“Sinemayla Tedavi Oluyoruz”

Dünya

Aida Begiç Manşet

“Kar, Unutma Beni İstanbul ve Çocuklar” filmlerinin yönetmeni Aida Begiç, katıldığı bir sempozyumda önemli açıklamalarda bulundu.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirilen ‘Aydınlar Buluşması’ sempozyumunda Boşnak ve Türk mimar, sinemacı, şair ve yazarlar bir araya geldi.

Hakikate Karşı Sorumluyuz

Bosna Sinemasını anlatan Begiç, filmlerde bilgi ve ideolojilerin empoze edildiğini belirterek , “Hayal ürünü olan şeylere daha çok inanıyoruz. Bu bir absürddür. Senarist ve Yönetmenin sorumluluğu burada devreye giriyor. Bizler tarihçi değiliz. Ancak hakikate karşı bir sorumluluğumuz var.” şeklinde konuştu.

Sinemayla Tedavi Oluyoruz

Bosna savaşını yaşayanlar olarak tarihi gerçekleri görmezden gelmenin nasıl bir acı olduğunu yaşadıklarını hatırlatan Begiç, “Bu topraklarda yaşayan sinemacılar olarak filmlerimizde Bosna Savaşını anlatıyoruz. Bu bizim için bir tedavi yöntemi. Anlatmak bize iyi geliyor. Tarihle yüzleşmek bizim için geleceğe atılan bir adım. Doktorlar nasıl açık kalp ameliyatı yapıyorsa, biz de manen kalpleri tedavi ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up