Sinemanın Vazgeçilmez İkilileri

Genel Liste

tumblr_n1lwa90pEQ1toamj8o1_500

Oliver Hardy & Stan Laurel

Oliver Hardy ve Stan Laurel 1920’li yıllardan 1940’lı yıllara kadar klasik Hollywood’un önemli bir parçası olmuş ikilidir. Bu ikili fiziksel komedinin temsilcileridir. Laurel çocuksu, sakar ve beceriksiz bir karakterdir. Hardy sinirli ve kendini beğenmiş biridir. Bütün filmlerinde, iki zıt kutbun maceralarla dolu hikayesine yolculuk yapıyoruz. Birlikte oynadıkları en ünlü filmleri, Sons of the Desert (1933), The Music Box (1932) ve ve 1929 tarihili Big Business’tir

_________________

tumblr_na5k4zDv7s1r2iup7o1_500

Fred Astaire & Ginger Rogers

Fred Astaire ve Ginger Rogers, sinema tarihinde müzikal filmlerin unutulmaz dans ikilisidir. 1933 – 1949 yılları arasında Hollywood’a damgasını vurmuş müzikal filmlerde rol almışlardır. Top Hat, Shall We Dance ve The Barkleys of Broadway filmlerindeki birçok hafızalara yer edinen unutulmaz dans sahneleri ile sinema tarihinde yerlerini alıyorlar.

______________

the-odd-couple-jack-lemmon-walter-matthau-1968

Jack Lennon & Walter Matthau

Sırada, televizyon dizisi ile başlatıkları oyunculuk kariyerlerine sinema ile devam eden bir başka ikili var. Jack Lennon ve Walter Matthau ilk kez 1960 yapımı “The Fourtune Cooker” filmi ile bir araya geliyorlar. Bundan sonra dönemin en sevilen ikilileri arasında yerlerini alıyorlar. Oynadıkları filmlere çok şey katmış özel oyunculardır.

____________

tumblr_n3fpqklCXT1qaksomo1_500

Dean Martin & Jerry Lewis

Şarkıcı Dean Martin ve komedyen Jerry Lewis ikilisi başta radyo, televizyon ve son olarak sinema gibi farklı kulvarlarda başarılar göstermişlerdir. Martin ciddi ve huysuz karakteri canlandırırken Lewis başına olmadık işler gelen komik bir karakterdir. Komedi ikililerine mahsus rol dağılımları hep zıt karakterler üzerinden oturmuştur. Böylece ikili filmlerinde zenginleşen bir film dili görüyoruz.

________________

52fb8d01ad8bca5e18000021

Adile Naşit & Münir Özkul

Bu ikili, 1970’li yılların “aile” temalı filmlerinin başını çekmiştirler. Ayrıca Yeşilcam’ın da en sevilen ikilisidir. Biz seyircileri hem ağlatmış, hem güldürmüştürler. Aile merkezli, içinde mizah anlayışı olan filmlere bu ikili yeni bir soluk getirmiştir.

________________

45-back-to-the-future-gif-633

 Christopher Llyod & Micheal J. Fox

Bu sefer kurmaca bir ikili film karakteri ile karşılaşırız. Tüm zamanların en sevilen işlerini yapan “Back The Future” filmi ile Emmett Brown bir spor arabasından zaman makinası üreten dahi bir karakterdir. Marty ise zaman içerisinde yolculuk edip maceradan maceraya koşacak olan genç neferimizdir. Bu ikilililerden biri başını daima belaya sokar. Diğeri ise onu kurtarma odaklı hareket eder.

________________

giphy

John Travolta & Samuel Jackson

Pulp Fiction, Tarantino’nun kült filmlerindendir. Sinema tarihinin iki kiralık katili ile karşı karşıya kalırız. Burada iki karakterin ilişkisi aksiyona dayalıdır. Başlarına gelen her olaydan kendilerine özgü bir üslupla başa çıkmaya çalışıyorlar. İkilinin, diyaloglarının mizah üzerinden gitmeside filmi eğlendirici kılıyor.

_____________

tumblr_nskko3ZM8r1qlqoaqo1_500

Thelma & Louise

Thelma ve Louise iki kadının mücadelesini anlatır. Louise daha mantıklı ve aklı başındadır. Louise ise daha genç ve çoşkuludur. Birbirlerini dengeleyen roller biçilmiştir. Filmde kendi sıkışmış dünyalarında erkeklerin onlara çizdiği daireleri aşmaya çalışan iki kadının mücadelesini izleriz.

______________

zeki-alasya6

Metin Akpınar & Zeki Alasya

Türk sinemasının olmazsa olmaz ikililerindendir. Her filmlerinde birbirlerini tamamlayıcı rollerde yer almışlardır. Zeki Alasya daha duyguları ile yaşayan bir karakterdir. Metin Akpınar ise rollerinde daha baskın ve işini bilen bir rol oynar. Duyguya ve mantığa seslenmeleri birbirlerini tamamlarlar. Bu ikili arasında bir kader ortaklığı hep vardır.

___

Ekran Resmi 2016-04-05 18.07.48

Sadri Alışık & Ayhan Işık

Bu iki ince bıyıklı naif oyuncu sinemanın siyah beyazlı yıllarında çok sayıda filmde birlikte rol almışlardır. Ayhan Işık karizması ile Sadri Alışık ise samimiyeti ve mizahi duruşu ile siyah beyaz filmlere ‘renk’ katmıştır. Bu iki güzel ismi rahmetle anıyoruz.

____

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up