Sinemanın Unutulmaz 10 Annesi

Liste Manşet

Forrest Gump

Forrest Gump – Bayan Gump

Yarım akıllı oğlunun toplumdan dışlanmaması için elinden geleni yapan Bayan Gump, oğlunun anlayabileceği şekilde hayatı tasvir eder ona. Bir adanmışlık öyküsüdür onunki. Ölüm döşeğinde bile oğlunu teskin eder. “Ölüm de hayatın bir parçası” diye.

____

Çelik Adam – Martha Kent

Martha öz evladı gibi sevdiği Clark Kent’i herkesten farklı olmasına aldırış etmez. Onu iyi bir evlat olarak yetiştirip topluma kazandırmak ister. Hele ki kocasının ölümünden sonra hem ana hem de baba olur Superman’a. “İnsanlar anlayamadığı şeylerden korkar” der Martha, oğluna özgüven verir ve cesaretlendirir iyilik yapması için.

___

Diğerleri

The Others – Grace

Belki de sinema tarihinin en anaç karakterlerinden biridir Grace. Güneşe karşı hassas olan çocuklarını korumak için elinden geleni yapan Grace, bir yandan da savaşa gitmiş kocasını bekler durur. Evinde meydana gelen olaylar karşısında da sağlam duruş sergileyen bu soğukkanlı kadın, evlatları için yanıp tutuşan bir anne figürüdür.

___

Black Swan – Erica Sayers

Evlat sahibi olmak için bale kariyerinden vazgeçen Erica Sayers, kızının aynı zamanda yaşam koçudur. Genç kızının günün birinde kraliçe kuğu olacağı ümidiyle beklerken kızına sabır aşılar, mükemmeliyetçi olmamasını tembihler. Kızı farkında olmasa da o hayatının geri kalanını kızını yetiştirmeye adamıştır.

___

Café de Flore

Café de Flore – Jacqueline

Down sendromlu oğluna hayatını adayan bir anne portresi. Sevginin bir vücuda bürünmüş halidir Jacqueline.

__

Artificial Intelligence: AI

Yapay Zeka – Monica Swinton

Kaybettiği evladının yerine bir robot evlat edinen Monica, içindeki annelik duygusunu bu oldukça gerçekçi çocuğa adar. David’i öyle sever ki ondan vazgeçerken bile kahrolur.

___

Neşeli Günler – Saadet Hanım

Bir inat yüzünden on yıl çocuklarından ayrı kalan Saadet Hanım, değil altı, on altı çocuğa yetecek kadar sevgi doludur. Ancak sevgisinin önüne geçen inadı yuvasını yeniden kurmasına izin vermez. İyi yürekli Saadet Hanım’ın yıllar sonra üç çocuğunu görünce gözündeki yaşlar sele döner ve şöyle der:

“Eyvahlar olsun, öz çocuklarımı tanıyamayacaktım!”

___

Selvi Boylum, Al Yazmalim

Selvi Boylum Al Yazmalım – Asya

Yaşadığı fırtınalı aşkın ardından çocuğu ile bir başına kalan Asya, “aşk mı emek mi” sorusuyla karşılaşır. Çocuğunun iyiliği ve güveni için emeği, güveni seçer. Asya, önce nazlı bir genç kız olsa da sonrasında evladı için yaşayan bir kadına döner.

___

Kaplumbağalar da Uçar – Agrin

İran ve Türkiye arasında Amerika’nın işgal ettiği bir Kürt mülteci kampında yaşayan Agrin, 14 yaşında bir çocuk ve annedir! Yaşadığı hayattan tek kurtuluşun ölüm olduğunu düşünen Agrin, sırtında yavrusuyla ayakta durmaya çalışır.

___

Sahtekar

Changeling – Christine Collins

Evladını kaybeden bir anne olan Christine Collins ve kendisine zorla dayatılan bir başka çocuk. Kuzuların annelerini içgüdüsel olarak tanıması gibi, Christine Collins de oğluna çok benzeyen bu çocuğun kendi öz evladı olmadığını anlar.

____

Karanlıkta Dans

Bonus: Karanlıkta Dans – Selma Jezkova

Selma, görme yetisi gittikçe azalan oğlu için çabalayan ve gözleri neredeyse körlük seviyesine ulaşmış yalnız bir annedir. Gecesini gündüzüne katıp çalışan Selma biriktirdiği paralarla oğlunu ameliyat ettirmek ister ama o parayı fark eden polis komşusu Selma ve oğlu arasındaki bağı da niyetleri de talan eder. Sonu kötü biten filmde içindeki şarkısı hiç susmayan Selma sinemadaki anneler arasında en özelidir.

Bonus 2: Leyla ile Mecnnun İskender

Karısı gittikten sonra hayatı değişen İskender, Mecnun’a hem anne hem de baba olur. Leziz yemeklerin yanı sıra iyi bir sırdaştır. Terliği atar, attığı kişiden istemeyi de bilir.
___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up