal 7 / 19:00

KARA MURAT DENİZLER HAKİMİ

YÖNETMEN: Natuk Baytan
OYUNCULAR : Cüneyt Arkın, Sevda Karaca, Peter Fabian, Hüseyin Baradan, Turgut Özatay
FİLM HAKKINDA: Köhne Bizans yıkılmış, muhteşem zaferiyle Sultan Fatih yeni bir çağa damgasını vurmuştur. İstanbul’dan sonra Ege denizindeki adalarda hakimiyet sağlayan Sultan Fatih onları vergiye bağlamıştır. Kaptan-ı Derya Yunus Paşa ve emrindeki askerlerle Ege prenslerinden topladığı vergi ve hediyelerle İstanbul’a dönmektedir. Ancak Ege denizinde pusu kuran Kara Korsan ve adamları Osmanlı amiral gemisini tuzağa düşürüp malları yağmalar, paşa ve adamlarını kürek mahkumu yaparlar. Olayı öğrenen Sultan Fatih paşayı esaretten kurtarıp, malları geri alması ve korsana dersini vermesi için en iyi yiğidini, Kara Murat’ı görevlendirir. Kara Murat korsanların arasına sızmayı başarır. O Kara Korsan’ı öldürüp gemiyi ele geçirmek için fırsat kollarken, güzel olduğu kadar tehlikeli bir korsan olan Maria ona aşık olmuştur.
V FOR VENDETTA / STAR / 20:00
YÖNETMEN:James McTeigueOYUNCULAR: Natalie Portman, Hugo Weawing, Stephen Rea

FİLM HAKKINDA:Tarihte olaylar farklı gelişmiş, yok edici bir savaş dünyanın yüzünü değiştirmiştir. Yüzyıllar boyu libarelleşmenin simgesi olan İngiltere artık uzun bir süreden beri, totaliter ve faşist bir şekilde yönetilmektedir.Ne siyasi ne de kişisel özgürlüklerin olduğu bu ortamda aniden ortaya çıkan ve zaman zaman absürtlük derecesinde saçma terörist eylemlere kalkışan esrarengiz bir figür her şeyi değiştirecektir. Özgürlüğün anlamını bilmeyen genç bir kadını da…

Amerika’da 80’li yıllara damgasını vuran neo-karamsar grafik romanların en çok ses getirenlerinin önemli bir kısmında Frank Miller’ın imzası varsa eğer,azımsanmayacak bir bölümü de Britanya kökenli Alan Moore’un elinden çıkmıştır. V for Vendetta yayınlandığı 1988 yılından bu yana sayısız övgüyü kendinde toplamış bir eser.

Tv 8 / 20:45

ROSEANNA’NIN MEZARI

YÖNETMEN : Paul Weiland
OYUNCULAR : Jean Reno, Mercedes Ruehl, Polly Walker
FİLM HAKKINDA: Roseanna kalp hastalığı yüzünden ölmek üzeredir ve bütün istediği, hızla dolmakta olan mezarlıkta kızının yanına gömülmektir. Mezarlığı büyütmek mümkündür ama mezarlığın yanındaki arazinin sahibi olan Capestro’nun toprağını satmaya hiç niyeti yoktur.
CNBC-E / 22:00

KARA NİSAN

YÖNETMEN: RAOUL PECK
OYUNCULAR: IDRIS ELBA, CAROLE KAREMERA, PAMELA NOMVETE, ORIS ERHUERO
FİLM HAKKINDA: Raoul Peck’in sarsıcı doküdraması, hep mukayese edildiği Hotel Rwanda’dan daha başarılı. Başrolde Don Cheadle yerine Idris Elba var. Sometimes in April çoğuna göre Hotel Rwanda’dan daha üstün, ama akla hemen Don Cheadle’ın otel sahibi Paul Rusesabagina rolünde oyunculuğuna hayran bıraktığı yürek paralayan o filmi getiriyor. 1994 Nisan’ında patlak veren Ruanda soykırımını yeniden ele alan iki filmin benzer yanları var. Her ikisi de, bir orta sınıf aile babasının gözünden anlatılıyor. Yakın gelecekteki kıyımı ima eden ilk şey de, komşuların evlerinden zorla çıkarılışı. İkisi de Belçika sömürge yönetiminde, azınlıktaki Tutsiler’e tabi kılınan Ruanda Hutuları’nın nefreti üzerine kurulu. Bu nefret ırkçı radyo yayınlarıyla kışkırtılıyor. Sometimes in April’de, filmin ana karakteri Augustin’in erkek kardeşi Honoré de yayıncılardan biri. Esas tayin edici olan şey ise, iki film arasındaki farklılıklar. Hotel Rwanda’nın kahramanı suçsuz bir adam, yegane hatası başlangıçta harekete geçememesi. Mesleği de, ırkçılıktan muzdarip ülkelerdeki beyazderili izleyicileri rahatsız etmeyecek bir hizmet sektörü işi: Otelcilik. Oysa Sometimes in April’de Augustin sivillere pala kullanmayı öğretiyor. Hutu paramiliter örgütü Interhamwe tarafından hainlikle suçlanınca da pek kahramanca hareket etmiyor. Neyse ki, Kongo lideri Patrice Lumumba üzerine etkileyici kurmaca ve belgesel filmlerle tanıdığımız yönetmen Peck, uçurumun kenarından dönerek bizi dehşetten bir ölçüde esirgiyor. Birkaç karakter üzerine odaklanması da izleyicinin duygusal bir bağ kurmasını sağlıyor.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up