Sinemanın Var Olmayan Şehir ve Yerleri

Liste Manşet

Gotham

Milyoner yetim Bruce Wayne’nin dünyaya geldiği ve üzerinde sanki hiç güneş doğmayan şehir. Karanlık çökünce suçluların uyandığı bu kent  belki de en karanlık ve en karizmatik şehirdir sinemada. Gökyüzünde görünen Batman işareti işlerin pek de iyi gitmediğine işarettir.

_____

Metropolis

Fritz Lang’in hayal dünyasından, 1900’lerin başında hayal edilmiş bir gelecek şehri. Endüstriyel bir imaja sahip olan şehir sanki koca bir fabrikadır. Metropolis, dönemine göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımı vardır filmde ve kendisinden sonra gelen bütün bilim kurgu filmlerini etkilemiştir.

_____

Oz Büyücüsü

L. Frank Baum’un haya dünyasından çıkan bu şehir siyah beyaz kahramanların dünyasını renklendirir. Bir masal şehrinde geçen film olabildiğince rengarenktir.

_____

Springfield

Amerikan ailesinin bir eleştirisi olan Simpsonların yaşadığı Springfield birbirinden ilginç karakterleri barındırır. Dizinin yapımcıları Amerika’da çok sayıda Springfield şehri-kasabası olduğu için bu ismi kullanır. 

_____

Shire

Yüzüklerin Efendisi’nin geçtiği Orta Dünya’nın kendisi de aslında var olmayan yerlerdendir; ancak Shire’nin kendine özgü bir yeri vardır. Bu köy olabildiğince sevimli evleri, eğlenmesini ve yaşamasını bilen, dürüst ve çalışkan insanlarla doludur.

______

Neverland (Var olmayan ülke)

Peter Pan’ın yaşadığı bu sulak mekan ya da ülke diyelim, birçok çocuğun hayal kurduğu güzel yerlerden biridir. Uçan çocuklar, gemiler ve periler. Neverland çocukluğumuzun Atlantis’idir.

____

Atlantis

Walt Disney’in iki bölümlük animasyon filmi, hala var olup olmadığı tartışılan o şehirde geçer. Filmde Atlantis’i arayan Milo bulduğu bu şehri kötülerden korumak için büyük mücadele verir.

_____

Hogwarts

Harry Potter’in büyücülük okuduğu bu okul gizemli, epey gotik ve büyüleyicidir. Kenarından köşesinden ilginçlikler, gizemler çıkar.

_____

Star Wars Evreni

Amerikan popüler kültürünün en önemli parçalarından olan Star Wars ne bir şehir ne de bir köydür. Koskoca bir galaksidir desek yanlış olmaz. Modern teknoloji ile donatılmış bu evrende, çöl ilkimi hakimdir. Ve çok çeşitli ırkları barındırır.

____

Gora

Hayatı boyunca UFO arayan Arif Işık’ın uzaylılarca kaçırılmasının ardından karşımıza çıkan gezegen olsa olsa bir Türk’ün mizahi hayal gücünden üretilmiştir. Kangal yetişen ağaçları, robotları ve envai çeşitteki yaratıkları ile GORA, yüzde yüz yerli ve var olmayan bir gezegendir.

_____

Çarli’nin Çikolata Fabrikası

Bu fabrika bir çocuğun ütopik bir mekanıdır. Her yerinde çikolata ve şeker vardır. İlginç cüceleri, klavuzu ile Çarli’nin Çikolata Fabrikası ‘keşke olsa da yesek-pardon-gitsek’ denilen bir yerdir.

_____

Dünyayı Kurtaran Adam

İki Türk astronotun bilinmeyen bir cisim tarafından çekildiği bu gezegen en sıra dışı mekanlardan biridir. Hele ki peluş yaratıklar bu gezegenin acımasız, cani yumuşak şeyleridir.

_____

 

images (5)

Dark City

Bu karanlık şehir distopik bir hikayenin ev sahibidir. Hafızalar silinir, insanlar başka hayatlara adapte edilir. Evler, binalar yer değiştirir. Saatlerin hep gece yarısına birkaç dakika olduğu Dark City aynı zamanda Matrix’e de ilham vermiştir.

_______

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up