Sinemanın Unutulmaz 15 Babası

Liste

Natural Born Killers

RODNEY DANGERFIELD/ Natural Born Killers

Rodney Dangerfield’ın, bir komedyen ya da şapşal olarak değil de, çocuk istismarcısı, karısını döven bir sarhoş olması oyunculuk kariyerinde bir tek. Yılın babası olmayabilir ama beyinlere mıh gibi kazınmayı başardı.

__

To Kill a Mockingbird

GREGORY PECK/ To Kill A Mockingbird

Atiicus Finch, bu o zamanlar sosyal olarak kabul görmese de, her zaman doğru olanı savunan ve çocuklarının bunu görmesinden korkmayan bir baba. Birçok baba bu karakterden bir şeyler öğrenebilir.

__

HUGO WEAVING – Elrond / Lord of the Ring Triology

Elron, kızına yalan söyleyerek, onun sevdiği adamla evlenmek yerine, sonsuz yaşama yelken açmak üzere uzaklara gitmesine sebep oluyordu. Tabi ki bu çok bencil bir davranış, ama bu kadar büyük bir yalan söylemesi kızını ne kadar sevdiğinin bir göstergesi değil mi? Hepimiz biliyoruz ki, babalar kızlarından vazgeçmekte çok zorlanırlar.

__

12 Angry Men

LEE COBB JR./ 12 Angry Men

Bu adam SİNİRLİ! Henry Fonda’ya sinirli! Jack Klugman’a sinirli! Piglet’in seslendirmesini yapan küçük adama bile sinirli! Ama gerçekte, iyi bir baba olamadığı için kendine sinirli. Bu siniriyle uğraşması sırasında neredeyse bir adamı ölüme gönderiyordu.

__

American Beauty

KEVIN SPACEY/ American Beauty

Lester Burnham hepimize çok önemli bir ders veriyor. Yakından bak. Mutsuz olduğunu ve karını terk edebileceğini mi düşünüyorsun? Yakından bak. Hayatının iğrenç olduğunu ve her şeyi bitirmen gerektiğini mi düşünüyorsun? Yakından bak. Eğer bir dakika durup yakından bakarsak hayatın bize sunduğu güzellikleri görebiliriz.

___

The Incredibles

BOB PARR (MR. INCREDIBLE)/ The Incredibles

Mr. Incredible bir süper kahraman. Ama onun şanlı günlerini sadece kendisi ve birkaç yaşlı adam hatırlıyor. Tekrar yaşamaktan vazgeçemediği o şanlı günler. Ama sonunda, hayatta önemli olan şeyin ailesi olduğunu fark eder. Nihayetinde tekrar bir kahraman olur, ama bu sefer bütün ailesiyle birlikte.

___

The Shining

JACK NICHOLSON/ The Shining

Jack Torrance, deliliğin 31 çeşnisi! Onu medyum oğlu ve sinir bozucu karısıyla aynı yere koyduk ve elimize geçen şey bir kan gölü! Bu film birçoğumuza kötü kabuslar kazandırmıştır.

___

Sling Blade

ROBERT DUVALL/ Sling Blade

Küçük bir rolden çok da fazlası olmasa da, Robert Duvall, taşralı vicdansız ve şeref yoksunu bir adamı inanılmaz başarılı bir şekilde canlandırıyor. Filmde göründüğü 4-5 dakikada, zavallı Carl’ın üstündeki katlanılmaz tacizi iliklerinizde hissediyorsunuz.

JAMES CROMWELL/ Revenge of the Nerds

Sevgi dolu ve şefkatli ama tam bir ‘inek’ olan bir adam. Çok zeki olmasına rağmen, Louis’e karşılaşacağı inanılmaz zorlukta, üniversiteye başlama noktasında, hiçbir şekilde yardımcı olamıyor. Bize söylenmese de, erken yaşta babasını kaybetmiş olan Gilbert’e yardım etmek için bile elinden geleni yapıyor.

___

The Lion King

MUFASA/ Lion King

Mufasa’nın çok fazla sorumluluğu var. Sürüsünü korumalı ve onlara liderlik etmeli, sırtlanları sınır bölgesinde ve diğer tüm hayvanları hizada tutmalı. Ama bütün bunların arasında çocuğuyla oynayacak zamanı bulabiliyor. Ölümde bile, tavsiye vermek için geri dönüyor. O iyi bir kedicik.

___

Şahane Hayat

GEORGE BAILEY/ It’s a Wonderful Life

George çok tipik bir insan. Büyük hayallerini, ailesine zarar verme korkusuyla bir köşeye atmış. Karısının ve çocuklarının onu geride tuttuğu söylenebilir. Aslına, George tam da bunları hissettiği için, zaman zaman sakinliğini kaybedip, bir şeyler parçalayıp bağırıyor. Bir yandan hapse girme durumuyla karşı karşıya, o yüzden çok üstüne gitmemek lazım. Sonunda, aile ve arkadaşlarının aslında ne kadar büyük bir hediye olduğunu fark ediyor.

___

The Godfather

DON VITO CARLEONE/ The Godfather

“Don” uyuşturucu satmaya karşı olan duruşuyla ölümcül bir düşman kazanır. Ölümden kıl payı kurtulur ve yerini oğluna devreder. Aileyi yönetmek ve bir mafya savaşını kazanma işini, bu hayatı hiç istemeyen, Micheal’a devreder.

___

American Pie

MR. LEVENSTEIN/ American Pie

Eugune Levy çok uzun süredir piyasada, ama onu süper yıldız statüsüne taşıyan rol bu roldür. Duygusal ama çok komik olan bu karakter, ne kadar salaklık yaparsak yapalım babaların bizi sevdiğinin bir kanıtı.

___

Pinocchio

GEPETTO/ Pinokyo

Çocuk istemekten bahsedelim mi? Gepetto’nun aklına bir yetimhaneye gitmek gelmedi mi? Bugünlerde her yer onlarla dolu değil mi? Her neyse, Gepetto oğlu çok defa yalan söylemesine rağmen ona güvenmeye devam eden bir baba. Pinokyo en sonunda tahta bedeninden kurtulup gerçek bir çocuk olduğunda, bir babanın inancının nelere kadir olduğunu görüyoruz.

___

Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü

DARTH VADER/ Star Wars Serisi

Sinematik anlamda en hatırlanan baba! Gerçeği “Hayır, ben senin babanım” olan gerçek replik, “Luke, ben senin babanım!” olarak söylenmiş ve bu şekilde tarihe geçmiştir. Oğlunu sırtına alıp ‘dıgıdık dıgıdık’ yapan bir baba olmadığı çok açık, ama sonunda oğluna karşı olan sevgisini görebiliyoruz.

___

Kaynak: Listverse

Çeviri: Dilara Ekşi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up